Kome je HAVC odobrio sredstva za filmove u 2017. godini?

Foto: HAVC

Vijeće Hrvatskog audiovizualnog centra (HAVC), na 87. sjednici Hrvatskog audiovizualnog vijeća, dana 30.10.2017. odobrilo je financijska sredstva za dugometražne, kratkometražne igrane, dokumentarne, animirane i eksperimentalne filmove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na Javni poziv Hrvatskog audiovizualnog centra (HAVC) za poticanje proizvodnje dugometražnih igranih filmova u 2017. godini, čiji je rok bio 30. ožujka 2017. godine, pristigle su 34 prijave, a sredstva su odobrena za šest projekata u ukupnom iznosu od 10.750.000,00 kuna. Za poticanje proizvodnje kratkometražnih igranih filmova stigle su 23 prijave, a sredstva su odobrena za tri projekta u ukupnom iznosu od 540.000,00 kuna, dok je za poticanje proizvodnje dokumentarnih filmova stiglo 29 prijava, a sredstva su odobrena za šest projekata u ukupnom iznosu od 455.000,00 kuna.

Filmovi kojima je HAVC odobrio financijska sredstva na 87. sjednici Hrvatskog audiovizualnog vijeća dana 30.10.2017. su sljedeći:

Debitantski dugometražni igrani film u postprodukcijskoj fazi ‘Na zapadu’ (250.000,00 kn) nagrađivanog mladog redatelja Marka Šantića i Sare Hribar, kćeri Hrvoja Hribara, bivšeg ravnatelja HAVC-a koji je podnio ostavku početkom godine nakon što je objavljen negativan nalaz Državne revizije o radu HAVC-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hribar zatražio razrješenje, Upravni odbor HAVC-a prihvatio: Kako će se vratiti novac?

Od dugometražnih igranih filmova sredstva su dodijeljena filmovima:

‘Dopunska nastava’ (3.250.000,00 kn) Ivana-Gorana Viteza, redatelja koji je na Danima hrvatskog filma osvojio nagradu za najbolji scenarij filma ‘Posljednja pričest’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

‘Džoker’ (3.350.000,00 kn) Branka Schmidta, više nagrađivanog redatelja poznatih filmova kao što su filmovi ‘Sokol ga nije volio’, ‘Hildegard’, ‘Vukovar se vraća kući’.

‘Moj privatni ratni zločinac’ (3.600.000,00 kn) Ivone Juka, redateljice koja se proslavila filmom ‘Ti mene nosiš’ a koji je 2015. godine okarakteriziran kao najbolje hrvatsko filmsko ostvarenje za tu godinu. Film ‘Ti mene nosiš’ dobio je desetak nagrada od kojih su dvije Grand Prix nagrade za najbolji film i nagrada za najbolji strani film u New York-u. Ivona Juka poznata je i po tome što je neko vrijeme upozoravala na kriminalne radnje u HAVC-u.

‘Za ona dobra stara vremena'(350.000,00 kn) Eduarda Galića, režisera brojnih filmova, serija i dokumentaraca. Neki od njegovih filmova i serija su: ‘Heroji Vukovara: Groblje tenkova’, ‘Blaženi Augustin Kažotić’, ‘Putovanje u Vučjak’, ‘Tuđinac’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

‘Dom’ (200.000,00 kn) Darija Pleića, kreativnog producenta dramske serije ‘Čista ljubav’ koja se trenutno emitira na Novoj tv, i redatelja filma ‘Nije sve u lovi’.

Filmovi ‘Za ona dobra stara vremena’ i ‘Dom’ su u postprodukcijskoj fazi.

Od kratkometražnih igranih filmova sredstva su odobrena sljedećim filmovima:

‘Njemački inat’ (300.000,00 kn) Silve Ćapin, mlade redateljice poznate po filmu ‘Stol između’ i ‘Priče iz bijele sobe’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

‘Saurer’ Miroslava Terzića (200.000,00 kn), srpskog redatelja i autora filma ‘Ustanička ulica’ koji je prije nekolikog godina proglašem najboljim srpskim filmom, te filma ‘Šavovi’.

‘Ultra’ (40.000,00 kn) Igora Jelinovića, mladog splitskog redatelja koji iza sebe ima filmove ‘Snijeg u Splitu’, ‘Dan Marjana’ i ‘Medu malog’. Film ‘Ultra’ je u postprodukcijskoj fazi.

Dugometražni dokumentarni filmovi koji su izabrani za dodjelu sredstava su:

‘Berekina’ (500.000,00 kn) Ivane Marinić Kragić, fotografkinje i autorice glazbenih spotova i kratkih filmova.

‘Štafeta smrti’ (100.000,00 kn) Nade Prkačin, novinarke i autorice dokumentarnih filmova kao što su ‘Osijek, nepokoreni grad’, ‘Lupi petama, reci sve za Hrvatsku’, ‘O Bože, zašto ja’.

‘Zaljev’ (400.000,00 kn) Brune Pavića, mladog redatelja poznatog po filmu ‘Vlog’ koji je nastao na Umjetničkoj akademiji u Splitu kao diplomski rad, no nije prikazan na Pulskom filmskom festivalu zbog navodnog kršenja autorskih prava, iako je prema pisanju Slobodne Dalmacije stekao oduševljenje publike.

Od kratkometražnih dokumentarnih filmova na istom popisu su filmovi:

‘Snajka traži sreću’ (350.000,00 kn) Tee Vidović, sociologinje koja radi u Centru za mirovne studije gdje vodi “program borbe protiv rasizma i ksenofobije i bavi se migracijama te procesima integracije”.

‘Mezostajun’ (50.000,00 kn) Ivana Ramljaka, filmskog kritičara i redatelja kratkih filmova kao što su ‘Oslobođenje u 26 slika’, ‘Baba Višnjina 38’, ‘Najpametnije naselje u državi’, ‘Kino otok’.

‘Nona’ (55.000,00 kn) Marija Pućića, fotografa i snimatelja kojeg je zbog iznimnih fotografija Britanski magazin Dazed koji se bavi kulturom stavio na popis ‘Deset fotografa za koje ste već trebali čuti’.

Posljednja dva filma, ‘Mezostajun’ i ‘Nona’ su u postprodukcijskoj fazi.

Vijeće je odluku o odobrenju financijskih sredstava donijelo po prijedlozima Umjetničkog vijeća, čija je 62. sjednica održana u petak 20. listopada 2017. godine.

U Hrvatskom audiovizualnom vijeću, na 87. sjednici odluku su donosili: Zrinka Katarina Matijević, Ivana Vukinovac Gelo, Tonći Gačina, Josip Popovac, Zrinko Ogresta, Lado Skorin, Nikola Francetić, Branko Linta i Branko Matutinović dok su na 62. sjednici Umjetničkog vijeća sudjelovali Suzana Pandek (financijska savjetnica HAVC-a), Jelena Paljan, Jaka Primorac, Neven Hitrec, Pavao Marinković, Miroslav Sikavica, Dragan Rubeša i Mario Kikaš.

Hrvatski audiovizualni centar (HAVC) je početkom siječnja 2017. objavio ‘Javni poziv za poticanje proizvodnje audiovizualnih djela u 2017. godini’ koji se odnosi na dugometražne i kratkometražne igrane, dokumentarne, animirane i eksperimentalne filmove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.