Hrvoje Hitrec za Narod.hr: Hrvati u Bačkoj i Banatu trn su u oku velikosrbima

Hrvoje Hitrec
Foto: Narod.hr

O važnosti očuvanja hrvatskog jezika i aktualnim srbijanskim pokušajima zatiranja hrvatskog jezika u Vojvodini razgovarali smo s književnikom Hrvojem Hitrecom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Tvorac prvonagrađene hrvatske riječi dr. Štambuk: ‘Narod koji ne brine o svome jeziku, ne zavrjeđuje zvati se narodom’

> Tri najbolje nove hrvatske riječi – dišnik, kihobran i rukozborac

Narod.hr: Zašto je važno očuvati i njegovati hrvatski jezik?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvoje Hitrec: Hrvatski je jezik srž hrvatskog identiteta, bez njega ne postojimo kao narod, bez njega bismo se odavno izgubili u povijesti, kao što se mnogima dogodilo. On je naše ime i prezime, naša iskaznica i pokaznica, naša posebnost i samosvijest.

Narod.hr Kako komentirate uvođenje “bunjevačkog jezika” u Vojvodini?

Hrvoje Hitrec: Nije to od jučer. Hrvati u Bačkoj i Banatu trn su u oku velikosrpskoj klateži, kao i hrvatski jezik, naravno. Srbi su se dosjetili jadu pa stali dijeliti Hrvate na Hrvate i Bunjevce, s tim da su Bunjevci neke druge, nepostojeće narodnosti. Izmislili su tako i bunjevački jezik. Alkemija bez uporišta. Kada se vodstvo Hrvata u Vojvodini pobunilo (Subotica) protiv takve blasfemije, počele su stizati prijetnje i zastrašivanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Narod.hr: Jesu li hrvatska politika i institucije uopće kvalitetno reagirali na taj agresivan čin iz Vojvodine?

Hrvoje Hitrec: Čuli su se slabašni glasovi iz Hrvatske, prigušeni, mlaki. Kako bi bilo da mi u Hrvatskoj počnemo dijeliti Srbe na Srbe i Prečane, pa smislimo i prečanski jezik? Bio bi to veliki međunarodni skandal, palile bi se hrvatske zastave, zagrijavali tenkovi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.