Hoće li Hrvatska zabraniti maloljetnicima uživanje energetskih napitaka?

zabraniti
Foto: Montaža Narod.hr / FaH / iStock

Nakon što je Slovenija zabranila kofeinsku verziju energetskog napitka Prime zbog sastojka L-teanina koji nije dopušten u bezalkoholnim pićima, i Hrvatska ide u tom smjeru, priopćilo je Ministarstvo zdravstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Namjera je zabraniti konzumaciju energetskih pića maloljetnicima. Beroš kaže da je takvo zakonsko rješenje blizu, a da se još uvijek pronalazi način zabrane prodaje nikotinskih vrećica maloljetnicima, izvijestio je HRT.

“Uputili smo dopis državnom inspektoratu da obzirom na potencijalnu prisutnost energetskih pića s nedozvoljenim sastojcima žurno provode, što i rade, inspekcijske nadzore, te da u slučaju da se detektira postojanje takvih pića na našem području, zabrane upotrebu istih, da ih uklone sa tržišta i da narede de facto povlačenje”, izjavio je Beroš.

Traži se zakonsko rješenje za ograničenje konzumacije

“Sva ostala energetska pića želimo regulirati. U vrlo kratkom roku iznaći ćemo adekvatno rješenje da bismo ograničili mogućnost konzumacije energetskih pića, poglavito mlađoj populaciji”, rekao je Beroš na konferenciji za novinare.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>HZJZ: ‘Zabrinjava podatak o velikim količinama energetskih pića koje pije znatan udio maloljetnika’

Na tu je temu održan sastanak ministra zdravstva s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo i Državnim inspektoratom.

Na sastanku se razgovaralo o svim načinima ograničenja konzumacije štetnih proizvoda za građane, pogotovo za djecu, a riječ je o energetskom piću i nikotinskim vrećicama.

Ministar Beroš naglasio je da se želi posebno ograničiti konzumacija ovih proizvoda oko škola. Stoga će i uputiti dopis Ministarstvu obrazovanja, ali i Ministarstvu unutarnjih poslova da obrate pozornost na konzumaciju ovakvih proizvoda oko škola.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Beroš je istaknuo da je cilj i onemogućiti internetsku prodaju ovakvih proizvoda, a kazao je da se traži i pravna mogućnost da se ograniči konzumacija ovih štetnih proizvoda.

Sastanak nakon saznanja da se na tržištu prodaje napitak Prime

Nakon saznanja da se na tržištu prodaje energetski napitak Prime, koji u sebi sadrži nedozvoljeni sastojak L-teanin, Beroš je danas održao sastanak s državnim inspektorom Andrijom Mikulićem i ravnateljem Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslavom Capakom.

Osim najave zabrane energetskih pića maloljetnicima, tijekom dana poduzeti su i konkretni koraci da se piće s nedozvoljenim sastojkom povuče s hrvatskog tržišta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Prof. Vrček: Zanemareni toksikološki detalj – pesticidi u cigaretama

Beroš je rekao da se još uvijek traži i zakonski okvir za konzumacije nikotinskih vrećica maloljetnicima.

Zabrana prodaje maloljetnicima nije definirana zakonom, jer ne postoji definicija nikotinske vrećice kao takve, rekao je Beroš, no dodao je da se i intenzivno radi na zakonskom rješenju.

Štetnost nikotinskih vrećica i energetskih pića

Hrvatski zavod za javno zdravstvo danas je objavio priopćenje u kojemu upozorava na štetnost korištenja nikotinskih vrećica kod djece. Ističu kako nikotinska vrećica ima 20 mg nikotina, što je inače doza za jednu kutije cigareta.

L-teanin je aminokiselina koja se inače nalazi u lišću zelenog čaja. Još nije istraženo ima li konzumacija izoliranog L- teanina štetne posljedice te je odobren samo u dodacima prehrani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>(FOTO) Prvi dan konferencije U ime obitelji otvorena tema ovisnosti mladih – o alkoholu, drogi, ali i internetu i videoigrama

Konzumacija energetskih pića opasna je za djecu zbog većih količina kofeina. Može dovesti do pojačanih otkucaja srca, slabosti, povraćanja i dehidracije.

“Mi smo do sada u bolnici imali nekoliko djece koja su imala oštećenja bubrega uslijed prekomjerne konzumacije energetskih napitaka. Morali su biti na bolničkom liječenju, nekima smo morali raditi invazivne postupke”, istaknuo je Martin Ćuk, pedijatar iz Klinike za dječje bolesti u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.