Hrvatska udruga Benedikt podržala inicijativu “Ne daj se Cetino”: Ekonomski interes ne može se stavljati iznad javnog dobra

Foto: fah

“Plin je fosilno gorivo i ne spada u obnovljive izvore energije te nam nije jasno zbog čega se ne razmišlja o dugoročno isplativijim rješenjima, poput solarnih elektrana koje su ekološki neupitne.”, stoji u priopćenju Hrvatske udruge Benedikt koja podržava inicijativu “Ne daj se Cetino” i koja je protiv izgradnje plinske termoelektrane na Perući. Njihovo priopćenje donosimo u cijelosti:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska udruga Benedikt izražava javnu podršku građanskoj inicijativi ”Ne daj se Cetino” kojom se želi upozoriti na neposrednu opasnost ugrožavanja izvora čiste vode izgradnjom plinske termoelektrane na Perući.

Smatramo kako bi projekt Vis Viva, koji sadrži planiranu izgradnju sporne „kombinirane kogeneracijske plinske elektrane” uz akumulacijsko jezero Peruća (KKPE) na rijeci Cetini, mogao dovesti do katastrofalnih posljedica za eko sustav u najvećem bazenu pitke vode u našoj zemlji.

Ekonomski interes ne može se stavljati iznad javnog dobra, a čista voda predstavlja naš najveći prirodni i strateški resurs kojeg ni na koji način ne smijemo ugroziti. Osim toga, ovaj projekt nije ni ekonomski isplativ, o čemu svjedoči podatak da je u 2014. i 2015. godini zatvoreno 30 ovakvih elektrana u osam zemalja Europske unije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plin je fosilno gorivo i ne spada u obnovljive izvore energije te nam nije jasno zbog čega se ne razmišlja o dugoročno isplativijim rješenjima, poput solarnih elektrana koje su ekološki neupitne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.