HRejting: Strahuju li radnici i umirovljenici za plaće i mirovine?

Foto: snimka zaslona

Ovomjesečni HRejting donosi i odgovore na pitanja radnicima i umirovljenicima vezana za krizu izazvanu koronavirusom. Strahuju li od gubitka radnih mjesta, smanjenja plaća, neisplate mirovina?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraživanja je za HRT provela agencija Promocija plus na uzorku od 661 ispitanika. Rezultate je u središnjem Dnevniku HTV-a predstavio Mladen Sirovica.

• Ova kriza, govore mnogi, bit će i gora od recesije 2008. Jesu li i koliko radnici zabrinuti za svoja radna mjesta?

S obzirom na to da je u posljednja dva mjeseca izgubljeno oko 20 tisuća radnih mjesta, ipak zvuči optimistično to što kod većine zaposlenih prevladava mala ili nikakva zabinutost zbog mogućnosti gubitka radnog mjesta. 28% posto zaposlenih uopće se ne brine da bi moglo izgubiti posao, dok kod njih 36% postoji zabrinutost, ali ona nije velika. Gotovo svaki četvrti radnik prilično je zabrinut, dok se njih 13 % jako brine da bi zbog krize mogli izgubiti posao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Očekivano, veća zabrinutost za sigurnost radnog mjesta prisutna je u privatnom sektoru, ali te razlike nisu dramatične. Otprilike dvije trećine zaposlenika i u javnom i u privatnom sektoru uopće se ne brine ili ne brine previše da bi mogli ostati bez posla. 14 % zaposlenih u privatnom sektoru jako strahuje za radno mjesto, dok je njih 19 % prilično zabrinuto. U javnom sektoru je 8,5 % ljudi jako zabrinuto, dok se 26 % njih prilično brine da bi moglo izgubiti posao. Najveća zabrinutost prisutna je kod slobodnih zanimanja, odnosno onih koji se samozapošljavaju. Čak 61 % je jako ili prilično zabrinuto, a samo 14 % uvjereno je da će zadržati posao.

• U Hrvatskoj je trenutno oko 158 tisuća nezaposlenih. Kakva je njihova perspektiva, strahuju li oni da u skorije vrijeme neće uspjeti pronaći posao?

Tu su razmišljanja doslovno podijeljena, pa možemo reći da je pesimizam više izražen nego kod onih koji imaju posao. 20 % uvjereno je da će bez problema do posla, dok se 30% brine u manjoj mjeri, što čini točno 50 % ukupnih ispitanika. No jednako tako 22,5 % nezaposlenih prilično se brine oko pronalaženja novog posla, dok je 27 % jako zabrinuto kako će pronaći put do novog radnog mjesta. Za smanjenje broja nezaposlenih kratkoročno veliku će ulogu imati to hoćemo li uspjeti spasiti barem dio turističke sezone.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

• Uvijek u ovakvim krizama možemo čuti da su mirovine posljednja crta obrane i da njihova isplata nije upitna. Koliko su umirovljenici zabrinuti za redovnu isplatu mirovina?

Otprilike dvije trećine umirovljenika vjeruje da će sve biti po starom i da problema s isplatama neće biti. Preciznije, 33,5 % umirovljenika uopće se ne brine, dok određena zabrinutost vlada kod 31,5 % umirovljenika. Prilično je zabrinuto 19 % umirovljenika, dok veliku zabrinutost vezanu uz to hoće li se isplatiti mirovina osjeća 16 % umirovljenika, odnosno svaki šesti. No kao što si rekao, mirovine su kategorija koja će se posljednja dirati, tako da takva bojazan u ovom trenutku vjerojatno ne treba postojati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.