Prof. Nenad Hlača: U Hrvatskoj je donošenje Obiteljskog zakona i dalje partijski zadatak!

Čini se da je doista „skandalozan“, posebno kad je izgovoren s dubrovačkim naglaskom, postupak prvotnog i opetovanog pokušaja donošenja Obiteljskog zakona u Republici Hrvatskoj bjelodani dokaz da nema sustavnih  znanstvenih i komparativnih promišljanja značaja i važnosti građanskih kodifikacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koliko je meni poznato većina postsocijalističkih, totalitarno komunističkih država pristupila je povratku sustavu građanskih kodifikacija u kojem obiteljsko pravo čini jedan važan dio sadržavajući temelje pravnih instituta koji fizičku osobu čine pravnim subjektom. Hrvatsko građansko pravo kao da je ostalo na razini prof. Vedriša i kreativne umotvorine društvenog vlasništva kao njegova najvažnijeg dijela. Građanski zakonici koji sadrže i knjigu Obiteljsko pravo doneseni su ili je  postupak donošenja u tijeku u: Estoniji, Litvi, Mađarskoj, Srbiji, Slovačkoj, Poljskoj, Češkoj, Makedoniji….A u Hrvatskoj je donošenje obiteljskog zakona i dalje partijski zadatak.

U sustavu građanskih zakona knjiga ili dio koji se odnosi na obiteljsko pravo sadrži norme koje su temeljnog karaktera u svakom pravnom sustavu budući da se njima definira stjecanje punoljetnosti, što je primjerice izmaklo zakonodavcu u Obiteljskom zakonu  RH iz 2014. ili stjecanje i lišenje poslovne sposobnosti. Poslovna sposobnost je pravni izraz društvenih odnosa ali i konstitutivna pravna pretpostavka za zasnivanje svih pravnih odnosa. Kako pojašnjava profesor Mitić društveni odnosi pojedinih subjekata koji imaju karakter pravnih odnosa određeni su ne samo objektivnim okvirima jednog pravnog posla već i relevantnosti volje koja taj pravni posao stvara. U tom smislu poslovna sposobnost bitan je pravni institut koji je u postojećem pravnom sustavu RH determiniran odredbama Obiteljskog zakona. Poslovno nesposobna osoba, osoba potpuno lišena poslovne sposobnosti isključena je iz izravnog sudjelovanja u pravnom sustavu.

Čini se da nitko od „civilista“ znanstvenika i praktičara građanskog prava u  Hrvatskoj nije sudjelovao i dao doprinos u javnoj raspravi u kojoj je donesen zakon koji bez ikakvih teorijskih pojašnjenja dokida povijesni koncept potpunog lišenja poslovne sposobnosti. Pitam se koji pravni status ima osoba u komi kojoj  je odlukom suda o lišenju poslovne sposobnosti sud odredio radnje i poslove koje ona nije sposobna samostalno poduzimati vezano uz osobna stanja i/ili odluke o imovini. Taj isti Obiteljski zakon predviđa da ta ista osoba u komi lišena poslovne sposobnosti u davanju izjava koje se odnose na osobna stanja može uz odobrenje skrbnika sklopiti valjani brak!!!!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razuman laik, a kamoli pravnik opravdano će se zapitati što je s pravnom sigurnošću i valjanosti pravnih poslova u pravnom sustavu koji se temelji na tim odredbama Obiteljskog zakona u svezi  sa sklapanjem pravnih poslova? Moj je odgovor da je to i u svjetskim razmjerima primjer anarhije, potiranja ideje vladavine prava i temeljnih pravnih instituta na kojima se gradi zaštita i uvažavanje temeljnih ljudskih prava fizičke osobe pojedinca kao pravog subjekta ali i vjerodostojnost pravnog sustava u cjelini. Nije teško zamisliti kako takav pravni institut „lišenja poslovne sposobnosti“ u praksi može biti zlorabljen i do kojeg će broja parnica s nesagledivim posljedicama zasigurno dovesti.

Svaka promjena zakona mora polaziti od razumne procjene razmjernosti i tek dugoročno očekivanih pozitivnih promjena. Pravna sigurnost građana mora biti u temelju procjene funkcionalnosti zamišljenih pravnih promjena, a i te promjene moraju odmjereno uz razuman rok biti usklađene s postojećim zakonskim rješenjima vodeći računa o prijelaznom razdoblju i predmetima koji su u tijeku. Stanje u kojem se pravni sustav RH zatekao upravo je eklatantan primjer pravne anarhije, neracionalnog postupanja što ne doprinosi pravnoj sigurnosti i izvjesnosti kao osnovama vladavine prava, već opasno generira pravnu nesigurnost i neizvjesnost.

Zaključno, CETERUM CENSEO LEX FAMILIAE ESSE DELENDAM !

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 Prof. Nenad Hlača je stručnjak za obiteljsko zakonodavstvo i predstojnik Katedre za obiteljsko pravo Pravnoga fakulteta u Rijeci.

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.