Gradonačelnik Zaprešića Željko Turk izrazio je u utorak žaljenje zbog slučaja preminulog Mattea Ružića, istaknuvši kako se nada da će ta žrtva biti pokretač nužno potrebnih promjena čitavoga sustava kako bi se sanirale manjkavosti i spriječile buduće žrtve. No smatra da za te promjene nije nadležna gradska vlast. Odbacio je bilo kakvu svoju odgovornost, a na kritike jer je 2017. gradska vlast odbacila amandman o sufinanciranju dodatnog tima hitne pomoći ustvrdio je da i u slučaju da su to prihvatili problem ne bi bio riješen.
Dokumentirano: U petom mjesecu gradonačelnik Zaprešića tvrdio da imaju dosta timova prve pomoći!
Podsjetimo, građani Zaprešića traže odgovornost vladajućih zbog, kako navode, premalog broja timova hitne pomoći u gradu s preko 25 000 stanovnika, zbog čega mladiću kojemu je u nedjelju pozlilo na ulici nije pravodobno pružena pomoć.
Stranka Projekt Domovina u svom je priopćenju podsjetila da je gradonačelnik ranije više puta bio upozoren na problem premalog broja timova hitne pomoći no da je svaki put odgovarao kako ih ima dovoljno. Podsjetili su i da je gradska vlast 2017. odbacila amandaman o sufinanciranju dodatnog tima hitne pomoći te da je u svibnju ove godine pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti ustvrdila kako u Zaprešiću ima dovoljno timova hitne pomoći.
Zapisnik sa sjednice Gradskog vijeća iz svibnja, koji to potvrđuje, među nezadovoljnim građanima kruži facebookom.
Zaprešićani su svoje suosjećanje s obitelji preminulog i nezadovoljstvo navedenim stanjem jučer izrazili paljenjem svijeća ispred zgrade Gradske uprave i prosvjednom šetnjom do centra grada.
Turk: “Sufinanciranje dodatnog tima hitne pomoći samo po sebi nije dovoljno”
“Moji suradnici i ja vrlo smo potreseni nemilim događajem i gubitkom jednog mladog života te izražavamo duboku zabrinutost zbog manjkavosti sustava koju danas, sutra, može osjetiti bilo tko”, stoji u priopćenju gradonačelnika Turka i Kluba vijećnika HDZ-a i partnera.
Napominjući kako javno zdravstvo, uključujući hitnu medicinu, nije u nadležnosti jedinica lokalne samouprave već županijskih zavoda, odnosno, u slučaju Zaprešića, Zavoda za hitnu medicinu Zagrebačke županije, gradonačelnik ističe kako sufinanciranje dodatnog tima HMP spada u tzv. zdravstveni nadstandard.
Imajući na umu poboljšanje zdravstvenih usluga za svoje građane, Grad Zaprešić samo u prošloj godini izdvojio je preko pola milijuna kuna za sufinanciranje nabave novog vozila hitne medicinske pomoći, dežurstva ljekarne te nabave ultrazvučnog aparata za pregled glave i kukova dojenčadi, ističe Turk.
Nakon što je mladić tragično preminuo na ulici u Zaprešiću: Ministarstvo zdravstva šalje inspekciju
No, sufinanciranje dodatnog tima hitne medicinske pomoći samo po sebi nije dovoljno, napominje.
Naime, prema Mreži hitne medicine, koju na prijedlog Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu donosi također ministarstvo, u Zaprešiću djeluje pet timova HMP. Oni, međutim, pokrivaju i područje okolnih sedam općina, te su po potrebi na raspolaganju i cijeloj županiji za koju je, isto tako, trenutni broj timova nedostatan, upozorava gradonačelnik.
“Jasno je da ljudski život nema cijenu, no sufinanciranje dodatnog tima u Zaprešiću, nažalost, ništa ne bi promijenilo u odnosu na strašnu tragediju, jer da bismo imali još jednog dežurnog liječnika, broj timova bi se morao udvostručiti s pet na deset, o čemu opet ne može odlučivati Grad”, pojašnjava Turk.
Nadalje, jedan dodatni tim i dalje ne bi bio na raspolaganju samo građanima Zaprešića, nego cijeloj županiji, kaže.
“Stoga i dalje tvrdim da problem leži u ovakvom sustavu koji žurno treba mijenjati”, zaključuje Turk, poručujući kako se nada da će Matteova žrtva biti “pokretač promjena koje će spasiti brojne druge živote”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa