(FOTO) Grabar Kitarović: Afganistan ima budućnost

Kabul, 11.5.2015. - Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitaroviæ sastala se u ponedjeljak s trideset pripadnika hrvatskoga kontingenta misije "Odluèna potpora" u zapovjedništvu misije u Kabulu te im izrazila veliku zahvalnost za doprinos uspostavi mira u Afganistanu. Na fotografiji naèelnik Glavnog stožera OSRH Drago Lovriæ, predsjednica Grabar-Kitaroviæ i savjetnik predsjednice RH za nacionalnu sigurnost Josip Buljeviæ. foto HINA/ Robert KOREN/ ua

Predsjednica Republike Kolinda Grabar Kitarović u utorak je u bazi Shahin na sjeveru Afganistana rekla da je zadovoljna viđenim u tri dana boravka s hrvatskim vojnicima koji su u Afganistanu u sklopu misije “Odlučna potpora” i ocijenila je da ta zemlja ima budućnost jer će afganistanske snage sigurno pobijediti talibane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Moji dojmovi su odlični. Ova baza najviše sliči na isturene baze, rijetka je u Afganistanu, a u njoj su hrvatski vojnici”, kazala je hrvatska predsjednica.

Razgovarajući s hrvatskim novinarima koji je prate u posjetu, ponovno je naglasila da su joj svi afganistanski dužnosnici istaknuli profesionalizam hrvatskih vojnika i njihov izniman odnos prema stanovništvu i kolegama u afganistanskoj vojsci.

“Posjet ću pamtiti po ovoj divljini u kojoj se nalazimo. Jako volim gradove i naseljena mjesta, ali ovo je osjećaj onog pravog, vojnog dijela misije”, istaknula je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska predsjednica optimistična je kada je u pitanju budućnost te zemlje. “Afganistan ima budućnost, u to sam sigurna. Stanje će biti bolje, ali ne tako brzo. U sljedeće dvije godine, stanje će biti teško, teže nego do sada. Međutim pobunjenici nemaju ni snage niti logistike da izdrže dugotrajnu borbu s afganistanskom vojskom koja sada ima 350 tisuća vojnika”, ustvrdila je.

Hrvatska će iz Afganistana otići kad i NATO

Novinare je zanimalo i kakva je budućnost hrvatskog angažmana u Afganistanu u kojem je trenutno 107 hrvatskih vojnika. “Postupat ćemo kao NATO, 28 država je zajedno stiglo, 28 će ih otići. Naravno, poštivat ćemo odluke Sabora o broja vojnika”, kazala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednicu je u bazi Šahin postrojen dočekao 2. vod zaštitnih snaga čija je zadaća štititi savjetnike i instruktore afganistanskih snaga sigurnosti. Sa stanjem u bazi upoznao ju je zapovjednik, brigadni general Ivan Jurić, a prijavak joj je podnio zapovjednik voda, poručnik Vedran Maul.

Predsjednica se s tridesetak hrvatskih vojnika zadržala na ručku te im darovala dresove hrvatske nogometne reprezentacije na koje im se potom i potpisala, a zatim se helikopterom Mi-17 vratila u bazu Marmal u Mazar-i-Sharif.

U Marmalu je prethodno položila svijeću na spomenik poginulim pripadnicima koalicijskih snaga u Afganistanu te se sastala sa zapovjednikom kampa, generalom Andreasom Hannemanom i sastala se s guvernerom pokrajine Balk.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom obilaska kampa njemački i američki časnici upoznali su je s dva tipa bespilotnih izviđačkih letjelica – Herion i MQ 1 Warrior Alfa čija se vrijednost mjeri u desecima milijuna eura. Amerikanci su joj darovali hrvatsku zastavu i certifikat koji potvrđuje da je ta zastava bila u dronu koji je nadlijetao i snimao područje Afganistana.

“Neka u Hrvatskoj vide kako se poklanja zastava”, kazala je Grabar-Kitarović.

S guvernerom pokrajine Balk Grabar Kitarović razgovarala je o civilnim projektima u kojima Hrvatska pomaže afganistanskom narodu, ponajprije u školstvu, zdravstvu i jačanju položaja žena.

Međusobno poštovanje hrvatskih vojnika i mještana

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatske novinare su iz Mazar-i-Sharifa do Shahina prevezli hrvatski vojni policajci oklopnim vozilima Max Pro i M-ATV. U predgrađu Mazar-i-Sharifa putnici u oklopnjacima imali su prilike uvjeriti se u velike suprotnosti u životu tamošnjih ljudi, i vidjeti kako jedne pored drugih stoje trošne kućice od blata i raskošne vile.

Hrvatski su vojnici pokazali i zašto ih lokalci toliko cijene. Vozilima koja su stala uz cestu odmah su se približila djeca i mještani, koji su na poklon dobili vodu. Uz njihovu dozvolu novinari su mještane i fotografirali.

U oklopnim vozilima uvijek su tri člana posade – vozač, zapovjednik i strojničar koji kroz otvor na krovu kontrolira postoji li prijetnja. Vojnici su istaknuli da dosad nikada nisu imali loša iskustva, ističući da je za odnos s lokalnim stanovništvom najbitnija ljudskost i poštovanje. Kažu da im je najdraže i najveće zadovoljstvo kada mogu pomoći Afganistancima.

Afganistan je, naime, jedna od siromašnijih zemalja svijeta i veliki dio naselja nema ni kanalizaciju, a usto je zbog planinskog i pustinjskog krajobraza ograničena mogućnost uzgoja hrane.

Navečer je u središtu hrvatskog kontingenta u Marmalu predviđena večera uz čobanac. To je bila želja predsjednice Grabar Kitarović koja se sutra s izaslanstvom vraća u Hrvatsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.