Hrvatska turistička zajednica objavila nove podatke za ljetnu sezonu: Evo u koju se godinu vratio hrvatski turizam

Makarska, 08.09.2020. - Turisti na makarskim plažama uživaju u suncu i moru početkom rujna. foto HINA/ Jure DIVIĆ/ ml

Hrvatska turistička zajednica je u ponedjeljak 8 rujna objavila usporedbu rezultata za srpanj, a službene brojke zasad imaju Španjolska, Portugal, Turska Cipar. Španjolska je tako u srpnju ostvarila svega 25 posto lanjskog prometa, Portugal 17 posto, Cipar 12 posto, a Turska 14 posto prometa. Iako još brojke za kolovoz nisu službene, sve ove zemlje s turističkim prometom ove godine su krenule kasnije nego Hrvatska, i nešto značajniji promet napravile su u osmom mjesecu, no to se naprasno prekinulo zatvaranjem granica i uvođenjem karantene već u zadnjem tjednu kolovoza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S oko 46 milijuna noćenja ostvarenih od početka godine do kraja kolovoza, Hrvatska je trenutno na oko 51 posto broja noćenja u odnosu na lanjsko razdoblje, a ukupnim godišnjim rezultatom mogla bi dosegnuti 2005. godinu kad smo imali 51 milijun noćenja, uz ostvarenih 6 milijardi eura. Prihod će u ovoj godini ovisiti o strukturi potrošnje, o čemu zasad nema procjena, a lani smo imali 12 milijardi eura, navodi poslovni.hr.

Za usporedbu, Hrvatska je u srpnju ostvarila oko 2,5 milijuna stranih dolazaka (50 posto u odnosu na srpanj 2019.), kao i gotovo 15,7 milijuna stranih noćenja (60 posto). U prvih sedam mjeseci imali smo oko 26,3 milijuna stranih noćenja, što je 42 posto u odnosu na lani. Kolovoz je bio još bolji, prema zadnjim službenim podacima Hrvatska je do 23. kolovoza imala oko 2,3 milijuna dolazaka i 17,6 milijuna noćenja, što je 67 posto lanjskog rezultata. Do kraja kolovoza procjena je da se skupilo ukupno 20 milijuna noćenja, a lanjsku špicu završili smo na 90 milijuna noćenja.

U italiji ogroman pad potrošnje u turizmu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grčki turistički sektor procjenjuje da će ovu godinu završiti prihodom od turizma od oko 3 milijarde eura, što je čak 6 puta manje nego lani. Italija u turizmu očekuje gubitak od 36,7 milijardi eura, uz pad potrošnje stranih turista od 82 posto u odnosu na lani, odnosno čak 100 milijuna eura dnevno, procjena je Svjetskog vijeća za turizam (WTTC).

Treba dodati da je ovih dana iz Italije priopćeno kako su doista doživjeli veći pad o od očekivanog, ali u brojkama to izgleda ovako. Od lipnja do kolovoza broj noćenja u službenim smještajnim objektima” u Italiji dosegao je 148,5 milijuna, oko 65 milijuna manje nego 2019. godine.

Unatoč tome, neki u Italiji tvrde da bi gubici za njihovu državu mogli doseći 100 milijardi eura, a ne samo 36,7 milijardi kako to predviđa Svjetsko vijeće za turizam.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HTZ optimističan

“HTZ je pravodobno reagirao, usmjerivši svoje promotivne aktivnosti i informativne kampanje na najvažnija emitivna tržišta. Da je takva odluka bila ispravna potvrđuju i rezultati koje je hrvatski turizam ostvario u srpnju i kolovozu gdje najviše dolazaka i noćenja bilježimo s tržišta Njemačke, Slovenije, Poljske, Češke, Austrije, Mađarske”, ustvrdili su iz HTZ-a.

S druge strane brojni ekonomski analitičari i gospodarstvenici upozoravaju da turizam čini preveliki udio hrvatskog gospodarstva te stoga možemo očekivati gospodarsku krizu na jesen i zimu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O posljedicama koronakrize tako je govorio gradonačelnik Dubrovnika Mate Frankovića 4. rujna, kada je za Dnevnik Nove TV kazao: “Ja danas direktno mogu reći da imamo 200 milijuna kuna manjka u proračunu u odnosu na prošlu godinu što je uistinu enormni udarac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.