Hasanbegović o Dobroniću i ZDS: Na neustavan način otvara Pandorinu kutiju prijepora

hasanbegović dobronić
Foto: Snimka zaslona; fotomontaža: Narod.hr

Saborski zastupnik Domovinskog pokreta dr. sc. Zlatko Hasanbegović gostovao je na N1 studiju i kritizirao neke poteze novog predsjednika Vrhovnog suda, Radovana Dobronića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Domovinski pokret reagirao je na Dobronićeve izjave o pozdravu Za dom spremni. Naime, novi čelnik Vrhovnog suda smatra da je to civilizacijsko, a ne ideološko pitanje te da bi se taj pozdrav trebalo zabraniti.

Manipulacije

“Ono se nadovezuje na jedan ulomak iz njegova konfuzno napisanog programa u kojima iznosi tvrdnje koje nemaju niti ustavno-pravno niti zakonsko utemeljenje, što ga dodatno diskvalificira za obnašanje jedne ovakve dužnosti. On je nastupio konfuzno, pozvao se na Ustav, a ja moram zanovijetati. Te tvrdnje nemaju uporište u ustavnom tekstu i ovdje je riječ o prvorazrednoj manipulaciji. Ovdje se barata floskulama, o crnom i bijelom, dobru i zlu, dakle suci primjenjuju zakone. On je rekao da nije zadaća suda da provodi zakone, nego da stvara ozračja”, rekao je Hasanbegović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Otišao je korak dalje i govorio o stanovitim tekovinama ZAVNOH-a, očekivao sam da spomene i tekovine NOB-a. Postoji preambula Ustava, koji se uopće ne može interpretirati na takav način i iz samoga Ustava, iz povijesne zbilje je jasno da je moderna hrvatska država nastala ne na tekovinama ZAVNOH-a, nego nasuprot tekovina ZAVNOH-a”, rekao je Hasanbegović.

‘Dobronić otvorio Pandorinu kutiju’

Smatra da je Dobronić otvorio Pandorinu kutiju.

“Postoje stanovite baštine i potpuno je nerazumno na ovakav neustavam i nepravni način, politikantski i ideološki otvarati Pandorinu kutiju ustavnih povijesnih prijepora. Izrijekom je rekao da je nešto zabranjeno, a mi imamo inicijative da se nešto zabrani, prema tome kako nešto može biti zabranjeno, ako imamo inicijative?”, upitao je Hasanbegović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je da ne treba stvarati moralnu paniku.

Čemu stvaranje moralne panike i pretvaranje tog pitanja povijesnih prijepora u središnje društveno i pravno pitanje? Uostalom, Ustavni sud uopće nije u tom smislu donosio odluke. Postoje neke odluke Ustavnog suda u konkretnim situacijama, gdje se također iznose pravno povijesno neutemeljene interpretacije”, rekao je Hasanbegović.

Kritizirao je i postojanje Vijeća za suočavanje s prošlošću, koje je osnovala Vlada na čelu s premijerom Plenkovićem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U konačnici, ne može nekakvo savjetodavno tijelo donositi bilo kakve preporuke, one nikoga ne obvezuju, cilj je da se stvori vrsta psihološkog pritiska na suce kako bi u pojedinim situacijama donosili odluke. Famozno Plenkovićevo Vijeće nema nikakvu pravnu težinu, a mene osobno ili bilo koga obvezuje kao i ježeva kućica”, zaključno je poručio Hasanbegović.

Dobronić smatra se zabrana ZDS i znakovlja ne treba dodatno urediti zakonom

Podsjetimo, Predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić poručio je u ponedjeljak Domovinskom pokretu da nijedna parlamentarna stranka ne bi smjela imati problem s osudom simbola povezanih s NDH, nakon što je DP negativno reagirao na njegovo stajalište o pozdravu ‘Za dom spremni’.

“Sve stranke, lijeve i desne koje sudjeluju u parlamentarnom životu, ne smiju imati nikakvih problema s osudom simbola koji se povezuju s nekim ovakvim sistemom koji je bio za vrijeme NDH. To nema nikakve veze s Hrvatskom”, ustvrdio je. Komentirao je reakciju Domovinskog pokreta na njegovo stajalište da je pozdrav ‘Za dom spremni’ nedopustiv, što su iz te stranke oštro osudili te ga upitali tko je on da sudi insignijama palih vitezova HOS-a.

Kazao im je da je, što se tog pitanja tiče, on predsjednik Vrhovnog suda. Ponovio je da je pitanje zabrane pozdrava ZDS i znakovlja, civilizacijsko-vrijednosno pitanje, a da je drugo pitanje može li ili ne to netko prihvatiti. Smatra i da se zabrana tog pozdrava i znakovlja ne treba dodatno urediti zakonom, jer je tu sve jasno te da nema dileme oko toga što propisuje Ustav kao i odluke Ustavnog suda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.