Grabar-Kitarović: Hrvati nisu nikada bili nacionalna manjina u BiH i neće nikada pristati na to

Foto: fah

Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović doputovala je u srijedu u službeni posjet Bosni i Hercegovini gdje će boraviti do petka. Razgovarala je s predsjedavajućim Predsjedništva BiH Draganom Čovićem te članovima Predsjedništva Bakirom Izetbegovićem i Mladenom Ivanićem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Istaknula bih ogroman potencijal koji Hrvatska i BiH imaju u međunarodnim odnosima. Ulagači pokazuju koliko je Hrvatskoj važna Bosna i Hercegovina. Hrvatska je uložila gotovo milijardu eura u gospodarstvo BiH, najviše ulažemo i nadamo se kako će se taj trend nastaviti. Postoje brojna područja daljnje suradnje. Prošli puta sam rekla kada sam bila tu – Hrvatska geografski grli Bosnu i Hercegovinu.

Htjela bih poslati nekoliko važnih, ključnih poruka. Posljednjih se tjedana puno toga izvlačilo iz konteksta ili mi se stavljalo na dušu nešto što ja nisam rekla. Dijalog je uvijek najbolji put. Pa kao predsjednica RH želim reći da je moja prva dužnost štititi interese Hrvatske i hrvatskog naroda, ali i graditi mir sa svim državama, posebno sa susjednim.

Dijelimo s BiH 1001 kilometar granice, kao provednica Washingtonskog i Daytonskog sporazuma, moramo pratiti što se događa u BiH, to se nikako ne može tumačiti miješanjem u unutarnja pitanja, jer polazimo od temeljnih načela na kojima stoji BiH, a ne partikularnim interesima. BiH je posebna zbog ravnopravnosti konstitutivnih naroda. Mnogima je u svijetu to teško razumjeti, a neki, na žalost, težište stavljaju na jedan od dva elementa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čekamo odgovore na upitnik od EK, kako bi BiH što prije stekla status kandidata. Taj je put RH prošla i znamo koliko je zahtjevan i koliko se ponekad doima nepravednim. Želimo BiH, kao susjednoj državi i domovini hrvatskoga naroda, pružiti svu potrebnu pomoć da taj put što prije prođe.

Naše dvije države dišu zajedno. Posebno nam je bitno što je BiH domovina i hrvatskoga naroda. Bojim se da se često promatra kao ‘igra nultog zbroja’. Da je dobitak jednog naroda gubitak za drugi. To nije tako. Hrvati u BiH jesu njezin konstitutivni narod, koji želi ništa drugo, nego mir Bošnjacima i Srbima.

Hrvati nisu nikada bili nacionalna manjina u BiH i neće nikada pristati na to. U ovom trenutku je ključno osigurati da BiH nakon izbora ne završi u paralizi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ja ne želim da vam zakonodavstvo pišu međunarodne institucije, želim da to učinite sami i to je sva bit mog angažmana u okviru trećih država. Za to je potrebna politička mudrost i nadam se da će je u BiH naći. Spremna sam vam pružiti svu potporu, BiH neće imati većeg zagovornika od Hrvatske na putu prema EU.

Sigurna sam da dijelimo uvjerenje kako je suradnja naših država od najveće važnosti. Perspektiva članstva BiH u EU je od velike važnosti. Uvjerena sam da je hrvatski narod u BiH jedan od najsnažnijih motora integracije BiH u Europi”, rekla je predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović.

Predsjednica Grabar Kitarović: Pelješki most će se graditi, nije usmjeren protiv interesa BiH

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović potvrdila je u srijedu u Sarajevu kako nema nikakvih zapreka za početak gradnje Pelješkog mosta i naglasila kako je to Hrvatskoj važan razvojni projekt koji je bitan za Hrvatsku koji istodobno ni na koji način ne ugrožava interese Bosne i Hercegovine.

“Pitanje Pelješkog mosta apsolutno nije usmjereno protiv interesa BiH”, kazala je hrvatska predsjednica na konferenciji za novinstvo održanoj nakon sastanka s članovima Predsjedništva BiH.

Objasnila je kako je članove bosanskohercegovačkog državnog vrha izvijestila o sadržaju pisma što ga je hrvatskom premijeru Andreju Plenkoviću uputio predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker u kojemu jasno stoji kako sa stajališta EU nema nikakvih zapreka gradnji Pelješkog mosta.

Kazala je kako je gradnja mosta prije svega pitanje povezivanja hrvatskog, odnosno teritorija EU-a, koje se nepotrebno pretvorilo u bilateralni problem između Hrvatske i BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglasila je važnost gradnje mosta za razvoj Pelješca, od čega bi koristi imao i Neum jer se tamo više ne bi stvarale kolone na graničnim prijelazima.

“Pelješki most je jednostavno unutarnje razvojno pitanje Hrvatske i nikakve neprijateljske namjere tu ne postoje i nadam se da ćemo to do kraja raščistiti i staviti ‘ad acta’ kao otvoreno pitanje”, kazala je predsjednica.

Predsjedatelj Predsjedndištva BiH Dragan Čović kazao je kako njegova zemlja, na žalost, još nema strategiju vanjske politike zbog čega i nastaju problemi poput ovoga oko gradnje Pelješkog mosta pri čemu svaka strana u BiH na različite načine interpretira državne interese.

Kazao je kako on osobno nema nikakvih dvojbi o tomu da je Pelješki most opravdan projekt koji će koristiti i BiH, prije svega Neumu.

“Neum jest strateški interes BiH, ali i hrvatskog naroda u BiH. Želimo da ostane turistički biser, a upravo stoga je Pelješki most i strateški interes BiH”, kazao je Čović ističući kako se nada da će uskoro prestati potreba da se ovo pitanje koristi za predizborne svrhe. Time je aludirao na stajališta dužnosnika vladajuće Stranke demokratske akcije (SDA) koji ustraju na tome da se se gradnja Pelješkog mosta obustavi sve dok ne bude utvrđena međudržavna granica s Hrvatskom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.