IDS, SDP i Vlada Andreja Plenkovića složni: ‘Uljanik treba spašavati’

Foto: fah, snimka zaslona Fotomontaža: narod.hr

Radnici Uljanika izašli su na ulice. Po prvi puta s njima su i svi sindikalisti. Radnicima se na ulici s megafonom obratio gradonačelnik Boris Miletić. “Tri ključne stvari. Prva stvar koju očekujem je očuvanje brodogradnje u Puli. Druga stvar koju očekujem je da se očuva što više mjesta u brodogradnji. Ali treća, puno bitnija stvar – da Uljanik nakon programa restrukturiranja bude konkurentna tvrtka na svjetskom tržištu. Jedino tako možemo očuvati brodogradnju”, ustvrdio je predsjednik IDS-a javlja HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Miletić očekuje od Vlade

“Očekujem da danas Vlada na svojoj sjednici donese odluku i da se iznađe rješenje za isplatu plaća za srpanj i kolovoz. No ono što ja mislim je da moramo svi skupa razmišljati kako osigurati plaću za rujan i za listopad. To jedino možemo isporukom brodova. Dakle, ono što ja očekujem je očuvanje brodogradnje u Puli, sačuvati čim više radnih mjesta, ali Uljanik sutra mora biti konkurentan i ne ovisiti o poticajima”, kazao je Miletić.

Horvat: ‘Vlada želi opstanak brodogradnje’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar gospodarstva, obrta i poduzetništva Darko Horvat u četvrtak je izjavio da Vlada želi opstanak brodogradnje i u Rijeci i u Puli ali ne na ovakav način te da će nakon današnje prezentacije Upravi i strateškom partneru modela unutar kojih se traže rješenja Vlada biti spremna za konačnu odluku.

> Velimir Bujanec o Uljaniku: ‘IDS bi autonomiju… Osim kada treba iz Zagreba povlačiti kune. Ili eure. I to milijarde!’

Kazao je da Vlada u ovom trenutku razmišlja i želi opstanak brodogradnje i u Rijeci i u Puli, ali ne na ovakav način. „Mi želimo da brodogradnja postane profitabilna. Dokaz tome su nam i Viktor Lenac i Brodsplit. I u modelima privatizacije koje su prošli i Viktor Lenac i Brodosplit tražimo rješenje i za Pulu i za Rijeku”, izjavio je Horvat iako je Uljanik privatna tvrtka pa nije jasno što Vlada ima u cilju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bernardić ponovno pita: ‘Di su pare’

“Brodogradnja u Puli postoji 162 godine, no s njom naša zemlja živi već stoljećima. U interesu je hrvatskog naroda da brodogradnja opstane i to je danas jedno od naših najvažnijih nacionalnih pitanja”, rekao je čelnik SDP-a te dodao “Samo u Uljanik je uloženo više od 12 milijardi kuna državnog novca. To je novac svih građana, poreznih obveznika, pa se radnici danas s pravom pitaju ‘Di su pare?’.

> Uljanik: Norveški naručitelj raskinuo ugovor o gradnji broda, jer brodogradilište ne može dokazati da je osiguralo novac za gradnju

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bernardić tvrdi kako je upravo bivša SDP-ova Vlada uspjela riješiti probleme brojnih hrvatskih brodogradilišta i poravnati dugove, no kako su problemi ponovno počeli 2016. godine.

U vlasništvu Uljanika radnici, ‘pola’ Istre i Danko Končar

Najveći vlasnici Uljanika su mali dioničari, uglavnom radnici koji drže oko 47% dionica, a među njima su i radnici koji su osnovali Stožer za obranu Uljanika čiji su osnivači Franko Belas, Marko Alviž, Samir Hadžić i Deni Širol. Tako u Uljaniku vlada zanimljiva situacija gdje vlasnici vode upravu i štrajkaju protiv uprave.

Naime, Stožer za obranu Uljanika ima veliku podršku pulskog dogradonačelnika i predsjednika pulskog IDS-a Roberta Cveka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveći pojedinačni vlasnik je Croatia osiguranje koje posjeduje skoro 10% dionica. Ono je inače u vlasništvu Adris grupe koja posjeduje oko 2,4% dionica pa je Ante Vlahović indirektno u posjedu 12,4 posto dionica.

> Damir Kajin za Narod.hr o skandalu Ivana Jakovčića: ‘Država bi za sanaciju Uljanika morala uplatiti 2,4 mlrd. kuna o čemu nitko ne želi progovoriti’

Uz njih, u vlasničkoj strukturi su CERP i Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje koji zajedno imaju 7,7%, Hrvatska poštanska banka s 10%, Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje s 3,8% i Uljanik d.d s 3,3%.

Što se tiče Uljanika d.d. tu je vlasnička struktura puno zanimljivija. Uljanik d.d. posjeduje 39 vlasnika među kojima su Addiko banka i Raiffeisen mirovinski fond, Splitska banka i KD Victoria fond, PBZ, Kermas energija Danka Končara i šest istarskih gradova, trinaest istarskih općina te istarska županija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.