Hrvatska predsjednica ističe da Turska i kulturno pripada Europi, iako to ne misle i drugi europski političari

Kad su predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović i predsjednik Republike Turske Recep Tayyip Erdoğan prije dva dana sudjelovali na Hrvatsko-turskom gospodarskom forumu, predsjednica je istaknula blisku suradnju između Hrvatske i Turske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Hrvatska uvažava značaj Republike Turske i njezinu važnu posredničku ulogu među različitim kulturama i državama različitih regija – europskog Jugoistoka, Bliskog istoka, Zakavkazja i Srednje Azije. Cijenimo ulogu Turske u različitim regionalnim procesima i inicijativama, a ponajviše u prinosu energetskoj sigurnosti Europe”, kazala je Grabar-Kitarović.

Nadalje, istaknula je kako Hrvatska pozdravlja predanost Republike Turske europskim integracijama te kako Turska pripada Europi, napose u gospodarskom, kulturnom i prostornom smislu. No s njom nisu suglasni svi europski političari.

Podsjetimo na posljednji primjer, točnije kako je bivši francuski predsjednik Nicolas Sarkozy prije svega mjesec dana istaknuo da za Anakru nema mjesta u EU. “Govoreći s povijesnog i gospodarskog aspekta, Turska je manje europska zemlja od Rusije”, otvoreno je rekao bivši predsjednik i šef najveće oporbene stranke u Francuskoj, Sarkozy i dodao: “Turska je u Maloj Aziji. Žao mi je što to moram reći, Turska je divna zemlja, divna civilizacija, no ona je most između Azije i Europe. Turska nije dio Europe, to je zdrav razum. To ne znači da imam nešto protiv Turaka. Trebamo ih, oni su naši saveznici u NATO-u. No ako budemo morali objašnjavati da je Turska u Europi onda moramo i djeci reći da su europske granice u Siriji. Gdje je tu zdrav razum?”, zapitao je Sarkozy u intervjuu za itele.fr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.