(FOTO, VIDEO) U ime obitelji dala prijedloge za poboljšanje izlaznosti i transparentnosti izbornog sustava

Foto: fah

Natalija Kanački, članica Upravnog odbora udruge U ime obitelji danas je na konferenciji za medije ispred Državnog izbornog povjerenstva iznijela prijedloge U ime obitelji DIP-u za postizanje poboljšanja i većeg povjerenja u izborni proces:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1.   Obaveznu online edukaciju za članove biračkih odbora – eLearnig. Položena edukacija bi jamčila uključenje najboljih kandidata u biračke odbore.

2.  Obaveznu edukaciju iz upotrebe aplikacije m-Kontrola zapisnika za članove biračkih odbora (barem za predsjednika i zamjenika). Aplikacija se može skinuti na mobitele i tablete, a služi za kontrolu unosa podataka nakon zbrajanja listića te omogućuje točne zbrojeve. Time bi bili precizniji i ubrzani izborni procesi, a zapisnici bez grešaka.

3.  Skeniranje svih zapisnika biračkih odbora i učiniti ih dostupnim svim građanima i strankama. Tako bi i nakon izbora građani i stranke mogli sami provjeriti rezultate izbora, a da nisu ovisni o podacima koje unose službenici u povjerenstvima. Time bi napokon mogli stati na kraj sumnjama u moguće ‘krađe’ rezultata na izborima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako bi se omogućila veća izlaznost birača u inozemstvu, dr. Kanački je istaknula nužnost dopisnog i/ili elektroničkog glasovanja. U Australiji je glasovalo samo 1.000 državljana RH i samo 8.000 u Njemačkoj.  Smatramo da se prema iseljeništvu krši ustavno opće i jednako biračko pravo te da se to hitno mora urediti.

“Najslabija karika u cijeloj izbornoj proceduri su birački odbori. Smatramo da su birački odbori nedovoljno motivirani i educirani  da bi izvršavali u potpunosti zadaću koja je ispred njih jer se u trenutku brojanja glasova vidi da se ne poštuje dovoljno procedura koju Državno izborno povjerenstvo izdaje, a u izborno povjerenstvo donosi se određen broj zapisnika koji su neispravno ispunjeni i u kojima postoji greška u zbrajanju pa su se glasovi u nekoliko kutija morali ponovo zbrajati”, rekla je Kanački.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Udruga U ime obitelji promatrala je predsjedničke izbore u gradu Zagrebu na svim razinama – u DIP-u, APIS-u, Izbornom povjerenstvu grada Zagreba te na biračkim mjestima.

Luka Mlinarić iz U ime obitelji je naglasio da je upravo zahvaljujući predanim volonterima, odlično educiranim i motiviranim promatračima, U ime obitelji postala vodeća civilna udruga za promatranje te na ovim izborima zadržala kontinuitet promatranja izbornih procesa – imali su promatrače na referendumu o braku, predsjedničkim, lokalnim i parlamentarnim izborima u posljednjih 5 godina.

“Važnost promatrača je neupitna, to ističu i međunarodne institucije poput Venecijanske komisije. Promatrači osiguravaju provođenje izbora u demokratskom ozračju te sprječavaju  manipulacije koje bi, bez njihove prisutnosti, bilo moguće raditi”, rekao je Mlinarić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje novinarke jesu li razočarani izbornim rezultatima ili zadovoljni Kanački je odgovorila: “Zadovoljni smo rezultatima u smislu da je izborni proces koji mi nadgledamo bio transparentan. Same rezultate ne bismo komentirali jer mi kao udruga se nismo niti pozicionirali niti davali svoje favorite.”

Na pitanje treba li ukinuti predizbornu šutnju Kanački je odgovorila da svakako treba: “Smatram da nema smisla i da je treba ukinuti, a ako već postoji onda treba uvesti određenu kaznu. U doba digitalizacije ona je, na određeni način, neprovediva.”

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [434.58 KB]

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.