Tomašević imenovao novo Upravno vijeće Poliklinike: Među članovima i Lora Vidović

tomašević vidović
Foto: fah; fotomontaža: narod.hr

Na konferenciji za novinare gradonačelnika Zagreba Tomislava Tomaševića, čelnika ekstremno lijeve Možemo, objavljena su imena novih članova Upravnog vijeća Poliklinike za zaštitu djece i mladih, samo neko nekoliko dana nakon što je smijenio cijelo Upravno vijeće, a ravnateljica Poliklinike dala ostavku pod pritiskom gradonačelnika, premijera te ministrice kulture i medija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Glavni urednik H-altera tumači da smjena UV-a Poliklinike od Tomaševića nema nikakve veze s tim što su obojica iz Možemo

> Buljan Flander: Tri mjeseca sam neuspješno pokušavala doći do Tomaševića, otkad je počeo javni linč Poliklinike putem H-altera

> Portal H-alter kao Tomaševićev malj za političku egzekuciju – glavni urednik Toni Gabrić vijećnik i sukreator programa Možemo

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novi članovi Upravnog vijeća su Gordana Keresteš, redovna profesorica na Katedri za razvojnu psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu, Andrea Jambrošić Sakoman, psihijatrica na Vrapču te Lora Vidović, bivša pučka pravobraniteljica.

Keresteš je od 1990. godine zaposlena u Odsjeku za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Ona je bila tajnica Hrvatskog psihološkog društva i članica Vijeća za djecu Republike Hrvatske, te je članica Hrvatskog psihološkog društva i Hrvatske psihološke komore. Jambrošić Sakoman uz rad na Vrapču također drži seminar na PMF-u te je sudski vještak.

Tko je Lora Vidović?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lora Vidović rođena je 1973., a diplomu Pravnog fakulteta u Zagrebu stekla je u veljači 1997. Prvi posao dobila je 1. prosinca 1997. u Ministarstvu rada i socijalne skrbi. U tome Ministarstvu ostala je šest i pol mjeseci , a 15. lipnja 1998. prešla je u Ministarstvo vanjskih poslova u kojem je ostala do 1. listopada 2006. U njemu obavljala različite poslove, uz ostalo je 2001. u 28. godini imenovana za atašea u hrvatskom veleposlanstvu u Norveškoj, a po povratku na Zrinjevac bila je treća tajnica za multilateralu. Potom je 1. listopada 2006. imenovana za zamjenicu pravobraniteljice za djecu i na toj je dužnosti ostala do 1. veljače 2010.

> Thompsonov odvjetnik odgovorio pučkoj pravobraniteljici na poziv za odustajanjem od pozdrava Za dom spremni

> Pročitajte kako je Thompsonov menadžment odgovorio na analizu pučke pravobraniteljice Lore Vidović

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Pučka pravobraniteljica Lora Vidović ocjenjuje: ‘Ako se ustaška simbolika tolerira i ne procesuira to dovodi do nasilja’

Zadnje tri godine, od 1. veljače 2010. do izbora za pučku pravobraniteljicu, Lora Vidović radila je kao predstojnica UNICEF-ova ureda u Hrvatskoj.

Međutim, zadnje tri godine karijere Lore Vidović provedene na čelu hrvatskog ureda UNICEF-a ni u kojem slučaju ne mogu se tretirati kao poslovi u pravnoj struci. Naime, ni sam UNICEF posao voditelja svojih ureda u državama diljem svijeta ne smatra pravnim poslom.

Propisani formalni uvjet za dužnost voditelja nacionalnog ureda UNICEF-a je diploma bilo kojeg fakulteta društvenih ili humanističkih znanosti. Njezina prethodnica na čelu UNICEF-ova ureda u Hrvatskoj Tanja Radočaj nije pravnica, nego diplomirana psihologinja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dakle, od ukupno 15 godina i 15 dana staža koje je prikupila do javljanja na natječaj za pučkog pravobranitelja, Lora Vidović je u pravnoj struci, i to uz vrlo dobrohotno iščitavanje njezinog životopisa, provela svega 12 umjesto minimalno potrebnih 15 godina.

Pučka pravobraniteljica Lora Vidović jasno je zauzela stranu i prilikom održavanja referenduma o braku 2013. godine, kada se referendumu usprotivila iako za to nije imala nikakvo utemeljenje u Ustavu, zakonima Republike Hrvatske ili međunarodno prihvaćenim konvencijama.

Tada je Sandra Benčić, danas saborska zastupnica Možemo ustvrdila duboko problematičnim to što je Željka Markić, kao nositeljica inicijative za referendum o braku, postala dobrodošla gošća na javnoj televiziji, zbog čega je udruge U ime obitelji i podnijela prijavu protiv govora mržnje, koju je pravobraniteljica Vidović odbila.

Inače, Državno odvjetništvo (DORH) prozvalo je 2019. godine pučku pravobraniteljicu jer je povrijedila tajnost postupka javnom objavom “anonimne pritužbe” graničnih policajca koji su prijavili da ih nadređeni tjeraju na nasilje prema migrantima.

Portal H-alter kao Tomaševićev malj za političku egzekuciju

Podsjetimo, prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander prošlog tjedna je podnijela ostavku na mjesto ravnateljice zagrebačke Poliklinike za zaštitu djece i mladih – koju je s ekipom stručnjaka pokrenula i vodila 19 godina. Ina je tada otkrila da kao ravnateljica Poliklinike nije uspjela „doći do gradonačelnika tri mjeseca“, čak niti nakon što su prethodno na panelu o mentalnom zdravlju objavljeni zabrinjavajući podaci o porastu seksualnog i svakog drugog zlostavljanja djece tijekom lockdowna i pandemije.

Njena ostavka došla je nakon objave 10 članaka na portalu H-alter. Novinarka Jelena Jindra je dobila sudsku zabranu objavljivanja novih tekstova o Poliklinici i njenoj ravnateljici zbog sumnje u objektivnost izneseni navoda. Tu sudsku odluku kritizirali su premijer Andrej Plenković i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek. Inače, glavni urednik H-altera Toni Gabrić vijećnik je i sukreator programa Možemo.

Naime, kako Tomašević nije mogao ravnateljicu Poliklinike smijeniti izravno, već to može napraviti samo Upravno vijeće – ispada da je smjena Upravnog vijeća koje novinarka Jindra u svojim tekstovima naziva “Bandićevim”, bila korak ka smjeni Buljan Flander. A kao izgovor za to je poslužila zaštita “slobode medija”, pri čemu je Tomašević izjednačio “slobodu medija” i “slobodu iznošenja neistina” o gradskoj instituciji.

Iz dosad viđenog – portal udruge političara povezanog s Možemo Tomislav Tomašević koristi za političku eliminaciju u institucijama koje ne može preuzeti drugim putem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.