Split sutra bira novog gradonačelnika ili gradonačelnicu na prijevremenim lokalnim izborima, pa u gradu od ponoći traje izborna šutnja. Biraju se i članovi Gradskog vijeća. Slaven Hojski, član Državnog izbornog povjerenstva, kaže za HRT kako je za izbore sve spremno i birališta se otvaraju sutra u 7 sati ujutro.
U nedjelju 9 kandidata
– Imamo 9 kandidata za gradonačelnika, a za 31 člana Gradskog vijeća natječe se 11 kandidatskih lista – 10 stranačkih, i jedna lista je kandidacijska lista grupe birača. Sve skupa pravo glasa ima 146 513 birača, kaže Hojski.
Parlamentarne izbore 2020, a potom i one lokalne obilježila je covid pandemija – izbori su održani u jeku pandemije uz poprilično stroge epidemiološke mjere. Organizacija je samim time bila značajno teža nego inače.
– Izbori su pratili epidemiološko stanje, kako je bilo propisano od strane HZJZ. Sad smo također obavili sastanke s njima – glavnih mjera više nema, no na svim biračkim mjestima bit će dezinficijensa. Tko želi može doći i s maskom. Jedina mjera je ostala za građane koji imaju COVID, a žele glasati – oni će se javiti ili tijekom današnjeg dana u Gradsko izborno povjerenstvo grada Splita na mail, ili tijekom sutrašnjeg dana biračkom odboru tamo gdje pripada njihova adresa prebivanja. Glasat će se po istom principu kao i na parlamentarnim i lokalnim izborima – na teren izlaz dva člana biračkog odbora, s maskom i rukavicama. Ta osoba glasa uz pomoć osobe od povjerenja i nema direktnog kontakta s članovima biračkog odbora. Kovertu daju predsjedniku biračkog odbora, ubacuju u kutiju, i time smo osigurali tajnost glasanja – objasnio je.
Prvi rezultati
Nakon sutrašnjih izbora prvi rezultati očekuju se oko 21 sat.
– Tijekom dana, kao i uvijek, objavit ćemo izlaznost u podne, sa stanjem u 11:30, te u 17 sati sa stanjem u 16:30. To će biti na stranicama Državnog izbornog povjerenstva. Iza 21 sat ćemo svakih pola sat osvježavati podatke, a relevantni podaci će biti iza 22 sata. Preko 90 posto očekujem prije ponoći, objašnjava Hojski.
Biračka mjesta nadzirat će promatrači koji su se javili, kao i redovni članovi biračkog odbora.
Očekuje se kako će biti i drugog kruga u izboru za gradonačelnika koji bi se trebao održati 10. srpnja – za ta dva kandidata ili kandidatkinje ponovno počinje promidžba od ponedjeljka.
– Ponovno im se otvara mogućnost prikupljanja donacija. Kampanja traje do 8. srpnja u ponoć, a 9. srpnja i 10. do 19 sati ponovno traje izborna šutnja, kaže.
Kršenje izborne šutnje
Izborna šutnja u zakonu o lokalnim izborima, dodaje, vrlo je precizno propisana.
– Sama šutnja znači da nema predstavljanja i obrazlaganja izbornih programa i objavljivanja anketa, procjena i rezultata tijekom dana subote i nedjelje do 19 sati, napominje.
Najčešći oblici kršenja izborne šutnje, dodaje, su ubacivanja letaka u kasliće u kasne noćne sate, stavljanje letaka pod brisače, mijenjanje plakata, i slično. Bilo je slučajeva i anonimnih sms-ova ili mailova, koji su u najkraćem mogućem roku blokirani uz pomoć HAKOM-a. Za kontrolu kršenja izborne šutnje na lokalnim izborima zaduženo je Gradsko izborno povjerenstvo grada Splita, a kasnije se procesuira na prekršajnom sudu. Kazne su na ovim izborima dosta visoke za kršenje izborne šutnje – do 3 tisuće kuna za fizičku osobu, 10 do 30 tisuća kuna za kandidate, 100 do 500 tisuća kuna za pravne osobe i 10 do 30 tisuća kuna za odgovornu osobu u pravnoj osobi. O tome odlučuje prekršajni sud.
Hojski: “Trebalo bi razmisliti o ukidanju izborne šutnje”
U izbornoj promidžbi velika je uloga društvenih mreža – na njima se prate statusi i komentari kojima se krši izborna šutnja.
– Nemoguće je pratiti cijeli taj sustav, ali puno toga se dobije i po prijavama građana ili protukandidata, kaže Hojski. O ukidanju izborne šutnje, smatra, trebalo bi razmisliti u današnje vrijeme društvenih mreža.
– O tome nemamo jedinstven stav – neki kolege smatraju da je dobro da se na jedan dan to pokuša smiriti. Većina građana i kandidata se pridržava izborne šutnje. U Saboru se još uvijek nije povela ozbiljna rasprava o tome koliko to ima smisla – naglašava.
Svi građani koji žele prijaviti kršenje izborne šutnje, obratiti se mogu Gradskom izbornom povjerenstvu grada Splita.
Izvor: narod.hr/hrt
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.