Nakon što je u Hrvatskoj Kostajnici klizište uništilo ili teško oštetilo 13 kuća pojavile su se pukotine na zgradi osnovne i srednje škole. Zbog dodatne kontrole školske zgrade u petak neće biti nastave, javlja HRT.
Oko 11 sati evakuirane su i osnovna i srednja škola jer je domar primijetio pukotine. Nakon obilaska utvrđene su određene pukotine, ali nakon prvog pregleda čini se da nisu posljedica klizanja tla, nego slijeganja tla što je sigurnosno gledano, znatno manja opasnost. Nakon što su to pregledali i statičari zaključili su da uočene pukotine ne trebaju biti razlog velike zabrinutosti. Još jednom će se pregledati škola, a to znači da u petak niti neće biti nastave.
Vodostaj Une u laganom je opadanju i 23 sata bio je 401 cm. U posljednja 24 sata voda se u središtu grada povukla sa ulica. Međutim, klizište je još aktivno pa policijski službenici osiguravaju mjesto događaja, izvijestili su iz Policijske uprave sisačko-moslavačke nakon katastrofalnog klizanja tla u kojem je stradalo 13 kuća.
Stanovnici koji su ostali bez svojih kuća sastali su se s gradonačelnikom Hrvatske Kostajnice Daliborom Bišćanom, sisačko-moslavačkim županom Ivom Žinićem i državnim tajnikom Nikolom Mažarom iz Središnjeg državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje državnim tajnikom s kojima su razgovarali o privremenom smještaju.
Još prije je objavljeno da su dvije obitelji prihvatile uvjete koji su im ponuđeni. Trebali bi dobiti smještaj u krugu 8-10 km gdje su do sada stanovali.
Nakon sastanka s Mažarom Bišćan je kazao da će nakon večerašnje posjete evakuiranih i ugroženih građana znati žele li oni ići u stanove, kao model privremenog zbrinjavanja. Za 3-6 mjeseci bi vidjeli, kada se obnove kuće koje su u vlasništvu RH, pristaju li na njih kao oblik trajnog zbrinjavanja.
Većina ugroženih stanovnika želi ostati u gradu Hrvatska Kostajnica i ne žele odlaziti nigdje dalje. Kuće koje država ima u vlasništvu nalaze se u Rosuljama. Napravit će se detaljan plan i prikazati ga ugroženima kako bismo dobili njihovo mišljenje, kazao je Bišćan za HRT.
Privremeno stambeno zbrinjavanje moglo bi se provesti u roku od tjedan dana, a u roku od 3-6 mjeseci stalno zbrinjavanje, dodao je.
Vlada je donijela odluku da će novcem iz proračuna osigurati stambeno zbrinjavanje stanovnika obiteljskih kuća i drugih stambenih zgrada koje su uništene ili oštećene na području Hrvatske Kostajnice i drugih područja u kojima su stanovnici pretrpjeli veliku materijalnu štetu zbog klizanja tla, te će ukloniti ostatke porušenih obiteljskih kuća i drugih stambenih zgrada.
Ravnatelj Hrvatskog Caritasa mons. Fabijan Svalina, ravnateljica Caritasa Sisačke biskupije Kristina Radić te generalni vikar Sisačke biskupije mons. Marko Cvitkušić susreli su se sa stradalima i uručili im jednokratnu pomoć od 2000 kuna po osobi.
Profesor s Građevinskog fakulteta u Rijeci Željko Arbanas gostujući u Studiju 4 rekao je da će na ovom klizištu biti daljnjih pomaka i da se ono neće tako brzo umiriti. Klizište je jako veliko, prema nekim procjenama, pokrenuto je oko milijun do milijundvijesto tisuća kubika. Sigurno da taj teren, klizište, više ne može postati građevinsko područje i ne treba graditi na tom području, rekao je za HRT.
Hrvatski Crveni križ, u sklopu jučer otvorenog apela za ljude kojima su uništeni domovi uslijed klizišta u Hrvatskoj Kostajnici, prikupio je dosad 97.406 kuna. Putem žiro računa prikupljeno je 4.720 kuna, a putem donatorskog telefona 92.686 (s PDV-om i naknadom teleoperatera). Hrvatski Crveni križ i dalje u Hrvatskoj Kostajnici, unesrećenim ljudima cjelodnevno pruža psihosocijalnu podršku i obavlja podjelu humanitarne pomoći, a naši timovi aktivno djeluju na području Sisačko-moslavačke i Ličko-senjske županije, navodi HRT.
Tekst se nastavlja ispod oglasa