Odvjetnik Branimira Glavaša, Dražen Matijević, izjavio je novinarima u četvrtak ujutro u Osijeku kako je ovo novi presedan u postupku protiv Glavaša, u kojem se već dogodilo nekoliko presedana, poput onoga da se čovjeka koji tvrdi da je počinio više ubojstava, prevodi u status krunskog svjedoka, što je, ističe odvjetnik Matijević, suprotno zakonu.
Kao presedane Matijević navodi i nepravomoćnu presudu zagrebačkog Županijskog suda koja, kako kaže, “ne priznaje Republiku Hrvatsku”, pravomoćno potvrđivanje takve presude, te najnoviji presedan “da se ide u zatvor temeljem nepravomoćne protustavne presude”.
Kazao je da još nije dobio rješenje Vrhovnog suda RH, kojim je njegovom branjeniku navodno određen istražni zatvor, niti mu je poznato je li policija zaprimila sudski nalog za Glavaševo privođenje.
Neposredno pred ulazak u Glavašev stan u Osijeku, Matijević je okupljenim novinarima izjavio da će tužbu Ustavnom sudu podnijeti čim zaprimi rješenje Vrhovnoga suda.
Matijević: S Vrhovnog suda ništa ne može slučajno procuriti, ovo je tempirano
Na tvrdnju novinara da je odluka Vrhovnoga suda o određivanju istražnog zatvora Branimiru Glavašu donesena u tajnosti, a u javnost jučer naknadno “procurila” zbog bojazni da bi Glavaš ponovno mogao pobjeći – odvjetnik Matijević je rekao da “s Vrhovnog suda ništa ne može slučajno procuriti” i da je “sve ovo tempirano”.
U Glavašem stanu u Osijeku od jutros se okupljaju članovi HDSSB-a, a nešto poslije 7 sati došao je i predsjednik HDSSB-a Dragan Vulin. Pred Glavaševim stanom se nalaze i brojne novinarske ekipe.
Odluka Vrhovnog suda, kako su u srijedu prenijeli mediji, uslijedila je nakon što se zagrebačko Županijsko državno odvjetništvo žalilo na odluku Županijskog suda u Zagrebu. Taj je sud, naime, ranije odbio zahtjev tužiteljstva za određivanjem istražnog zatvora za Glavaša koji je pušten iz zatvora u Mostaru nakon siječanjske odluke Ustavnoga suda.
Ustavni sud je 12. siječnja djelomično usvojio Glavaševu ustavnu tužbu te ukinuo pravomoćnu presudu za slučajeve “garaža” i “selotejp” i predmet vratio Vrhovnom sudu na ponovno odlučivanje.
Tužiteljstvo je nakon toga, krajem siječnja, zatražilo istražni zatvor za Glavaša, tumačeći kako je, nakon što je Ustavni sud ukinuo pravomoćnu presudu, na snazi presuda zagrebačkog Županijskog suda kojom je Glavaš zbog ratnog zločina u Osijeku nepravomoćno osuđen na zatvorsku kaznu dulju od pet godina. Po nepravomoćnoj odluci, Glavaš je zbog zločina nad srpskim civilima u ratnom Osijeku osuđen na deset godina zatvora, a Vrhovni je sud tu kaznu smanjio na osam godina.