“Protivimo se ratifikaciji Istanbulske konvencije jer nameće rodnu ideologiju, pokušava redefinirati identitet hrvatskog naroda, donosi ogromne ekonomske obaveze – da se iz proračuna izdvaja milijarda kuna za udruge, donosi nadzor tijela koje nije reprezentativno – GREVI-ja, koje će odlučivati o zakonima i obrazovanju u Republici Hrvatskoj”, upozorili su iz Građanske inicijative “Hrvatska protiv Istanbulske konvencije” na konferenciji za novinare 16. ožujka 2018. u Zagrebu na Trgu svetog Marka, ispred Vlade i Sabora, na kojoj su najavili prosvjed protiv ratifikacije Istanbulske konvencije, koji je održan na današnji dan prije godinu dana na Trgu žrtava fašizma.
(VIDEO, FOTO) Pogledajte kako je izgledao prosvjed protiv Istanbulske konvencije!
Na njemu se prema procjeni policije okupilo oko pet tisuća građana, a prema procjenama organizatora puno više.
Na prosvjedu je bio vidljiv velik broj hrvatskih zastava i parole “HDZ je izdaja”, “Ne IK u HR”, “Zagreb protiv IK”, “Stop nasilju nad Hrvatskom”, “Ja sam tata, ne roditelj 2”, te Plenkovićeve slike na kojima piše obmana, te također parolu “Kad vođa liste slaže – i temeljna načela se gaze”. Pjevaju pjesme “Moja domovina”, “Zovi samo zovi”, “U boj, u boj za narod svoj”, te uzvikuju “Hrvatska” i “Vukovar, Vukovar” te “Ovo je izdaja”.
Sudjelovali brojni poznati
Prosvjed protiv Istanbulske konvencije okupio je velik broj aktivista, svećenika, i političara s desne strane političkog spektra.
Među njima su bili Zlatko Hasanbegović, bivši ministar kulture, saborska zastupnica Bruna Esih, europarlamentarka Ruža Tomašić, poznati kolumnist Večernjeg lista Nino Raspudić, rektor Katoličkog sveučilišta Željko Tanjić, sisački biskup Vlado Košić te zagrebački pomoćni biskup Ivan Šaško, bivši gradonačelnik Osijeka Anto Đapić, novinarka Karolina Vidović-Krišto, predsjednik udruge Vigilare Vice Batarelo, predsjednica udruge U ime obitelji Željka Markić, novinar Velimir Bujanec, branitelji, među njima i Đuro Glogoški, umirovljeni specijalci Josip Klemm i Željko Sačić, predstavnik HOS-a Zvone Ćurković, bivši ministar branitelja Mijo Crnoja, šef zagrebačke HVIDRE Ante Tandara, studentski kapelan don Damir Stojić, bivši savjetnik predsjednika Josipovića i premijera Oreškovića dr. Stjepo Bartulica, političar Ladislav Ilčić, i Hrvoje Zekanović iz Hrasta, Krešimir Miletić poznati aktivist te brojni drugi.
(FOTO) Tko je sve od poznatih bio na prosvjedu protiv Istanbulske konvencije
Rodna ideologija na mala vrata
Kritičari su isticali kako Istanbulska koristi terminologiju koja se ne može protumačiti drukčije nego kao uvođenje rodne ideologije, tj. kako se fluidni pojam roda uvodi umjesto biološki određenog spola, te kako je pravi cilj omogućavanje svakom da se u bilo kojem trenutnu proglasi bilo ženom bilo muškarcem neovisno o činjeničnom stanju, odnosno zaštiti “pravo” na svojevoljni izbor spola u danom trenutku posve neovisan o stvarnom spolu.
Također je često isticano kako Istanbulska konvencija daje ovlasti međunarodnom tijelu “Grevio”, sastavljenom od feministica iz nevladinih udruga iz raznih progresivnih zemalja koje su ratificirale sporazum (Albanija, Turska, Srbija, Crna Gora itd.), ovlasti iznad demokratski biranog nacionalnog parlamenta, što nije samo kršenje suvereniteta nego nedopustivo spajanje države i određene ideologije, odnosno parareligije.
HNS-ov ultimatum
Istanbulska konvencija čija je ratifikacija bila jedan od ultimatuma HNS-a koji je postavljen pred Plenkovića i HDZ. Podsjetimo, HNS je prijetio da će napustiti Vladu ukoliko ne dođe do ratifikacije Istanbulske konvencije, a sve pod krinkom zaštite žena od nasilja.
Navodna zaštita svih žrtava od svakog nasilja definirana je kroz 48 odredbi Istanbulske konvencije (od poglavlja „Prevencija“ do poglavlja „Migracija i azil“) koje sadrže mjere i mehanizme za sprječavanje i kažnjavanje nasilja nad ženama i djecom te zaštitu žrtava – a svih 48 mjera i mehanizama već je ugrađeno u hrvatsko zakonodavstvo.
(VIDEO, FOTO) Danas na snagu stupa Istanbulska konvencija – Plenkovićev udar na demokraciju
Unatoč prijeporima u vlastitoj stranci, Plenković je pod ucjenom popustio te na taj način širom otvorio vrata rodnoj ideologiji.
Nakon ratifikacije Istanbulske, SDP-ovci pljeskali HDZ-ovcima
Dana 13. travnja na petak 2018. godine u Hrvatskom saboru izglasana je Istanbulska konvencija sa 110 glasova za, 30 protiv i 2 suzdržana glasa. Iz redova HDZ-a za IK je glasovalo 36 zastupnika, protiv je bilo 14 dok su 2 bila suzdržana.
Nakon što je predsjednik sabora Gordan Jandroković službeno obznanio kako je IK izglasana, zastupnici SDP-a zapljeskali su HDZ-ovcima što se može vidjeti u videu s početkom na 2 sata 43 minute i 41 sekundi:
Premijerova Interpretativna izjava nije ublažila bunu protiv IK
Uslijed ogromnog pritiska javnosti ali i stručnjaka, premijer Plenković poslužio se obmanom te najavio umetanje Interpretativne izjave u Istanbulsku konvenciju, kojom se Republika Hrvatska navodno izjašnjava protiv uvođenja rodne ideologije.
Međutim, pravnici, institucije i udruge su se tome usprotivile zato jer su ispravno procijenile kako takozvana Interpretativna izjava ne može imati pravnog učinka.
“Prema članku 78. Istanbulske konvencije na te sporne odredbe nije moguće staviti rezerve – odnosno isključiti ili izmijeniti pravni učinak tih odredaba u njihovoj primjeni na Republiku Hrvatsku”, objasnili su iz udruge U ime obitelji te dodali “Također, prema međunarodnom pravu, stavljanje interpretativne izjave uz neki međunarodni ugovor ne može modificirati, mijenjati ili ograničavati obveze koje proizlaze iz tog međunarodnog ugovora – Istanbulske konvencije, niti mijenjati njihov pravni učinak.”
1.listopada 2018. je na snagu stupila Istanbulska konvencija, čiji zagovaratelji (HDZ-HNS-SDSS-HDS-HSLS-Saucha uz podršku zastupnika SDP-a i udruga civilnog društva lijevo-liberalnih svjetonazora) tvrde kako će ona spriječiti nasilje nad ženama i djecom, između ostaloga i u obitelji. Međutim, u zemljama koje su ratificirale ovaj dokument nije se smanjio broj slučajeva nasilja nad ženama.
Premijeru Plenkoviću nakon ratifikacije pala popularnost
Forsiranje ratifikacije Istanbulske konvencije odmah se odrazilo na snažnom padu popularnosti HDZ-a kada je 30. travnja, na izvanrednim lokalnim izborima u općini Muć gdje izgubio 60 % dotadašnjih glasova. HDZ je tako na izborima završio četvrti, a ispred njega su se našle 2 nezavisne liste i Hrvatska čista stranka prava.
Idući mjesec, u svibnju, HDZ je izgubio lokalne izbore i u Vukšiću, svojoj 28 godina staroj utvrdi gdje je ostvario samo 2 vijećnika, nasuprot nezavisnoj listi koja je osvojila 5 vijećničkih mjesta.
Lipanj je pokazao da je HDZ na državnoj razini izgubio velik dio povjerenja birača budući da je prema istraživanjima CRO Demoskopa završio na 24.8 posto podrške birača što je bila najniža razina od veljače 2017. godine. U tom je istraživanju otkriveno i kako je HDZ doživio gubitak gotovo 25% dotadašnjeg potencijala među biračima.
Pad popularnosti HDZ-a pripisuje se ratificiranju Istanbulske konvencije, ali i kadrovskim promjenama u vrhu stranke gdje su smijenjeni dotadašnji međunarodni i politički tajnik koji su glasovali protiv ratifikacije IK.
Tekst se nastavlja ispod oglasa