Nakon što je prije gotovo godinu dana resorno Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku imalo radnu verziju Obiteljskog zakona koja je, nakon pobune javnosti, povučena u 24 sata, iz Ministarstva objašnjavaju kako čekaju da se Ustavni sud izjasni o izmjenama iz 2015., a to neće biti prije ljeta. Još nije izvjesno kada će se odlučivati o definiciji obitelji, razvodu i pravima izvanbračnih zajednica.
Ustavni sud je u nekoliko navrata pitao Vladu hoće li donijeti novi Obiteljski zakon. Zadnji put je Vlada rekla da će to napraviti do kraja rujna prošle godine. Kada je i taj rok istekao, Ustavni sud je već 2. listopada pokrenuo postupak ocjene ustavnosti, pisao je Jutarnji list prošle godine.
U rad na ovom Zakonu uloženo je puno truda i vremena, ali čini se da je postao još jedna stvar na popisu koju HDZ nije doveo do kraja.
Marito Mihovil Letica: Lijevo-liberalni udar na definiciju obitelji
Plenković HNS-u prepustio Obiteljski zakon?
Oporba optužuje vladajuće da se boje vrućeg krumpira i novih svjetonazornih prijepora. Sve je izvjesnije da Vlada u ovome mandatu neće iznjedriti novi prijedlog Obiteljskog zakona, piše N1.
Murganić: Obiteljski zakon u svibnju na javnom savjetovanju
U TNT-u N1 televizije resorna ministrica Nada Murganić izjavila je:
“Zakon je bio predugo na usavršavanju, usuglašavanju zbog svih tih različitih mišljenja, ako hoćete i ideoloških i sada je opet vraćen na čekanje. Ustavni sud je počeo odlučivati, pa ćemo čekati”, kazala je Murganić. Upitana znači li to da se neće ići s novim prijedlogom zakona sada, odgovorila je: “Oni su sada počeli to razmatrati, pa ćemo mi vidjeti što će oni odlučiti.”
Na zakon iz 2015. godine pristigao je rekordan broj zahtjeva za ocjenom ustavnosti.
“Sada kad smo odlučili da više nećemo čekati mi smo krenuli intenzivno na tome raditi. Rade sudac izvjestitelj i nekoliko savjetnika, to je vrlo složeno, izazvalo je niz kontroverzi. Osporavano je par stotina članaka i zakon u cjelini, nadam se da ćemo to uspjeti odraditi do ljeta, odnosno do godišnjih odmora”, kaže predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović.
Obrazovanje djece u skladu s vjerskim uvjerenjima roditelja ili ukidanje jednakosti izvanbračne i bračne zajednice – to su samo neke od tema oko kojih premijer Andrej Plenković i njegovi koalicijski partneri teško pronalaze zajednički jezik. HNS-ovci nisu još željeli govoriti na ovu temu, a ni HSLS-u baš nije bilo do priče, prenosi N1.
“Ma ne bih ja danas o tome, vidjet ćemo kada dođe na koordinaciju, kada dobijemo informacije od ministrice pa ćemo vidjeti”, rekao je kratko predsjednik HSLS-a Darinko Kosor.
Tko je radio na izradi novog Obiteljskog zakona?
Prof. Nenad Hlača: U Hrvatskoj je donošenje Obiteljskog zakona i dalje partijski zadatak!
Za oporbu nema dvojbe, odgađaju odluku zbog biračkog tijela.
“To vam je isto kao Zakon o pobačaju, oni čekaju da prođu izbori. To je svjetonazorsko pitanje, sve stvari koje se njima čine potencijalno osjetljivima za njihovo biračko tijelo, oni odgađaju. Ali oni nisu Vlada samo svog biračkog tijela i trebali bi raditi za sve nas”, smatra Diana Topčić Rosenberg iz GLAS-a.
Zašto je u svrhu zaštite obitelji i najboljeg interesa djeteta važno definirati obitelj?
Marinko Jurasić: Nada Murganić otvara put tome da i istospolni parovi posvajaju djecu
Sonja Čikotić iz Mosta kaže: “To je nešto što se tiče svih aspekata života obitelji, važno je da se što prije na ta pitanja odgovori. Od ove Vlade nisam drugo ni očekivala, oni se bave sobom i kupovinom glasova, a za građane, koga briga za građane”
(VIDEO) Dr. sc. Ivan Šimović: ‘Novi Obiteljski zakon štiti obiteljski dom i svu djecu’
Tekst se nastavlja ispod oglasa