Povodom 50. godišnjice postojanja splitske dječje Neurologije u petak je u tom gradu počeo dvodnevni 44. Simpozij Hrvatskog društva za dječju neurologiju, na kojem sudjeluje stotinjak sudionika, a s kojega je poručeno kako je kod djece u porastu cerebralna paraliza te epilepsija i tumori središnjeg živčanog sustava.
Predstojnica Hrvatskog društva za dječju neurologiju Nina Barišić rekla je da je kod djece u Hrvatskoj na prvom mjestu u porastu cerebralna paraliza, ali da je izuzetno kvalitetna njega novorođenčadi u perinatalnom razdoblju. Dodala je da je Hrvatska u prosjeku sa ostalim zemljama po broju prijevremeno rođene djece, da nema nikakvih odstupanja te da je preživljavanje identično europskom prosjeku.
“Hrvatska je u liječenju djece s neurološkim problemima u nekim segmentima iza ostalih zapadnih zemalja, pa iako imamo dovoljno kvalitetnih i educiranih neuro pedijatara, zapravo nemamo dovoljno opreme. S druge strane, ostale zemlje u našem okruženju, poput Slovenije, što se tiče preoperativne obrade djece s epilepsijom ovisne su o inozemstvu”, kazala je Barišić.
No, naglasila je kako je Hrvatska ipak u najvećem postotku sukladna europskoj razini zbrinjavanja i dijagnostike djece s neurološkim bolestima.
Redovitim uzimanjem terapije i lijeka može se imati zdrav i uredan životni vijek
Predsjednica Organizacijskog odbora simpozija Radenka Kuzmanić Šamija istaknula je da danas mali pacijenti, redovitim uzimanjem nadomjesne terapije i primjenom lijeka, mogu biti zdravi i imati uredan životni vijek u kojem se neće razlikovati od ostalih svojih vršnjaka. Kazala je da s problemom tuberozne skleroze u Splitu živi 20 djece te da je, iako to nije epidemiološki značajna situacija za liječnike, svaki pacijent vrlo značajan te mu žele poboljšati kvalitetu života.
“Kod djece je u porastu i epilepsija i tumori središnjeg živčanog sustava, ali imamo i eksponencijalni porast djece koja boluju od autizma. Za sada ne možemo objasniti koji je pravi razlog za to. Ne znamo je li to naša bolja dijagnostika ili neki drugi razlog, u ovom trenutku ne znamo”, kazala je Kuzmanić Šamija.
Potvrdmo je odgovorila na pitanje imaju li djeca s neurološkim problemima svu potrebnu zdravstvenu skrb u Splitu, dodavši da zdravstvene ustanove među sobom imaju odličnu suradnju.
Simpozij se održava u organizaciji Hrvatskog društva za dječju neurologiju i Klinike za dječje bolesti Kliničkog bolničkog centra Split, a uz pokroviteljstvo predsjednice Republike Kolinde Grabar Kitarović.
Okupljeni sudionici i stručnjaci iz Hrvatske i svijeta sljedeća će dva dana izlagati sve o metaboličkim bolestima s neurološkom simptomatologijom i neurokutanim sindromom. Sudionici simpozija ističu kako su nasljedne metaboličke bolesti veliki izazov za neuropedijatre, jer zahvaćaju živčani sustav češće nego druge organske sustave, a razvoj terapijskih mogućnosti nametnuo je potrebu za što ranijim prepoznavanjem tih bolesti.
Kontinuirana edukacija liječnika, medicinskih sestara, ostalog medicinskog osoblja, ali i bolesnika te članova njihove obitelji, preduvjet su uspješnog liječenja temeljenog na suvremenim znanstvenim spoznajama, drže stručnjaci.
Tekst se nastavlja ispod oglasa