Hrvatsko novinarsko društvo (HND) pravomoćnom je presudom izgubilo 25 godina dug sudski spor, pa će morati platiti više od 320.000 eura.
> Potres u HND-u: Predsjednik Saša Leković podnio ostavku
Pravomoćnom sudskom presudom, koju je HND primio 3. rujna, HND-u je naloženo da tvrtki U.T.T. Europa 92 d.o.o iz Zagreba isplati iznos od 126.616,61 eura u kunskoj protuvrijednosti s pripadajućim zateznim kamatama koje teku od 1993., kad je ta tvrtka podigla tužbu. Zatezne kamate još nisu izračunate, no prema prvim procjenama ukupni iznos kojeg će HND morati platiti veći je od 320.000 eura.
> Pupovčeva supruga potpredsjednica HND-a, HND brani Pupovca i Novosti
U tome iznosu čak dvije trećine čine zatezne kamate, zbog dužine sudskog postupka. Nad tvrtkom koja je 1993. protiv HND-a podigla tužbu je tijekom sudskog postupka, 2005. godine, proglašen stečaj, a sudski postupak protiv HND-a u ime i za račun stečajne mase nastavio je stečajni upravitelj.
Punih 25 godina spora
Kako smo već naveli, spor je trajao punih 25 godina. U tom razdoblju, od 1993. do 2018. godine na mjestu predsjednika HND-a izmijenilo se čak 6 osoba. To su Ante Gavranović (1991.-1995.), Jagoda Vukušić (1995.-1999.), Dragutin Lučić (1999.-2007.), Zdenko Duka (2007.-2015.) i Saša Leković (od 2015.-2018.), te Hrvoje Zovko nakon odlaska Lekovića.
> Zdenko Duka u Novom listu iznio čitav niz neistina o GI Narod odlučuje
Što je bio predmet sudskog spora?
Predmet sudskog spora je ugovor o najmu i preuređenju dijela zgrade u vlasništvu HND-a u Perkovčevoj 2 u Zagrebu, koji je sklopljen u srpnju 1990. godine između HND-a i tvrtke u vlasništvu Ante Matića, Ante Tabaka i Ante Ercegovića.
Kako ta tvrtka ni nakon više od dvije godine nije dovršila preuređenje prostora niti plaćala najam, HND je raskinuo ugovor o zakupu i preuređenju te 1993. ishodio sudsku deložaciju najmoprimca iz zgrade HND-a. Tvrtka U.T.T. Europa 92 d.o.o. je, međutim, u studenom 1993. protiv HND-a pokrenula sudski spor u kojem je tražila povrat uloženog novca u preuređenje prostora u zgradi HND-a, kojeg je unajmila.
> Kako je Lekovićev prethodnik Duka opisao ‘transparentnu’ dodjelu novca neprofitnim medijima
“Iako je HND tijekom postupka dokazivao da iznos neplaćenog najma, režijskih troškova i izgubljene zarade za vrijeme dok je spomenuta tvrtka boravila u prostoru HND-a iznosi 420.083,00 njemačkih maraka i zahtijevao prijeboj uzajamnih potraživanja, sud je većinu argumenata HND-a odbacio te djelomično prihvatio zahtjeve tužitelja”.
Jedan od ključnih argumenata suda u tom postupku bio je da HND svoja potraživanja prema spomenutoj tvrtki nije prijavio u stečajnom postupku tvrtke U.T.T. Europa 92.d.o.o. iako je taj stečajni postupak zagrebački Trgovački sud otvorio i zatvorio u istom danu, 30. ožujka 2005., upozorava HND.
Protiv te pravomoćne presude stranke mogu u roku od 30 dana podnijeti zahtjev za reviziju Vrhovnom sudu, no zahtjev ne odlaže njezino izvršenje.
Što kaže sadašnji predsjednik HND-a?
“Bez obzira na činjenicu da je sudski postupak trajao punih 25 godina i da se cijena sporosti pravosuđa lomi preko leđa HND-a, pravomoćne odluke suda dužni smo poštivati. Vodstvo HND-a intenzivno radi na pronalaženju načina da izvrši sudsku presudu i istodobno osigura daljnje funkcioniranje našeg Društva”, poručio je predsjednik HND-a Hrvoje Zovko.
Kuljiš: Leković je napustio HND kako bi ga destabilizirao, njegova i Lulićeva ostavka bile su koordinirane
Sve je komentirao o Denis Kuljiš, koji kaže da je na sve to upozoravao.
“Da će se to dogoditi upozorio sam kolege još uoči izvanredne skupštine održane u junu, zakazane zbog ostavke prethodnog predsjednika Saše Lekovića – Lekija, glavnog tajnika Lulića te odlaska u mirovinu kompletne administracije.
(…)
Mislim da su Leković i Lulić ostavku dali s nakanom da Društvo destabiliziraju i na Skupštini zakazanoj za 29.06. na neki način uspostave prevlast te uklone Izvršni odbor s kojim su ušli u sukob. Zašto to mislim?
Ostavke su bile koordinirane, a zatim je Lulić poslao veoma dugo okružno pismo u kojem je upravo Izvršni odbor okrivio za neriješene probleme, nadasve za nedostatak inicijative oko mogućeg negativnog ishoda sudskog procesa koji se vuče 25 godina, a mogao bi završiti dugom od 350.000 eura i ovrhom nekretnine – Novinarskog doma. U času kad su predsjednik i tajnik davali ostavku, svi zaposlenici HND stekli su pak uvjete za penziju a nije bio raspisan natječaj za njihovu zamjenu. Također, Leković je na sastanku Ogranka slobodnih novinara kojima pripada, pokrenuo pitanje njihovih otpremnina i kao odgovornu osobu za neplanirani trošak naveo bivšeg predsjednika Duku, što je zatim dovelo do diskusije o pokretanju tužbe zbog Dukine navodne krivične odgovornosti.
(…)
Tužitelj će se uknjižiti na nekretninu, a koliko se ja razumijem u pravo, on će steći hipoteku na cijelu zgradu. Ako mu ne budu mogli vratiti novac, a neće, jer nemaju prihoda osim od te nekretnine kojom više neće moći upravljati, on će zgradu i preuzeti. Što je možda i najbolje, jer novinari-samoupravljači nisu sposobni za poslovni opstanak, budući da odbijaju povjeriti menadžment menadžerima, budući da osjećaju kako je to popuštanje mrskom kapitalizmu. To je klasični slučaj kolapsa, na vlas isti kao Uljaniku. Privatni vlasnik znat će komercijalizirati Novinarski dom – to je najpoželjnija nekretnina u gradu. Novinarima je ionako dovoljno nekoliko sobica i pravo da koriste dvoranu, dok udio u novcu od eksploatacije nekretnine treba uplaćivati na račun Društva u gotovom, za potrebite iz redova novinarske socijale”, komentirao je Denis Kuljiš na svome Facebook-profilu.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hina