„Ono što je zanimljivo, jest da kada je Vladin prijedlog zakona o arhivima bio u prvom čitanju, jedan od zastupnika HDZ-a, Davor Ivo Stier, nije glasovao za taj zakon.“, istaknuo je za Narod.hr Mostov saborski zastupnik Nikola Grmoja, nakon što je ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek odbacila ocjene Mosta da se Vladinim prijedlogom Zakona o arhivima onemogućava istraživanje dokumenata iz vremena komunističke Jugoslavije te ocjenila da se Most „neargumentirano bavi tom temom“.
Vlada je u četvrtak usvojila tekst novog Zakona o arhivima kojeg je pripremilo Ministarstvo kulture, te ga uputila u saborsku proceduru.
Podsjetimo, prije samo godinu dana Sabor je, prema prijedlogu Mosta, donio Zakon kojim je omogućeno otvaranje arhiva iz komunističkog razdoblja. Taj je Zakon podržalo čak 114 zastupnika u Saboru, uključujući i HDZ-ove.
Prema Vladinom zakonu dio gradiva koji se nalazi u SOA-i i MUP-u neće morati biti predan državnom arhivu
Zastupnika Grmoju pitali smo zašto HDZ-ova Vlada sada ponovno predlaže novi Zakon.
„To bi trebalo pitati ministricu Obuljen“ – kaže nam Grmoja objašnjavajući da su arhivi otvoreni i dostupni javnosti Zakonom koji je trenutno na snazi, pa stoga jedina promjena koju je moguće donijeti jest ona koja bi išla u smjeru ponovnog zatvaranja arhiva.
„Oni sada govore da otvaraju arhive, a arhivi su već otvoreni.“ kaže i nastavlja: „Pozivam i vas i vaše čitatelje da odu u Hrvatski državni arhiv. Mogu, primjerice, zatražiti bilo koji dosje UDB-e i, ako je on predan državnom arhivu, imaju ga, prema trenutnom Zakonu, pravo dobiti na uvid.“
Kao jedan od glavnih problema Vladinog zakona ističe taj što dio arhivske građe koji se još uvijek nalazi u institucijama sljednicama stvaratelja te građe, neće uopće morati biti predan državnom arhivu.
„Oni sad predviđaju da neki imatelji gradiva zadrže to gradivo kod sebe – primjerice SOA, MUP. Kako može jedan građanin ušetati u SOA-u i tražiti neku dokumentaciju? To je apsurdno.“ – poručuje Grmoja.
Nedostatak prostora ne može biti razlog da se gradivo ne preda državnom arhivu
„Objašnjavaju to time da u arhivima nema dovoljno prostornog kapaciteta. To ne može biti razlog zašto imatelji gradiva ne bi trebali predati to gradivo.“ – poručuje. Smatra kako je je svo gradivo koje se nalazi izvan arhiva potrebno popisati i predati državnom arhivu, jer, ističe, „to je jedini način kako da ono bude dostupno istraživačima i svim građanima koje ga žele dobiti na uvid.“
Pitanje pak prostornih kapaciteta je, kaže Grmoja, „poblem svih prethodnih vlada koje nisu dovoljno ulagale u to, i koji se treba riješiti, ali to nikako ne može biti argument da se to gradivo ne preda.“
„Kako mi možemo tražiti od Republike Srbije da nam preda gradivo, ako tvrdimo da nemamo dovoljno kapaciteta da primimo i ovo koje imamo u vlastitoj državi?“ – pita Grmoja i dodaje: „Samo im dajemo argumente da se oni pozovu na to.“
Grmoja: Priča o arhivima govori o Todoriću, Gregoriću, Božinoviću, Šeksu
Vladin Zakon već je u veljači ove godine prošao prvo čitanje u Saboru, a konačan tekst Zakona vjerojatno će biti na glasovanju i prije ljetne stanke.
Grmoja je podsjetio da je prilikom prvog čitanja jedan saborski zastupnik HDZ-a, Davor Ivo Stier, glasovao protiv.
Siniša Pavlović: Komentar na Mostov Prijedlog zakona o otvaranju arhiva iz komunističkog razdoblja!
„Ono što je zanimljivo, jest da kada je Vladin prijedlog zakona o arhivima bio u prvom čitanju, jedan od zastupnika HDZ-a, Davor Ivo Stier, nije glasovao za taj zakon.“ – kaže Grmoja, koji očekuje da će Stier na isti način glasovati i u drugom čitanju.
Tekst se nastavlja ispod oglasa