U podne je Kupa u Karlovcu bila visoka 773 centimetara, Korana 784, po jedan centimetar niže nego sat ranije, a što znači da je vrhunac dostignut i da rijeke više neće rasti, no zaključak danas održanog karlovačkog Stožera civilne zaštite da treba nastaviti i još pojačati broj crpki za prepumpavanje procjednih voda uz protupoplavne zidove podignute ovih dana.
Zapovjednik Stožera gradonačelnik Damir Mandić na tiskovnoj konferenciji nakon sjednice rekao je da se nakon radne noći na Logorištu i susjednim koransko-mrežničkim naseljima može reći da je “protupoplavni zid od boks barijera opravdao svoje podizanje, kao i vreće koje su se postavljale posljednja dva dana”.
“Zaključak jutrošnjeg Stožera civilne zaštite Grada Karlovca je da ni jedan stambeni objekt na ovom području nije poplavljen, da smo na ovu vodu koja je svuda oko nas računali, jer je to procjedna voda za koju smo pripremili crpke. Iako možemo reći da smo zajedno s Hrvatskim vodama dobro ciljano postavili crpke, negdje jače, negdje slabije snage, ipak je zaključak Stožera da se crpljenje mora još malo pojačati da bi se voda održala ovako, da se dalje ne širi”, rekao je Mandić.
Spomenuo je i aktivnosti uz Kupu, nizvodno od Karlovca, da su se u Donjem Šišljaviću box barijere pokazale učinkovitima, te da se danas u sklopu svih tih privremenih protupoplavnih rješenja, do završetka trajnog sustava obrane od poplava, podiže nivo ceste u Čurjacima, na Vodostaju. Nasipavanjem građevinskog materijala na prometnicu omogućit će se građanima spoj na državnu cestu, da ne bi danima bili prometno odsječeni, kao uvijek do sada za visokih vodostaja.
Naglasivši da stanje ugroženosti još nije prestalo, Mandić je izrazio čvrsto uvjerenje da će se uspjeti održati ovakvo stanje kao sada.
Karlovački gradonačelnik zahvalio je svima koji su pomogli i pomažu Karlovčanima u obrani od poplave, posebno vojsci, vatrogascima i djelatnicima raznih gradskih tvrtki, koji su u proteklih sedam dana neprestano punili vreće s pijeskom te napunili ih više od 40.000, izgradili kilometre box barijera i zečjih nasipa.
U Hrvatskoj Kostajnici zbog nabujale Une proglašeno izvanredno stanje
Prošle noći, kada je vodostaj Une u Hrvatskoj Kostajnici premašio 450 centimetara, proglašeno je izvanredno stanje, a stanovnike ohrabruje što je rast vodostaja usporio i iznosi oko jedan centimetar na sat, pa je u 7 sati u utorak ujutro (13. ožujka) iznosio 454 centimetara.
Vodostaj Une u Hrvatskoj Kostajnici jutros u 4 sata premašio očekivanih 450cm. Proglašeno izvanredno stanje obrane od poplave. @hrtvijesti @HRT4Studio4 pic.twitter.com/4FynNXz5gH
— Igor Ahmetović (@Igor_Ahmetovic) March 13, 2018
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Mještani, kojima pomažu vatrogasci i pripadnici Crvenog križa i dalje podižu zečje nasipe kako bi spasili okućnice i imovinu. Najdramatičnije stanje je u Ulici Davorina Trstenjaka, Unskoj ulici i Kavrlji.
O trajnom rješenju problemu obrane od poplava u Hrvatskoj Kostajnici se govori već četiri godine jer je 2014. godine, za dosad najvišeg vodostaja, Una prodrla u gradsko središte.
Iako su stručnjaci Hrvatskih voda predlagali podizanje obrambenog betonskog zida uz rijeku Unu u cijeloj dužini gradskog ugroženog područja, konzervatori su se usprotivili toj ideji zbog narušavanja vizure zaštićene gradske jezgre. Tada je dogovoreno kako je jedino prihvatljivo rješenje konstrukcija i postavljanje montažnih obrambenih elemenata, koji bi se za povoljnog vodostaja mogli ukloniti. Međutim, riječ je o zahtjevnijem projektu, koji još nije ostvaren.
Izvor: Hina/ij
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.