Guido Hornik: ‘Dragi hrvatski narode, sjeti se ovoga kada osuđuješ svoje branitelje!’

Foto: Guido Hornik

U aktualnom ozračju napada na dignitet hrvatskih branitelja, što je posebno vidljivo kroz demonizaciju spomen-ploče jedanaestorici poginulih heroja Domovinskog rata, na adresu naše redakcije pristigla je poruka vrijedna pažnje. U njoj hrvatski branitelj želi progovoriti o temama koje se, za razliku od jasenovačke spomen-ploče, u hrvatskoj javnosti gotovo uopće ne obrađuju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je, između ostalog, o problemu povlaštenih mirovina bivših pripadnika JNA, boraca takozvanog NOR-a i članova njihovih obitelji u usporedbi s povlasticama hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata. Ovim putem podsjećamo da se naš portal već doticao tog problema:

Zašto mediji iskrivljuju činjenice o povlaštenim mirovinama i ne spominju tisuće boraca NOR-a koji ih još primaju?

Diskriminacija branitelja: bivši pripadnik NOR-a preko 100% vrjedniji od hrvatskog ratnog vojnog invalida

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Natalija Kanački u emisiji “Treća dob” o nejednakim mirovinama pripadnika NOR-a i hrvatskih branitelja

U nastavku prenosimo poruku Guida Hornika i dokumente koje nam je dostavio.

POGLED KROZ OČI BRANITELJA

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sukladno zadnjoj odluci Vlade o povratu smanjenja mirovina iz 2014. godine temeljem ostvarenih uvjeta za prestanak primjene ZoSMPP-a i najnovijoj inicijativi od strane samih branitelja osjećam dužnost ukazati na probleme koji nemaju mjesta u svakodnevnim objavama medija.

Kroz braniteljsku i stradalničku populaciju Domovinskog rata provlači se pet osnovnih kategorija ;

1. branitelji sa preko 5.000, 00 kn mirovina
2. branitelji između 3.500,00 i 5.000,00 kn mirovina
3. branitelji sa minimalnim mirovinama od 400,00 pa do 3.500,00 kn
4. nezaposleni branitelji na skrbi Centrima za socijalnu skrb ili bez te skrbi
5. branitelji koji rade i koji još nisu ostvarili mirovinu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Činjenica je da ustrojbena mjesta, činovi, Zakoni po kojima su išli u mirovinu, pripadnost postrojbama i još niz faktora čine mirovinu različitim od jednog do drugog slučaja.

Kako tko od branitelja ostvaruje neko pravo tako se i među braniteljima ali i među hrvatskim narodom stvara bijes i jad, što je djelom razumljivo, jer osnova dostojnog života su nažalost prihodi koji omogućavaju kvalitetniji život svakom stanovniku RH pa tako i braniteljima i njegovoj obitelji.

Međutim u hrvatskom društvu na teret Državnog proračuna i Ministarstva rada i mirovinskog sustava već 25. godina se povlače osobe i „duhovi“ iz bivše Jugoslavije kojima nit jedna Vlada ili Ministarstvo ne žele uskratiti primanja na koja nemaju niti prava niti osnova da ih isplaćuju na račun i teret poreznih obveznika RH.

Niti jedna Vlada na račun tih nepostojećih isplata nema hrabrosti i volje u ime boljitka svog hrvatskog naroda ukinuti im ta prava na isti način kao što ih je i preuzela ili zatražiti od Srbije povrat sredstva koja su utrošena na te duhove bivšeg režima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvu kategoriju čini još uvijek 14.439 mirovina boraca NOR-a, u 86% slučajeva nasljednih i sa prosječnim iznosom od 2.681,88 kn. Iako niti jedna kuna za tu kategoriju umirovljenika nije uplaćena u hrvatski mirovinski fond to nije priječilo Vladu RH da Ukazom 1991. godine preuzme Zakon o obvezama federacije za mirovine boraca, a financijska prava i obveze koja su po Zakonu o osnovnim pravima iz mirovinskog i invalidskog osiguranja pripadala federaciji stave na teret i obveze proračuna RH. Bitno je za ovu kategoriju duhova prošlosti spomenuti i dodatna, skrivana od očiju javnosti, financijska prava koja nadopunjuje Ministarstvo hrvatskih branitelja kroz svoj proračun trošeći preko 74. milijarde kuna godišnje na iste.

Drugu kategoriju od 6.877 korisnika sa prosječnom mirovinom od 3.051,69 kn. čine bivši pripadnici JNA kojima je prestalo svojstvo aktivne vojne osobe u bivšoj JNA do 31.prosinca 1991. godine i kojima je, iz službenog očitovanja HZMO-a, nakon što im je Zajednica vojnih osiguranika iz Beograda obustavila isplatu mirovina, Hrvatski Zavod preuzeo isplatu istih. Drugim riječima kod bivših pripadnika JNA Zavod nije donosio rješenja o priznavanja prava na mirovinu već je donosio rješenja o preuzimanju isplate mirovine. Kolika je njihova mirovina zakonski upitna i teret poreznih obveznika RH najbolje govore daljnje riječi iz službenog odgovora HZMO-a. Zavod nije upoznat sa godinama mirovinskog staža i strukturom mirovinskog staža bivših pripadnika JNA jer u svojim evidencijama nema te podatke.

U ovaj nered na mirovinskoj sceni koji tereti hrvatski državni proračun mogli bi još nabrojati i 38. bivših službenika u saveznim tijelima bivše SFRJ sa prosječnom mirovinom od 3.627,92 kn, 121. člana Izvršnog vijeća Sabora, Saveznog izvršnog vijeća i administrativno umirovljenih javnih službenika sa prosječnom mirovinom od 3.048,82 kn te na tisuće isto tako bivših pripadnika JNA koji se kriju pod nazivom „mirovine priznate prema međunarodnim ugovorom“

Za kategorije „nametnika“ iz redova NOR-a i bivših pripadnika JNA svoju riječ je rekao i Ustavni sud kroz jednu od svojih mnogobrojnih Odluka. Radi se o Zakonu kojim je RH preuzela obvezu isplate određenih mirovina i drugih novčanih primanja, koja nisu ostvarena u RH i za isplatu kojih nije postojala obveza isplate od strane RH i nositelja mirovinskog osiguranja u Republici Hrvatskoj.

Dragi hrvatski narode kada osuđujete svoje branitelje, dragi moji branitelji kada osuđujete one koji između nas imaju veća prava sjetite se ovih kategorija „duhova“ nekih prošlih vremena, sjetite se i ove i svih prijašnjih Vlada i „domoljubnih“ ministara kojima nije stalo do Vašeg boljitka ali se bore i nameću svima nama obvezu za one zbog kojih je Hrvatska razorena a naša mladost uništena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.