Predsjednik Hrvatskog sabora Željko Reiner u ponedjeljak je, sa svečane sjednice kojom je Sabor obilježio svoj Dan, pozvao zastupnike, ali i sve građane da potiču zajedništvo i da se ne dijele po bilo kojim osnovama, zastupnike je pozvao i da opravdaju povjerenje onih koji su ih birali.
“Umjesto podjela pozivam svoje kolege zastupnike, ali i sve hrvatske građane da potiču i podržavaju zajedništvo jer se u teškim vremenima mudri, odgovorni i dobronamjerni drže zajedno, a ne dijele se po bilo kojim objektivno postojećim ili samo zbog dnevne politike i zbog sitnih trenutačnih interesa izmišljenim crtama razdjelnicama”, istaknuo je Reiner na sjednici kojom je Sabor obilježio svoj Dan, u spomen na 30. svibnja 1990. i konstituiranje prvog višestranačkog sabora.
Sabor je bio i ostao čuvar hrvatske državnosti. Poželimo mu i da zauvijek ostane štit demokratskih sloboda i prava, pozvao je Reiner te svim hrvatskim građanima čestitao Dan Hrvatskog sabora, dan parlamentarne demokracije!
Na svečanost u Sabor došli su brojni uglednici, cjelokupan državni vrh, osim prvog potpredsjednika Vlade Tomislava Karamarka (HDZ). Nije bilo ni šefa oporbe Zorana Milanovića (SDP).
Reiner kolegama: Opravdajmo povjerenje građana
Govoreći o povijesnom značaju Sabora, Reiner je citirao riječi što ih je prije 26 godina izrekao prvi hrvatski predsjednik dr. Franjo Tuđman, “da u gotovo četrnaestostoljetnoj pisanoj povijesti Hrvata ni u jednoj drugoj ustanovi hrvatskoga narodnog života nije bila tako izrazito očitovana opstojnost, samosvojnost i samoodređenje kao u neprekidnosti trajanja i djelovanja Hrvatskoga sabora”.
Podsjetio je i na Tuđmanove riječi da bi “prva i najvažnija zadaća nove demokratske vlasti u Hrvatskoj (…) morala bi biti stvaranje svih duhovnih, materijalnih i pravnih pretpostavki za osjećaj pravne građanske i nacionalne sigurnosti svih njezinih građana, za mir i povjerenje među njima”.
“Na nama je svima da to ostvarimo, da ostvarimo viziju našeg prvog predsjednika u svoj njezinoj punini, ali i da tako opravdamo povjerenje onih koji su nas birali”, rekao je kolegama te ih podsjetio da su od građana dobili povjerenje da im omoguće bolji život, da stvore ozračje povoljno za investicije i poduzetnišvo, zapošljavanje, da se smanji državni dug, zaustavi i preokrene demografsko nestajanje Hrvatske
Ne vraćajmo se neprestano na Drugi svjetski rat
Nisu nas birali da se neprestano vraćamo na Drugi svjetski rat, da neprestano otvaramo stare rane i stvaramo nove podjele, naglasio je Reiner.
Ne spori da se povijesti treba prisjećati i prenositi istinu o njoj, ali poziva da se mrtve napokon ostavi na miru, prekine s podjelama i živi za budućnost djece u miru, slobodi i demokraciji.
“Prisjetimo se da su prije 26 godina na današnji dan hrvatski građani pozvani da taj dan bude ‘dan duhovna izmirenja svih koji su se i pod različitim zastavama i idejama borili za slobodu i suverenost hrvatskog naroda, sa zavjetom da ćemo svi zajedno složno raditi za bolje sutra i sreću svoje hrvatske domovine”, istaknuo je Reiner.
Dan Sabora je praznik demokracije
Dan Hrvatskog sabora je praznik demokracije u Hrvatskoj, kaže Reiner te podsjeća da je prije 26 godina, nakon desetljeća komunističkog jednoumlja, Hrvatska dobila parlament čiji su zastupnici izabrani na demokratskim i višestranačkim izborima.
“Bila je to pobjeda volje hrvatskih građana koji su se izlaskom na izbore opredijelili za slobodu i za demokraciju”, istaknuo je predsjednik Sabora, te podsjetio kako je to bilo i vrijeme velikog optimizma i zanosa, ne samo u Hrvatskoj.
Napominje da je 30. svibnja 1990. započeo i niz velikih promjena s ciljem izgradnje današnje, moderne i demokratske Hrvatske države, koja je odmah u začetku bila ugrožena “srbočetničkom pobunom, a zatim i napadima tzv. JNA”, agresijom neviđenom u Europi od kraja Drugog svjetskog rata.
Podsjeća da su današnja sloboda i demokracija plaćeni životima više od 15000 građana, da Hrvatsku nisu branili samo Hrvati, već i mnogi Srbi, Mađari, Česi, Rusini i pripadnici drugih nacionalnih manjina.
S ponosom ističe da su upravo u Saboru donijete ključne odluke, kojima je određena budućnost Hrvatske, Božićni Ustav, Ustavnu odluku o suverenosti i samostalnosti, Odluka o raskidu državnopravne sveze s ostalim republikama i pokrajinama SFRJ.
Sabor je, podsjeća, zasjedao tijekom cijelog Domovinskog rata, donoseći važne odluke kojih je demokratski legitimitet bio snažan argument u prilog međunarodnom priznanju neovisnosti zemlje i kasnijem oslobađanju okupiranih područja. Ipak, ističe, najveću žrtvu u obrani zemlje podnijeli su hrvatski branitelji.
Parlamenti – najbolji čuvari nacionalnih interesa
Predsjednik Sabora priznaje kako je nestao dio entuzijazma s početka 90-ih godina, da su krize i borba protiv terorizma praćena rijekom izbjeglica i migranata izmijenili lice Europe. Svjedoci smo da se ponovo podižu barijere, birokratske i one žičane, dok su optimizam i vjeru u bolju budućnost ponegdje zamijenili zabrinutost i strah, kaže Reiner i dodaje kako to ne znači da je europska ideja ugrožena ili osporena.
I Europska unija sa svojim parlamentom te nacionalni parlamenti, pa tako i Hrvatski sabor, svoju snagu crpe iz demokratskog legitimiteta koji im daje pravo i obvezu da brane ne samo temeljna ljudska prava i slobodu te jednaka prava svih građana već i nacionalne interese. Stoga oni ostaju najbolji čuvari nacionalnih interesa jer je zastupnike u njima izravno izabrao narod, kaže Reiner.
Naglašava pritom da ta “najvažnija uloga u državi” donosi i mnoge obveze, kojih ponekad ni sami zastupnici nisu u dovoljnoj mjeri svjesni, što onda stvara osjećaj nepovjerenja u njih. Biti političarom postalo je, ne samo u Hrvatskoj već i u većini drugih država, gotovo nečim sumnjivim iako bi trebalo biti upravo suprotno, zaključio je predsjednik Sabora.
Na svečanosti održanoj pod sjenkom sukoba vladajućih HDZ-a i Mosta, Sabor je himnom ‘Lijepa naša’ odao počast domovini, a minutom šutnje prisjetio se prvog predsjednika države, svojih bivših predsjednika, poginulih branitelja.
U kratkom glazbenom programu, klapa Hrvatske ratne mornarice Sveti Juraj, svečanost je obojila skladbama ‘Croatijo iz duše te ljubim’ i ‘Vivat Croatia’.
Sastanak državnoga vrha u povodu obilježavanja 25. godišnjice hrvatske državnosti
Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović, predsjednik Hrvatskog sabor Željko Rainer i predsjednik Vlade Tihomir Orešković na zajedničkom su sastanku u ponedjeljak usuglasili program obilježavanja 25. obljetnice hrvatske državnosti te je dogovoreno da će se Dan državnosti obilježavati od 23. do 26. lipnja.
U četvrtak, 23. lipnja, održat će se svečana sjednica Vlade kojoj će nazočiti predsjednica RH Kolinda Grabar Kitarović i predsjednik Hrvatskog sabora Željko Rainer.
Slijedećeg dana, u petak, 24. lipnja, u Ministarstvu branitelja, ministar branitelja Tomo Medved uručit će odlikovanja.
Središnja svečanost u povodu 25. obljetnice hrvatske državnosti održat će se u subotu, 25. lipnja, a u nedjelju, 26. lipnja, Hrvatski će sabor otvoriti vrata građanima u okviru ‘Dana otvorenih vrata’.
Tekst se nastavlja ispod oglasa