Hrvatski Cochrane Centar pri splitskom Medicinskom fakultetu potvrdio učinkovitost jednog cjepiva: Doznajte što su otkrili

Foto: Fah

Novi Cochraneovi dokazi objavljeni u Cochraneovoj knjižnici (Cochrane Library; https://www.cochranelibrary.com) otkrivaju da su cjepiva MoPaRu (engl. MMR), protiv ospica, zaušnjaka i rubeole te kombinacija s cjepivom protiv vodenih kozica (engl. MMRV i MMR+V) učinkovita i nisu povezana s autizmom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ospice, zaušnjaci, rubeola i vodene kozice zarazne su bolesti uzrokovane virusima. Najčešće se javljaju u djece i mladih i mogu dovesti do ozbiljnih stanja, invaliditeta i smrti. Ospice i dalje ostaju jedan od vodećih uzroka smrti djece diljem svijeta. Rubeola je također opasna za trudnice jer može uzrokovati pobačaj ili naštetiti plodu.

Mo-Pa-Ru (ospice, zaušnjaci, rubeola; engl. MMR) je trovalentno kombinirano cjepivo koje štiti od svih triju zaraznih bolesti.

Također, postoji mogućnost cijepljenja i protiv vodenih kozica (varičela, čiji je uzročnik Varicella-Zoster virus) korištenjem kombiniranog cjepiva 4u1, koje objedinjuje cjepivo protiv ospica, zaušnjaka, rubeole s onim protiv vodenih kozica (engl. MMRV). Ova kombinacija cjepiva može se dati i u dvjema odvojenim formulacijama, kroz istovremeno davanje cjepiva protiv ospica, zaušnjaka, rubeole/crljenke i cjepiva protiv vodenih kozica (engl. MMR+V).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napomena: U Hrvatskoj nije obavezno cijepljenje protiv vodenih kozica/varičela. U svijetu se ono sve više preporučuje.

Vodeći autor ovog istraživanja, dr. Carlo di Pietrantonj iz talijanske regionalne epidemiološke jedinice SeREMI, otkriva sljedeće: „Htjeli smo ispitati učinkovitost, sigurnost te kratkoročne i dugoročne štetne posljedice u djece cijepljene Mo-Pa-Ru cjepivom. Od ukupno 138 kliničkih istraživanja (randomiziranih i nerandomiziranih kontroliranih pokusa), uključenih u ovaj sustavni pregled, u 51 studiji (10 milijuna djece) analizirana je učinkovitost cjepiva u sprječavanju bolesti, dok je 867 studija (13 milijuna djece) procjenjivalo štetne učinke cijepljenja.“

Što se tiče učinkovitosti, sustavni pregled je pronašao sljedeće:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ospice: jedna doza cjepiva pokazuje 95%-tnu učinkovitost u sprječavanju ospica. Na temelju analize podataka u ovom sustavnom pregledu, broj slučajeva spustio bi se sa 7% u necijepljene djece na manje od 0.5% u djece koja su dobila jednu dozu cjepiva. Nakon dviju doza (ponovljeno ili tzv. „booster“ cjepivo), učinkovitost je bila slična, oko 96%.
Zaušnjaci: jedna doza cjepiva osigurava 72% učinkovitost u sprječavanju zaušnjaka i raste na 86% nakon dviju doza. Na temelju analize podataka uočeno je kako bi se broj slučajeva spustio sa 7.4% u necijepljene djece na 1% u djece cijepljene dvjema dozama.

Rezultati za rubeolu i vodene kozice također pokazuju da su cjepiva djelotvorna. Uočena je 89%-tna učinkovitost u sprječavanju rubeole već nakon jedne doze, a jedna studija otkriva kako je i nakon 10 godina cjepivo koje kombinira MoPaRu i varicella cjepivo (4 u 1) imalo 95%-tnu učinkovitost u sprječavanju vodenih kozica. U slučaju izloženosti virusu varičela, zarazilo bi se 5 od 100 cijepljene djece.

„Što se tiče sigurnosti, znamo iz prethodnih studija da rizik koji predstavljaju ove bolesti daleko nadmašuje onaj od cjepiva“, ističe dr. Di Pietrantonj: „U ovom sustavnom pregledu htjeli smo istražiti dokaze o specifičnim štetnim učincima koji se povezuju s ovim cjepivima u javnim raspravama, često bez snažnoga uporišta u znanstvenim dokazima.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijepljenje i autizam?

U vezi s kontroverzijama koje proizlaze iz pogrešnih tvrdnji, a koje povezuju cijepljenje s autizmom, sustavni pregled sažima dokaze iz dviju studija s ukupno 1,194,764 djece. Dijagnosticirani slučajevi autizma bili su slični u skupini djece koja su cijepljena i one koja nisu. Procijenjeno je da na svakih 100.000 necijepljene djece, očekujemo naći 451 dijagnosticiran slučaj autizma, dok na svakih 100.000 cijepljene djece, očekujemo 419 dijagnosticirana slučaja autizma.

Dvije dodatne studije s 1.071.088 djece nisu našle dokaze o bilo kakvoj povezanosti između MMR cjepiva i encefalitisa, upalne bolesti crijeva, Crohnove bolesti, usporenog kognitivnoga razvoja, tipa 1 dijabetesa, astme, dermatitisa/ekcema, alergija, leukemije, multiple skleroze, poremećaja hoda ili bakterijskih i virusnih upala.
„Pouzdanost dokaza za Mo-Pa-Ru cjepivo ocijenili smo umjerenom“, kažu koautori. “Iako studije nisu randomizirani kontrolirani pokusi, uočeni učinci su veliki. Kvaliteta dokaza za varicella cjepivo proizlaze iz jednoga randomiziranoga kontroliranoga pokusa i ocijenjena je visokom“, kaže Di Pietrantonj.

„Sveukupno, smatramo da dostupni dokazi o sigurnosti i učinkovitosti Mo-Pa-Ru cjepiva i cjepiva za vodene kozice podupiru njihovu upotrebu za masovnu imunizaciju. Kampanje s ciljem globalnog iskorjenjivanja ovih bolesti trebaju pratiti epidemiološke i socioekonomske pokazatelje u različitim zemljama, kao i kapacitete za postizanje visoke procijepljenosti. Potrebni su dodatni dokazi o tome može li zaštitni učinak Mo-Pa-Ru cjepiva samog ili onog u kombinaciji s cjepivom za vodene kozice oslabjeti od vremena cijepljenja“, zaključili su autori.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Punom tekstu sustavnoga pregleda o ovome cjepivu možete pristupiti na sljedećoj poveznici:
Di Pietrantonj C, Rivetti A, Marchione P, Debalini MG, Demicheli V. Vaccines for measles, mumps, rubella, and varicella in children. Cochrane Database of Systematic Reviews 2020, Issue 4. Art. No.: CD004407.

Poveznicu na mrežne stranice Hrvatskoga Cochranea možete pronaći ovdje, zajedno s drugim informacijama o dokazima u medicini i odgovorima na različita pitanja za stručnjake i laike:https://croatia.cochrane.org/hr i Facebook.

Cochraneovi sustavni pregledni radovi objavljeni u Cochraneovoj knjižnici (Cochrane Library) uzimaju u obzir rezultate više različitih istraživanja te spajaju sve njihove rezultate zajedno i tako donose zaključak o nekome pitanju. Na taj način transparentno i kritično sagledava se sve što se o toj temi zna i smanjuje šansa za pristranost i nepreciznost u procjenama.

S obzirom na to da je pitanje cjepiva (a pogotovo ovoga!) važno i aktualno zbog rastućih sumnji oko povezanosti cjepiva s autizmom, ovakvo istraživanje važno je da ponovi i očvrsne dosadašnje spoznaje o njegovoj sigurnosti i korisnosti.

O centru

Hrvatski Cochrane službeno je osnovan 8. prosinca 2008. pri Medicinskom fakultetu u Splitu i Hrvatskom centru za globalno zdravlje, kao ogranak talijanskoga Cochrane centra, čime se Hrvatska pridružila ekskluzivnom društvu od tadašnjih 14 Cochrane centara. Inicijativu za osnivanje Cochrane entiteta u Hrvatskoj potaknuli su prof. dr. sc. Ana Marušić i prof. dr. sc. Matko Marušić, osnivači i bivši urednici Croatian Medical Journala, prvoga hrvatskoga znanstvenog časopisa koji je postigao čimbenik odjeka (impact factor) i pronašao svoje mjesto u bazi Current Contents. Inicijativu su svesrdno podržali i potpomogli prof. dr. sc. Stipan Janković, tadašnji dekan Medicinskog fakulteta u Splitu, prof. dr. sc. Ivica Grković, tadašnji prodekan za znanost Medicinskog fakulteta u Splitu i prof. dr. sc. Igor Rudan, tadašnji voditelj Hrvatskog Centra za globalno zdravlje.

Zbog izvanrednih postignuća u promicanju medicine utemeljene na dokazima, Upravni odbor Cochranea je na svom godišnjem poslovnom sastanku u Ženevi 6. travnja 2017. Hrvatskom Cochraneu dodijelio status nezavisnog centra – najvišu moguću međunarodnu razinu za neku Cochrane skupinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.