HDZ-ova eurozastupnica Ivana Maletić pojasnila zašto je bila suzdržana na glasovanju o Istanbulskoj konvenciji

Foto: snimka zaslona

Eurozastupnica HDZ-a u Europskom parlamentu, Ivana Maletić, na glasovanju o Istanbulskoj konvenciji koja nameće rodnu ideologiju pod krinkom sprječavanja nasilja nad ženama, ostala je suzdržana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako su glasali hrvatski zastupnici u Europskom parlamentu o ratifikaciji Istanbulske konvencije?

Istanbulska konvencija – Podvala pod krinkom zaštite žena usmjerena protiv svake tradicije

Podsjetimo, od 11 hrvatskih eurozastupnika, troje je bilo protiv ratifikacije konvencije, sedmero za, a samo Ivana Maletić ostala je suzdržana. Od njezinih kolega iz HDZ-a, Ivica Tolić je bio protiv, a Dubravka Šuica i Željana Zovko za ratifikaciju Istanbulske konvencije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ivana Maletić za N1 televiziju objasnila je iz kojeg je razloga ostala suzdržana.

„Suzdržana sam bila jer podržavam nultu stopu tolarancije nasilja nad ženama. Mislim da je zakonodavstvo RH jako dobro, protiv sam da se Istanbulska konvencija gura kao rodna ideologija i da se, što se tiče abortusa, šalje poruka ženama da je riječ o njihovom tijelu, a ne o životu i smrti drugog bića. Mislim da moramo imati jasne stavove, da takve konvencije ne bi trebale ulaziti u svjetonazorska pitanja i to nametati zemljama članicama. Istanbulska konvencija ratificirana je u svega 14 država i zbog jednog takvog sukoba, odlučila sam biti suzdržana.“

Što je Istanbulska konvencija, koju je željela Vlada Zorana Milanovića, a čiju ratifikaciju najavljuje Plenković?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, hrvatski su se građani na javnoj raspravi o zakonu kojim bi se ratificirala Konvencija izjasnili PROTIV ratifikacije – usred ljeta bilo je više od 300 komentara na portalu e-savjetovanja, od kojih je 4/5 protiv.

Ivan Munjin: Građani su u javnoj raspravi vrlo jasno poručili – NE ratifikaciji Istanbulske konvencije

Udruga U ime obitelji traži najveću moguću zaštitu žena i članova obitelji od svakog oblika nasilja, kao i implementaciju najboljih standarda i mehanizama zaštite i sprečavanja nasilja nad ženama i u obitelji. Istanbulska konvencija sadrži mnoge pozitivne odredbe od kojih većina već postoji u hrvatskom zakonodavstvu, međutim sastavni dio Konvencije je i “rodna teorija” za koju UiO smatra da se ni na koji način ne bi smjela nametati ili provoditi u Hrvatskoj, pa tako ni putem međunarodne konvencije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ime obitelji zato zagovara implementaciju pozitivnih odredbi Konvencije, ali bez njene ratifikacije. O nekoliko činjenica o Istanbulskoj konvenciji i “rodnoj teoriji” za koje UiO smatra da je važno uzeti u obzir u raspravi o ratifikaciji Konvencije možete pročitati OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.