U drugoj polovici rujna prošle godine Općinski građanski sud u Zagrebu donio je Rješenje o zabrani pisanja koje se odnosi na portal H-alter čiji je nakladnik Udruga za nezavisnu medijsku kulturu, a vezani su uz tekstove o Poliklinici za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba. Odluka je donesena povodom 10 tekstova koje je u razdoblju od 12. 7. 2021. do 25. 8. 2021. napisala novinarka Jelena Jindra. Ti su tekstovi napisani uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije (AEM) na temelju provedenog Javnog poziva za ugovaranje novinarskih radova u elektroničkim publikacijama. Zanimljivo je da je taj isti portal dobio povećanje donacija od grada Zagreba, na čelu s gradonačelnikom Tomislavom Tomaševićem (Možemo).
> Evo što je Grad Zagreb odgovorio koje će projekcije biti na fontanama za Sve svete
Nešto više od godinu danas poslije H-alter je kao i inače dobio donacije od Grada Zagreba za projekt povezan s otpadom, a zanimljivo je da su portalu ovaj puta dobivena sredstva utrostručena.
Naime, još 2019. godine Udruga za nezavisnu medijsku kulturu koja vodi portal H-alter dobila je u suradnji s Filozofskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu 88.446,50 kuna za projekt „Prema nultoj stopi otpada“ od Ministarstva gospodarstva.
Za što je Tomašević dao udruzi više od 30.000 kuna?
Nastavno na taj projekt H-alter je 2020. u sklopu projekta “Prema nultoj stopi otpada” za brošure “Može se živjeti bez stvaranja otpada” dobila 10.000 kuna od Grada Zagreba. Riječ je o kratkim brošurama namijenjenim djeci i pitanje je kakvog su učinka imale na smanjenje smeća u Zagrebu, a projekt je odobren “prema kriterijima Javnog natječaja i načinu bodovanja sukladno Programu financiranja udruga iz područja održive energetske politike te suzbijanja posljedica klimatskih promjena i prilagodbe tim promjenama i zaštite okoliša i održivog razvoja u 2020. godini”.
“Educiranje građana o primjerima dobrih praksi zbrinjavanja otpada i praktičnim alternativama kako bi ih se potaknulo na što jednostavniju primjenu koncepta Nulte stope otpada” nastavljeno je i u 2021. godini, a u 2022. H-alter je u sklopu jednog te istog projekta “Nulta stopa otpada u Zagrebu” dobio 31,687.50 kuna.
U sklopu toga, Udruga za nezavisnu medijsku kulturu organizira “kreativnu i participativnu radionicu” koja će se provoditi u prostorima 17 mjesnih odbora na području Grada Zagreba, a na kojoj će članovi Udruge zainteresiranima dati odgovore na pitanja i savjete kako smanjiti količinu komunalnog otpada koju proizvode.
Zanimljivo je stoga da je vlast koja se hvali da je ekološki osviještena, za nešto što je mogla besplatno objaviti na svojim internetskim stranicama i što bi bilo dostupno svim građanima, odlučila angažirati sebi blisku udrugu i platiti joj više od 30.000 kuna za projekt upitne vrijednosti i banalnog sadržaja.
Što se događalo oko Buljan-Flander?
>Prema njemačkom veleposlanstvu Tomaševićeva udruga je njemačka politička institucija u RH!
Podsjetimo, Buljan Flander je ubrzo nakon sudske zabrane članaka novinarke Jindre podnijela ostavku, što je bio rezultat spomenutih tekstova, tromjesečnog ignoriranja od strane gradonačelnika Zagreba Tomislava Tomaševića, ali i otvorene kritike sudbene vlasti koje su iznijeli premijer Andrej Plenković i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, zbog navodnog udara na slobodu medija.
> Buljan Flander: Tri mjeseca sam neuspješno pokušavala doći do Tomaševića, otkad je počeo javni linč Poliklinike putem H-altera
> Glavni urednik H-altera tumači da smjena UV-a Poliklinike od Tomaševića nema nikakve veze s tim što su obojica iz Možemo
> Tomašević imenovao novo Upravno vijeće Poliklinike: Među članovima i Lora Vidović
Međutim, ni tu nije stao kraj napadima na Gordanu Buljan Flander budući da je H-alter objavio kako udruga B.a.b.e. “objavljuje priče “Lauri”: Slučaj Željke Posavec”, stoga je Buljan Flander podigla kaznene prijave protiv Željke Posavec i udruge B.a.b.e. zbog lažnih optužbi.