HGK: Plan je broj od 527 djelatnika smanjiti do 30 posto

HGK
Foto: fah

Proteklih mjeseci hrvatski poduzetnici sve su glasniji u kritikama na račun Hrvatske gospodarske komore, stručno-poslovne organizacije u kojoj su članstvo i članarina obvezni. U listopadu je Udruga Glas poduzetnika pokrenula peticiju za ukidanje obveznog članstva u HGK i HOK-u te je prikupila oko 10 tisuća potpisa. Most je u Saboru, također u listopadu, uputio u proceduru prijedlog zakona za ukidanje obvezne članarine u HGK, na koje je Vlada dala negativno mišljenje. Ovih dana je predsjednik udruženja hostelijera pri HGK podnio ostavku i dao podršku Udrugi Glas poduzetnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povodom toga, zamolili smo Hrvatsku gospodarsku komoru za informacije o godišnjim prihodima, koliki udio u prihodima čine obvezne članarine, a koliko uprihode vlastitim djelatnostima, koje usluge nude poduzetnicima i koliko HGK ima zaposlenih ljudi.

1. Koliki je godišnji prihod Hrvatske gospodarske komore?

Ukupno procijenjeni godišnji prihod HGK za 2020. godinu iznosi 182.195.988 kn.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2. Koliko HGK prihoduje iz proračuna RH, a koliko od članarina koje plaćaju poduzetnici?

Procijenjeni prihodi iz proračuna RH za 2020. godinu iznose 973.448 kn, dok se prihodi od članarina procjenjuju u iznosu od 149.816.026 kn.

3. Koliko iznose prihodi koja HGK ostvaruje vlastitim poslovanjem?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za 2020. godinu prihodi vlastitim poslovanjem procjenjuju se u ukupnom iznosu od 8.021.262 kn, i to prihodi od prodaje robe i pružanja usluga u iznosu od 4.652.726 kn te prihodi po posebnim propisima u iznosu od 3.368.536 kn.

>Što je HGK i zašto su slovenske i estonske komore puno efikasnije?

4. S obzirom na to da su članarine obvezne, koje usluge su poduzetnicima na raspolaganju temeljem plaćenih članarina?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pregled usluga

– Edukacije

– Zastupanje interesa članica kroz udruženja/zajednice

– Predlaganje i promjene zakonodavne regulative radi olakšanja poslovanja,

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Porezni savjeti i praćenje zakonske regulative,

– praćenje potreba radne snage i tržišta rada,

– Gospodarske informacije i pokazatelji po poduzećima

– Informacije o gospodarskim kretanjima i analize gospodarstva u RH

– Informacije i pomoć poduzetnicima-početnicima u pokretanju poslovanja

– Informacije o raspoloživim izvorima financiranja na području RH (razni natječaji – EU, JLRS, poslovne banke, HAMAG, HBOR…)

– NATO natječaji

– Organizacija sajmova/akcija, uz sufinanciranje nastupa

– Organizacija delegacija i B2B razgovora

– Informacije o poslovanju na stranim tržištima i mogućim partnerima, predstavništva HGK u inozemstvu

– Baze podataka (inovacija i inovatora, poslovno suradnje EEN, EU projekta poslovnih savjetnika, uvoznika i izvoznika…)

Istaknute usluge i platforme

Digitalna komora.

Riječ je o informacijsko-komunikacijskoj platformi za e-usluge namijenjenoj članicama HGK, javnoj upravi i građanima. Uključuje osam e-usluga (e-financiranje, e-javne ovlasti, e-članice, e-zakonodavstvo, e-sajmovi i promocije, e-pokreni poslovanje, e-gospodarske informacije i e-edukacije). Komercijalna vrijednost svih funkcionalnosti koje se pružaju članicama kreće se oko vrijednosti od 10.000 kuna po jednom korisniku.

Organizacija delegacija i nastupa na sajmovima

Odlazne i dolaze gospodarske delegacije omogućuju izravne kontakte s inozemnim tvrtkama i uvid u konkretne poslovne ponude za suradnju. HGK je samo u 2019. organizirala 114 delegacija u kojoj je sudjelovalo više od 1600 tvrtki. Gospodarska diplomacija uključuje i organizaciju i sufinanciranje zajedničkih nastupa hrvatskih tvrtki na inozemnim sajmovima kako bi im se omogućilo predstavljanje njihovih proizvoda i pronalaženje novih kupaca u inozemstvu. U 2019. organiziran je nastup hrvatskih tvrtki na više od 150 sajmova na kojima je sudjelovalo više od 2800 tvrtki.

GO Global, GO Virtual

Zbog ograničene mogućnosti susreta gospodarstvenika tijekom epidemije, ovim projektom HGK omogućuje virtualno povezivanje tvrtki iz Hrvatske i stranih zemalja, tj. kontakt s potencijalnim inozemnim partnerima i održavanje direktnih online poslovnih sastanaka. Gospodarstvenici su pokazali veliko zanimanje za do sada održane online susrete. Najviše ih je bilo zainteresirano za susrete sa zemljama Višegradske skupine, 171 prijavljena hrvatska tvrtka i 144 tvrtke iz Višegradske skupine, a održano je više od 500 virtualnih sastanaka. Što se tiče online susreta s Rusijom, bilo je više od 250 prijavljenih tvrtki te više od 400 održanih sastanaka, dok je u B2B susretima sa Slovenijom sudjelovalo preko 90 tvrtki.

Poduzetnik izvoznik

HGK tvrtkama pruža individualizirane prijedloge potencijalnih partnera s kontakt podacima u zemljama od njihovog interesa, uz informacije, analitičke prikaze gospodarsko-političke situacije na pojedinom inozemnom tržištu i informacije o zakonskom okviru poslovanja (radno pravo, procedure, carinski režim i dr.).

Invest in Croatia

Promotivni web servis namijenjen je stranim investitorima, s podacima o uvjetima financiranja u Hrvatskoj, prednostima, potencijalima, legislativi i drugim korisnim informacijama. Uključuje i Katalog investicijskih projekata, bazu podataka investicijskih projekata prikupljenih kroz nacionalnu mrežu županijskih gospodarskih komora koja pruža mogućnost pretraživanja na hrvatskom i engleskom jeziku, prema županijama, sektoru gospodarstva i nazivu projekta.

Predstavništva HGK

Podrška tvrtkama provodi se i kroz rad predstavništava HGK u inozemstvu čiji djelatnici samim prisustvom na terenu omogućuju rješavanje konkretnih problema hrvatskih tvrtki. Trenutno HGK ima otvorena predstavništva u Bruxellesu, Moskvi, Šangaju, Beogradu, Sarajevu i Mostaru.

Sporazum s mrežom njemačkih komora

Prema Sporazuma HGK o suradnji s Udruženjem njemačkih industrijskih i trgovinskih komora (DIHK) i Njemačko-hrvatskom industrijskom i trgovinskom komorom (AHK) hrvatske tvrtke u inozemstvu na tržištima gdje HGK nema svoja predstavništva mogu koristiti usluge njemačkih vanjskotrgovinskih komora pod jednakim uvjetima kao i njemačke tvrtke. Riječ je o više od 140 lokacija u 92 države.

5. Koliko HGK ima zaposlenih danas, a koliko je imala prije pandemije uzrokovane koronavirusom?

Reorganizacijom Komore započetom u srpnju plan je u narednom razdoblju broj od 527 djelatnika smanjiti do 30 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.