(FOTO) Slavonski Brod se sjeća bombardiranja 3. svibnja 1992. kada je ubijeno sedmero djece

Foto: fah

Stanovnici Slavonskog Broda u četvrtak se sjećaju najtežeg ratnog dana tijekom u Domovinskom ratu, kada je 3. svibnja 1992. u bombardiranju zrakoplova Jugoslavenske vojske ubijeno šesnaest Brođana, među kojima i sedmero djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

3. svibnja 1992. Slavonski Brod – ratna tragedija na slavonskoj ravnici

U organizaciji Udruge civilnih žrtava rata Brodsko-posavske županije položeni su vijenci kod spomen obilježja “Djevojčica” ispred Osnovne škole Hugo Badalić, a upriličen je i program sjećanja na civilne žrtve rata u Slavonskom Brodu.

Slavonski Brod 3. svibnja 1992. godine doživio je najžešće napade iz zraka Jugoslavenske armije te s neprijateljskih položaja u Bosanskoj posavini. Toga dana živote je izgubilo 16 stanovnika Slavonskog Broda među kojima je bilo sedmero djece. Također u napadu velikosrpskih agresora ranjeno je šezdeset Brođana, među je bilo 30 teško ranjenih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jugosrpski napadi na civile u Slavonskom Brodu bili su odmazda agresora za uspješnu obranu Hrvatske protuzračne obrane, koja je prethodnog dana oborila pet neprijateljskih zrakoplova.

(VIDEO) 2. svibnja 1992. Slavonski Brod – jedinstveni ratni podvig slavonskih junaka

“Na ovaj dan prije 26 godina stvarno je bio pravi pakao. Samo u jednoj kući poginulo je sedmero djece. Ukupno je toga dana poginulo 16 naših sugrađana. Nema riječi kojima se može opisati taj dan. Proteklih 26 godina borimo se i protiv ignoriranja civilnih žrtava rata. Borimo se da to izađe iz zaborava. Ove godine nadamo se da će ipak doći do realizacije Zakona o pravima civilnih žrtava rata. Radna skupina već je odradila prvi sastanak s ministrom branitelja Tomom Medvedom i nadamo se da će zakon 1. siječnja 2019. godine biti na snazi”, istaknula je nakon svečanosti Julijana Rosandić, predsjednica Udruge civilnih žrtava rata Brodsko-posavske županije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Slavonskom Brodu tijekom Domovinskog rata poginulo je ukupno 28 dječaka i djevojčica osnovnoškolskog uzrasta.

Vijence kod Spomen obilježja u počast civilnim žrtvama položili su, uz predstavnike Udruge civilnih žrtava rata, župan Danijel Marušić, zamjenici gradonačelnika Slavonskog Broda Tea Tomas i Hrvoje Andrić, predstavnici braniteljskih udruga, Policijske uprave brodsko-posavske i političkih stranaka.

Prigodni program za ovu svečanost priredili su učenici OŠ “Hugo Badalić” i OŠ “Antun Mihanović”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.