Gotovo pet milijuna kuna iz proračuna ide svaki mjesec strankama čiji su zastupnici u Saboru

Foto: fah

Osim bruto plaća i ostalih zastupničkih povlastica parlamentarne stranke i nezavisni zastupnici iz proračuna dobivaju još novca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, stranke za svakog zastupnika dobivaju mjesečno oko 32 tisuće kuna, a za zastupnice 10 posto više odnosno 35 tisuća.

Iako su plaće saborskih zastupnika potpuno druga stvar, i njih ne treba nužno mijenjati, ova stranačka primanja na račun zastupnika iz njihove stranke u svakom slučaju treba smanjiti.

Naime, nakon najnovijih parlamentarnih izbora, HDZ će tako za svojih 61 zastupnika, točnije 56 zastupnika i pet zastupnica mjesečno dobivati skoro dva milijuna kuna, točnije 1 967 000 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Narodna koalicija s 54 zastupnika, tj. 10 zastupnica i 44 zastupnika, dobivat će mjesečno ukupno 1 758 000 kuna.

Most će na račun 13 zastupnika, točnije dvije zastupnice i 11 zastupnika dobivati mjesečno 422 000.

Živi zid će zahvaljujući osmorici muških zastupnika dobivati 256 000 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trojica IDS-ovih zastupnika će u kasu svojoj stranci donijeti 96 000 kuna, dvojica članova koalicije Za premijera – 64 000, jedan HDSSB-ovac, Branimir Glavaš, kao i Željko Glasnović, doprinijet će s 32 000 kuna svaki, dok će SDSS zahvaljujući svojoj trojici zastupnika dobiti 96 000 kuna.

Zastupnici ostalih nacionalnih manjina dobivaju svaki po 32 000 – njih četvorica i jedna zastupnica – 35 000.

Ukupno će dakle mjesečno stranke dobivati iz proračuna 4 886 000 ili nešto manje od pet milijuna kuna, što je previsoka svota koliko god je i na koje god načine pokušali opravdati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koliko dobivaju parlamentarne stranke?

Parlamentarne stranke i nezavisni zastupnici u 2015. godini dobili su ukupno 55 milijuna kuna iz proračuna za financiranje svog rada, što je za 5 milijuna kuna više nego prošle godine. U četiri godine taj se iznos penje na 220 milijuna kuna. Novac se dijeli po broju zastupničkih mandata koji su stranke i nezavisni zastupnici imali u trenutku konstituiranja zadnjeg saziva Sabora. Novac stranke dobivaju u četiri jednaka obroka.

SDP je za svoja 42 zastupnika i 19 zastupnica tijekom prošle godine dobio 22,24 milijuna kuna, što je za 1,8 milijuna kuna više nego prošle godine.

HDZ je dobio 16,2 milijuna kuna, odnosno 1,7 milijuna više nego 2014. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tu su i HNS koji dobiva 4,7 milijuna kuna, Laburisti 2,15 milijuna, a HDSSB 2,12 milijuna kuna, a IDS-u, HSU-u i SDSS-u ide nešto više od milijun kuna, Kerumov HGS dobio je nešto manje od 743 tisuće proračunskih kuna, a stranke s jednim zastupnikom i nezavisnim zastupnicima, ovisno o spolu, dobili između 354 i 390 tisuća kuna.

SDP sam sebi i drugim strankama povećao prihode iz proračuna za 5 milijuna!

Iako u proračunu za 2015. ‘nije bilo’ novaca za njegovatelje stopostotnih invalida, socijalnu pomoć obiteljima sa nezaposlenim roditeljima, za brojne potrebe u zdravstvu – naći će se ipak 5 milijuna kuna više za političke stranke. Bez ikakvog argumenta zašto bi takvo povećanje prihoda za političare bilo potrebno.

Odlučio je tako Saborski Odbor za Ustav, poznat po predsjednku Peđi Grbinu koji je tvrdio kako Sabor mora potvrditi odluku koju narod donese na referendumu te osporavanju sva 4 izjašnjavanja birača o raspisivanju referenduma.

Na odluku SDP-ove vlade da poveća proračunsko izdvajanje za sebe i druge stranke amandman je uložila jedino Jadranka Kosor tražeći da se dodatnih 5 milijuna kuna namijenjenih političarima dodijeli poduzetnicima. Njezin je amandman odbijen.

Hrvatska je jedina zemlja u EU koja u potpunosti financira političke stranke iz državnog proračuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.