Premijer Andrej Plenković položio je u ponedjeljak vijenac na Spomen-ploču na zgradi Vlade u povodu 28. obljetnice raketiranja Banskih dvora najavivši da će ovoga tjedna početi javno savjetovanje o prijedlogu izmjene Zakona o blagdanima, spomendanima i neradnim danima.
“Danas, 7. listopada, obilježava se 28 godina od dana kada je JNA, u jeku velikosrpske agresije, raketirala Banske dvore s jasnim ciljem i pokušajem likvidacije tadašnjega vodstva države, Republike Hrvatske, u trenutku kada je trajao intenzivan napad na brojne hrvatske gradove, sela, hrvatski teritorij. Bio je to prekretnički trenutak. Srećom hrvatsko državno vodstvo na čelu s predsjednikom Tuđmanom je preživjelo ovaj napad, ali nakon toga je uslijedila ključna, definitivna odluka Hrvatskoga sabora koji je na tajnom zasjedanju u zgradi INA-e primijenio odluke Hrvatskoga sabora od 25. lipnja i raskinuo sve državnopravne odnose i veze sa strukturama bivše države. Stoga je i ovaj dan važan, važan je u kontekstu poštovanja prema Domovinskom ratu, prema hrvatskim braniteljima, prvom predsjedniku Tuđmanu te jasno izraženoj volji hrvatskoga naroda na referendumu 1991. za stjecanjem nezavisnosti, samostalnosti, suverenosti i u konačnosti međunarodnog priznanja”, poručio je premijer nakon što je položio vijenac na Spomen-ploču na zgradi Vlade.
Na upit o donošenju zakona o Vukovaru i izmjeni Zakona o blagdanima, spomendanima i neradnim danima odgovorio je kako ni jednog niti drugog zakona neće biti ovoga tjedna na sjednici Vlade.
“Moramo proći javno savjetovanje u koje se ide već ovaj tjedan. Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o blagdanima prezentirat ćemo koalicijskim partnerima u srijedu, a bit će i na stranačkim tijelima. Više o tome na sjednici Vlade. Rješenje je cjelovito, pažljivo osmišljeno, radili smo dugo na tome i konzultirali se”, istaknuo je Plenković.
Na pitanje hoće li biti vraćen Dan državnosti na datum 30. svibnja Plenković je izrazio mišljenje da će Vlada s promjenama koje slijede nastaviti na adekvatan način cijeniti one trenutke koji su najbitniji za stvaranje države.
Uz predsjednika Vlade Plenkovića prisustvovali su i potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević, potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved.
Podsjetimo, na današnji dan, 7. listopada 1991. godine, JNA je raketirala Banske dvore pokušavajući ubiti prvog hrvatskog predsjednika dr. Franju Tuđmana. U trenutku napada pregovarao je s legalnim predsjednikom Predsjedništva SFRJ Stjepanom Mesićem i predsjednikom Saveznoga izvršnog vijeća, zapravo jugoslavenskim premijerom, Antom Markovićem. Kratko prije raketiranja izašli su iz pogođene dvorane.
Dva bojna zrakoplova JNA 7. listopada 1991., malo poslije 15 sati, raketirala su Banske dvore. Od šest ispaljenih raketa dvije su pogodile Banske dvore, a ostale su pogodile zgrade u njihovoj blizini. Dio krova Banskih dvora bio je razrušen, oštećeni su pročelje i gotovo sve prostorije.
Tada je ocijenjeno da je riječ o atentatu na predsjednika Tuđmana jer je napad vođenim raketama ponajprije bio usmjeren na predsjednikove radne prostorije. U zgradi nitko nije poginuo, ali ranjeno je nekoliko ljudi.
Povjesničar i voditelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata dr.sc. Ante Nazor za HRT se prisjetio tih teških ali i ponosnih dana prije 28 godina.
“Činjenica jeste da su napad izveli posebno obučeni piloti. Na današnji dan prije 28 godina isticao je moratorij na ustavnu odluku Hrvatskoga sabora o proglašenju suverene i samostalne RH. Očito je da se znalo da će se u Banskom dvorima sastati Tuđman, Marković i Mesić, tako da su na jednom mjestu bile sve te potencijalne mete. Glavna je meta, naravno, bio predsjednik Tuđman. Jer ako je vjerovati informacijama koje su dobile hrvatske službe par dana prije napada u Beogradu je održan sastanak na kojem se zaključilo da Tuđman mora nestati milom ili silom i da je to rješenje za, kako su to oni nazvali, krizu u SFRJ. Znači, dugim riječima – Tuđmana treba ubiti. Na današnji dan prije 28 godina to su i pokušali”, rekao je Nazor.
Dan nakon raketiranja Banskih dvora, 8. listopada 1991., donesena je povjesna odluka Hrvatskog sabora kojom su raskinute sve državnopravne veze s bivšom Jugoslavijom. U Studiju 4 te je događaje komentirao akademik Željko Reiner, potpredsjednik Sabora RH.
Izvor: narod.hr