Grabar-Kitarović i Pahor: Unatoč razlikama oko arbitraže Hrvatska i Slovenija trebaju graditi prijateljstvo i suradnju

Grabar-Kitarović, Pahor, Fischer

Hrvatska i Slovenija trebaju graditi prijateljske odnose i odnose suradnje, bez obzira na različita stajališta oko pitanja arbitraže koja će biti lakše riješiti ako će prevladavati konstruktivni duh, složili su se u nedjelju u Alpbachu hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović i njezin slovenski kolega Borut Pahor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Razgovarali smo vrlo konstruktivno i prijateljski jer Slovenija i Hrvatska jesu prijateljske zemlje i odnosi među nama moraju se nastaviti u tom pravcu, bez obzira na ove razlike koje trenutno imamo oko arbitražnog postupka, koje ostaju i dalje”, rekla je hrvatska predsjednica u izjavi novinarima nakon sastanka održanog u okviru Europskog foruma Alpbach na kojem sudjeluje zajedno s Pahorom i austrijskim domaćinom, predsjednikom Heinzom Fischerom.

“Znam stajalište hrvatske politike i tako kako je hrvatska politika jedinstvena oko svojeg stajališta tako je i slovenska politika jedinstvena oko nadanja i očekivanja da će arbitražni sud nastaviti svoj posao”, rekao je Pahor, nakon susreta koji je bio sedmi neformalni susret dvoje šefova država. “Pravi put je put prijateljstva i suradnje bez obzira na razlike koje znamo. Ali, razlike će biti lakše premostiti ako će prevladavati duh prijateljstva, suradnje i povjerenja”.

Dok Hrvatska arbitražu više ne smatra mogućim načinom za rješenje bilateralnog graničnog pitanja, Slovenija je zadnjih mjesec dana ustrajala na njegovu nastavku, navodeći da arbitražni sud mora nastaviti svoj rad i donijeti obvezujuću presudu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predmet razgovora: konstruktivna suradnja

Grabar-Kitarović je kazala da je danas naglasak bio stavljen na “konstruktinu suradnju”, te dodala da je zadovoljna razvojem prijateljske suradnje “u okviru Europske unije, NATO-a i bilateralno”.

Slovenski je predsjednik također naglasio kako mu je drago da je odlučeno da se ide dalje unatoč vrlo različitim stajalištima glede “jednog vrlo elementarnog pitanja” odnosa među dvije države, ali je naglasio da sve dok arbitražni sud radi i dok slovenska strana očekuje da će donijeti presudu ne želi ni izjavom niti postupkom utjecati na rad suda niti pogoršati odnosa Hrvatske i Slovenije koje su susjedi i čiji je interes da imaju prijateljske odnose.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nastavak Procesa Brdo-Brijuni

Oboje su kazali da su se složili oko nastavka Procesa Brdo-Brijuni te da su uputili poziv američkom potpredsjedniku Josephu Bidenu da sudjeluje na sljedećem sastanku tog procesa.

Također su potpisali zajedničko pismo predsjedniku Europskog vijeća Donaldu Tusku, da se sazove sastanak Europskog vijeća s državama članicama Procesa Brdo-Brijuni.”Drago mi je da smo danas odlučili nastaviti s Procesom Brdo-Brijuni … koji ima veliki ne samo regionalni već međunarodni značaj”, rekao je Pahor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je da će sutra na Bledu gdje će oboje sudjelovati na Bled Strategic Forumu predati pismo Tusku u kojem pozivaju na održavanje tog summita koji bi bio posvećen procesu širenja EU-a na zemlje zapadnog Balkana.

Grabar-Kitarović pozvana u radni posjet Sloveniji

“Širenje EU-a je jedini pravi strateški odgovor na sva granična i druga pitanja koja postoje u ovom području”, kazao je Pahor koji je dodao da je pozvao hrvatsku predsjednicu u radni posjet Sloveniji, kada ona bude ocijenila da je to “najkorisnije”.

Europski forum Alpbach 2015. je tradicionalno okupljanje političara, gospodarstvenika i ljudi iz akademske sfere koji ove godine ima u fokusu pitanje ravnopravnosti u društvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grabar-Kitarović u Alpbachu će govoriti u raspravi na temu Budućnost Europe, a imat će i zajednički trojni sastanak s Pahorom i Fischerom. Na kraju posjeta susrest će se i s hrvatskim stipendistima ovogodišnjeg Europskog foruma Alpbach.

Alpbach: glavna tema nejednakost

Politički dio Europskog foruma Alpbach na kojem su uvodne riječi u nedjelju imali predsjednici Hrvatske, Slovenije i Austrije, imat će u fokusu pitanje izbjegličke krize koje je dominantno kada se u ovom trenutku govori o budućnosti Europe, a svi sudionici uvodnog dijela složili su se s potrebom uravnotežene raspodjele izbjeglica i podjele tereta među državama EU-a.

Politički simpozij traje od nedjelje do utorka, a u njegovom uvodu Kolinda Grabar-Kitarović, Borut Pahor i Heinz Fischer govorili su na temu “Budućnost Europe”, u okviru glavne teme ovogodišnjeg Europskog foruma Alpbah a to je “Nejednakost”.

Rasprava o budućnosti Europe fokusirana na razgovore o izbjeglicama

Hrvatska je predsjednica naglasila da je izbjeglička kriza s kojom se države suočavaju samo početak, jer milijuni čekaju pred vratima Europe.

“Europa ne bi trebala razgovarati samo o broju imigranata koje će pojedina zemlja primiti već ići dublje i pozabaviti se korijenima krize”, rekla je u svom govoru. Dok u zemljama iz kojih izbjeglice dolaze treba raditi na obrazovanju, uspostavi mira i stabilnosti, demokraciji i iskorjenjivanju terorizma, Europa treba naglasak staviti na solidarnost i suradnju, rekla je.

Politički dio Europskog foruma Alpbach

Pahor je također rekao da se trajno rješenje može postići samo ako se promjene dogode u zemljama iz kojih dolaze izbjeglice. Međutim, “budući da Europska unija ne može sama zaustaviti rat trebamo u ovom trenutku otvoriti vrata i ponuditi izbjeglicama bolji život”, rekao je Pahor, dodajući da je ključno na krizu ne odgovoriti represivno. Nemamo pravo graditi zidove, smatra on.

Govoreći o kvotama za raspodjelu izbjeglica među zemljama EU-a kazao je da one nisu “crno-bijele” ali da su bolje nego da svaka zemlja ima mogućnost odlučivati za sebe. Naglasio je da je velika pogreška bila kada zemlje EU-a nisu u lipnju prihvatile prijedlog Europske komisije o raspodjeli kvota.

Hrvatska se predsjednica također založila za podjelu tereta i pravednu raspodjelu izbjeglica, ali je naglasila kako je bolje da se zemlje dogovore same o tome koliko koja izbjeglica može primiti.

Austrijski predsjednik, naglasivši kako se i on zalaže za poštenu raspodjelu migranata među državama rekao je da se posljednjih tjedana, kako val izbjeglica jača i događaju se nove tragedije, u Austriji i klima promijenila. “Oni koji hoće zatvoriti vrata su tiši a oni koji se zalažu za solidarnost i humanost su postali jači”, kaže on.

Naglasio je kako je Austrija prošle godine imala 28.000 tražitelja azila a ove godine očekuje 72.000 do 80.000 njih.

“Obveza je tretirati izbjeglice s dignitetom”, naglasio je.

Austrijski ministar vanjskih poslova Sebastian Kurz koji je također održao uvodni govor osudio je kao “šokantno i neprihvatljivo” da je sedamdeset i jedna osoba pronađena u četvrtak u kamionu uz austrijsku autocestu umrla u “srcu Europe”.

Pozvao je na zajednički odgovor na izbjegličku krizu, te kritizirao činjenicu da dosad nije održan nijedan sastanak na razini EU-a.

Troje predsjednika održalo je nakon sudjelovanja na forumu neformalni trilateralni sastanak, a Pahor i Grabar-Kitatrović ponovno će se vidjeti u ponedjeljak na bledskom strateškom forumu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.