Ponedjeljak, 27 siječnja, 2025
15.5 C
Zagreb
Pratite nas:

Hasanbegović: Pupovac je glavni generator antisrpskog raspoloženja, a izborni zakon anomalija kakva ne postoji nigdje na svijetu

Podijeli

Izmjena izbornog zakonodavstva i referendum koji je pokrenula inicijativa Narod odlučuje bila je tema današnje emisije na Večernjem TV. Iva Puljić Šego bila je domaćin Arsenu Bauku iz SDP-a, Miloradu Batiniću iz HNS-a, Zlatku Hasanbegoviću iz Neovisnih za Hrvatsku i Luki Mlinariću iz GI Narod odlučuje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Milorad Batinić je na početku rekao da je neprihvatljivo da imamo zastupnike dva ranga tj da se umanjuje pravo zastupnicima manjina da odlučuju o proračunu i vladi, njihov je stav da su pitanja neustavna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ustavni sud bi reagirao da su pitanja skandalozna”

Bauk misli da bi, da se radilo o ultra skandaloznom pitanju, Ustavni sud reagirao na samom početku. Rekao je da je broj potpisa takav da se ne bi moglo na uzorku utvrditi koliko je potpisa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mlinarić iz NO kaže da traže biti prisutni na brojanju, ne zbog nepovjerenja prema državi nego zato jer su zainteresirana strana. Napomenuo je da su prikupili dovoljan potpisa broj za oba pitanja, oko 400.000, i rekao da mu odgovara da se broji svaki potpis. On kaže da je inicijativa uspjela potpise prebrojati u dva tjedna, pa smatra da i Ministarstvo može to u istom roku.

Stav Neovisnih za Hrvatsku, kaže Hasanbegović, je da je postojeći izborni sustav loš i da ga treba korjenito mijenjati, da je jedan od izvora svih problema u Hrvatskoj i proizvodi političko stranačkom životu i izravno proizvodi ustavno politički oligopol.

Načelno je pitanje ima li se narod pravo izjašnjavati o svim pitanjima reguliranim ustavom uključujući i pitanja izbornoga sustava, tvrdi on. S Baukom se slaže samo u tome da je to političko pitanje a ne pravno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bauk je pak, kaže Hasanbegović, rekao da bi Ustavni sud već reagirao da su pitanja problematična čime je, smatra, eksplicitno rekao da pitanja nisu problematična.

Ustavna ili Titova načela

On podsjeća da se tu radi o dva načela, jedno je da se Ustav i zakon primjenjuju doslovce, a drugo je načelo Josipa Broza da se ne treba zakona držati pijan plota.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bauk je probao podbosti Hasanbegovića rekavši da smatra da bi zabrana gradnje džamija za njega bilo ultra problematično pitanje. Batinić je ponovio da se ide na uskratu prava nacionalnih manjina što po njemu ne bi smjelo biti pitanje, a potegnuo je pitanje dijaspore odnosno treba li njima uskratiti pravo glasovanja jer ne plaćaju porez. Složio se s preferencijalnim glasovanjem.

Iva Puljić šego je spomenula da je Šeks predložio model koji bi zacementirao dvostranačje na štetu HNS-a na što Batinić nije dao određen odgovor.

Hasanbegović je rekao da podupire pitanje o tome da zastupnici manjina nemaju pravo glasa o proračunu i rekao da je potrebna nova koncepcija, da Hrvatska mora biti država svih građana neovisno o etničkoj pripadnosti kako piše i u Ustavu a da je Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina iznuđen od EU i da je derogirao Ustav i ravnopravnost građana.

Izborni model je potrošen

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Politička trgovina je dovela do ovog što danas imamo, kaže Hasanbegović, i dodaje da možemo biti sretni što imamo i to što danas imamo jer je HDZ 2010. pod pritiskom Pupovca probao progurati izborni model bez presedana koji je jamčio stranci g. Pupova predstavništvo u Saboru neovisno o rezultatima izbora.

Ustavni sud je to srušio, podsjetio je Hasanbegović, a rekao da je Radin kao poznati pravni stručnjak rekao da će Ustavni sud tužiti sudu za ljudska prava u Strassbourgu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smatra da je ovaj izborni model potrošen i da u Saboru ne trebaju sjediti pripadnici nacionalnih manjina.

Rekao je da zastupljenost manjina u Saboru nije vrednota nego anomalija kakva ne postoji u tom obliku nigdje na svijetu. U krajnjoj liniji taj model proizvodi protumanjinsko raspoloženje, rekao je i dodao da je Pupovac glavni generator antisrpskog raspoloženja.

Ustvrdio je kako je sadašnji izborni zakon diskriminacijski prema samim manjinama, jer imamo segregaciju i diskriminaciju samih manjina. Manjina prvog reda ima tri predstavnika, rekao je. On je dodao i da je skeptičan prema samom pojmu nacionalne manjine, te da se država mora konačno konstituirati i maknuti provizorij.

Ključno je da se promijeni izborni zakon kako bi stvarna volja birača što više korespondirala s konačnim izbornim rezultatima, i ovaj referendum i ovo pitanje je korak u tom smjeru, zaključio je Hasanbegović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/vecernji.hr

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci