”Izrael kolektivnim kažnjavanjem palestinskih civila čini ratni zločin, a Hrvatska bi to trebala osuditi”, rekao je Andrew Stroehlein iz organizacije za ljudska prava ”Human Rights Watch” u intervju koji je s njim napravila Hina (Hrvatska izvještajna novinska agencija).
Organizacija Human Rights Watch je ljevičarska (lijevi centar) nevladina, neprofitna organizacija čiji cilj djelovanja je, kako kažu zaštita ljudskih prava. Ova organizacija ima protu-izraelska stajališta, financijski je podupirana od organizacija koja dijele ista stajališta i nerijetko financiraju palestinske organizacije koje su zbog svog djelovanja proglašene terorističkima. Poput Otvorenog društva.
Može li Hina, koja je Hrvatska izvještajna agencija i plaća je država da izvještava o objektivnim činjenicama, raditi intervju s jednom politički pristranom ljevičarskom organizacijom čija se stajališta protive Hrvatskoj državnoj politici?
>Human Rights Watch optužuje: Hrvatska ilegalno i nasilno vraća migrante u BiH
>Hamas i Izrael postigli sporazum: Prekid borbi na četiri dana i oslobađanje talaca
Treba li Hina raditi intervju s ljevičarskom organizacijom koja se izravno protivi Hrvatskoj državnoj politici
Hina je hrvatska izvještajna novinska agencija koja ima za cilj prikupiti i razašiljati što potpunije činjenične i objektivne novinsko-agencijske informacije o zbivanjima u Republici Hrvatskoj i svijetu za potrebe medija i drugih sudionika društvenoga, političkoga, kulturnog i gospodarskog života.
Hina je financirana od države, tj. novcem hrvatskih poreznih obveznika. Ne bi li Hina kao takva trebala biti objektivna i politički nepristrana agencija koja raspolaže objektivnim činjenicama i ne sagledava ih samo iz jednog kuta gledanja.
U tom smislu ako rade intervju s nekim, onda bi svakako trebali provjeriti da se radi o osobi ili organizaciji čiji stavovi neće biti u suprotnosti sa stajalištima Hrvatske državne politike. Ne radi se o tu o nekakvom kršenju slobode govora već o poštivanju Hrvatske državne politike koja nije politika neke hrvatske političke stranke već Republike Hrvatske. Ako ništa drugo, napomenuti o kakvoj se organizaciji radi, o njezinoj pozadini i o političkim interesima njezinih financijera.
>Human Rights Watch optužuje: Hrvatska policija tražitelje azila tjera natrag u Srbiju, a neki koriste i silu
Stroehlein kaže da je Hrvatska na ”krivoj strani”
Stroehlein je, naime, u intervjuu za Hinu kazao:
“Nažalost, hrvatska vlada je trenutačno na krivoj strani i ne pridružuje se drugim europskim partnerima koju su više uravnoteženi, poput Belgije”, rekao je Stroehlein i dodao da se od svih europskih vlada očekuje da zauzmu “više uravnotežen i principijelan pristup i onaj koji podržava pravdu”.
Stroehlein smatra da će upravo dovođenje počinitelja ratnih zločina pred lice pravde dovesti do dugoročnije stabilnosti na Bliskom istoku. “Počiniteljima (ratnih zločina) se treba suditi. Bit ćemo bliže miru i sigurnosti ako budemo podržavali pravdu”, rekao je.
Humanitarna pomoć Gazi
Stroehlein ističe kako Hrvatska nije osudila tzv. ratne zločine Izraela u ovom ratu, bombardiranje u kojem pogibaju civili. Kaže da nije osudila način kako Izrael postupa prema palestinskim civilima. “Treba li djecu kažnjavati?”, kaže. Ističe da ne treba zločin kažnjavati zločinom, pa završava misao s humanitarnom pomoći.
”Humanitarna kriza neće se riješiti u četiri dana prekida borbi. Pomoć pristiže samo preko prijelaza Rafah pod kontrolom Egipta, ali u nedovoljnim količinama. Zatvorena su još dva prijelaza koja bi mogla ubrzati isporuku osnovnih životnih potrepština, Erez i Kerem Shalom, ali oni spajaju Izrael s Pojasom Gaze”, ističe.
Zanimljivo kako počinje svoj govor s umiranjem civila i djece i završava s humanitarnom krizom, aludirajući možda na to da bi se i Hrvatska trebala pridružiti u humanitarnim donacijama Gazi, iako se zna da Gaza prima stotine milijuna dolara i eura od strane SAD-a i EU i da taj novac ne završava često u prave ruke.
To je upravo ono što najviše i zamjeraju SAD-u i EU koji možda (ne)posredno financiraju Hamas. Kako primjerice navodi republikanski senator Rick Scott za CBC News kada tvrdi da SAD nema načina nadzirati ili kontrolirati kamo odlazi novac nakon što ga pošalje ”Palestincima”. Rekao je da je predstavio i prijedlog zakona prema kojem novac ne bi trebao ići u Gazu osim ako je administracija sigurna da neće ići Hamasu.
“Sve što predsjednik treba učiniti je potvrditi da novac ne ide Hamasu. To je stvarno jednostavno. Ali oni (Demokrati) to nisu htjeli učiniti”, rekao je Scott. Senator je rekao da ako SAD ne može kontrolirati kamo će novac otići, onda im ga administracija ne bi ni trebala dati.
>Izrael objavio nove snimke: Hamas je u bolnici držao taoce?
Kaže da Hrvatska (policija) nehumano postupa s migrantima
HRW već godinama upozorava na navodno nehumano postupanje hrvatske policije nad migrantima. U izvješću te organizacije pod naslovom “Kao da smo samo životinje: Protjerivanje ljudi koji traže zaštitu iz Hrvatske u Bosnu i Hercegovinu” objavljenom u svibnju, iznesena su svjedočanstva više od 100 migranata.
“Dođu do granice, a policija ih premlati, razbije im mobitele – jedino što imaju, i pošalje ih preko granice usred ničega”, prepričao je Stroehlein iskustva s hrvatskom policijom koja su migranti ispričali HRW-u. “Mislim da znaju da je ono što čine pogrešno. Mislim da znaju što čine kad razbiju nečiji mobitel, gurnu ih u hladnu rijeku”, dodao je.
Iako hrvatske vlasti i policija odbacuju takve optužbe, organizacija za zaštitu ljudskih prava ih redovito poziva da humano postupaju prema migrantima, dok od Europske unije traži da ne okreće glavu od optužbi usmjerenih prema hrvatskoj policiji. “Umjesto da ignorira zločine koje je počinila hrvatska policija, Europskoj uniji bi bilo bolje da ih natjera da poštuju zakone”, rekao je Stroehlein za Hinu, a prenio Jutarnji list.
Što je Human Rights Watch?
Organizacija Human Rights Watch je ljevičarska nevladina, neprofitna organizacija čiji cilj djelovanja je, kako kažu zaštita ljudskih prava. Središte im je u New Yorku, a imaju oko 450 članova osoblja. U njihovom opusu djelovanja je zabrana nagaznih mina, sigurnost civila tijekom rata, zabrana kazetnih bomba, osuda genocida i ratnih zločina, zabrana dječjeg rada, ali istovremeno i pravo na pobačaj. Zalažu se i za prava homoseksualaca i ”transrodnih” osoba.
Human Rights Watch (HRW) istražuje i izvještava o zlostavljanjima koja se događaju u svim dijelovima svijeta. Svoje zagovaranje usmjeravaju prema vladama, oružanim skupinama i tvrtkama, potičući ih da promijene ili provedu svoje zakone, politiku i praksu.
Na svojim mrežnim stranicama kažu: ”Kako bismo osigurali svoju neovisnost, odbijamo državno financiranje i pažljivo pregledavamo sve donacije kako bismo osigurali da su u skladu s našim politikama, misijom i vrijednostima. Surađujemo s velikim i malim organizacijama diljem svijeta kako bismo zaštitili aktiviste u sukobima i pomogli da zlostavljači budu pozvani na odgovornost i donijeli pravdu žrtvama.”
No HRW iako ne prima državni novac, što ga upravo i čini neovisnim o politikama, međutim većinu novac prima od privatnih osoba i organizacija poput Otvorenog društva Georga Sorosa, Ford Zaklade jednog od najvećih financijera ljevičarskih organizacija, koja je navedena i kao njihov partner jer ih već desetljećima obilno financira, zatim MacArthur Zaklade, Sandler Zaklade koji su im dali poticajnu potporu od 15 milijuna dolara te Zaklade Billa i Melinde Gates koja je 2018. izdvojila 200.000 dolara za HRW i mnogih drugih.
Human Rights Watch bio je predmet niza kontroverzi, uključujući i prihvaćanje potpore od poslovnog čovjeka iz Saudijske Arabije koji je “identificiran kao suučesnik u kršenju prava radnika. Kontraverzno je bilo i to što je HRW branio višeg vojnog analitičara HRW-a, skupljača nacističkih memorabilija, kojemu je bio dodijeljen zadatak istraživati ljudska prava u Izraelu.
>Human Rights Watch upozorava: Turska vraća izbjeglice u Siriju po kratkom postupku
Nacist im istraživao ljudska prava u Izraelu
Viši vojni analitičar Human Rights Watcha Marc Garlasco suspendiran je u rujnu 2009. nakon što je otkriveno da je imao zbirku nacističkih ratnih medalja i memorabilija. Garlasco, koji je vodio istrage o izraelskim sukobima u Libanonu i Gazi, primao je punu plaću tijekom suspenzije iz HRW-a.
HRW je branio Garlasca prije nego što ga je suspendirao, tvrdeći da je fotografija na kojoj nosi “trenirku sa slikom Željeznog križa i riječima na njemačkom: ‘Željezni križ, 1813., 1870., 1914., 1939. i 1957.’ samo ”entuzijazam strastvenog kolekcionara.”
Željezni križ dobro je poznato prusko (kasnije njemačko) vojno odlikovanje za hrabrost koje je ukinuto nakon Drugog svjetskog rata zbog povezanosti s nacizmom. U drugom postu na web stranici, napisanom pod nadimkom ”Flak 88” (moguća referenca na njemačko protutenkovsko oružje iz Drugog svjetskog rata), Garlasco je napisao: ”To je tako cool! Od kožne SS jakne ledi mi se krv u žilama, tako je COOL!”
Iako je HRW tvrdio da suspenzija nije bila disciplinska mjera, njegov pomoćnik ravnatelja u to je vrijeme izjavio da je organizacija znala da je Garlasco skupljao njemačke i američke memorabilije iz Drugog svjetskog rata.
Glasnogovornik HRW-a otkrio je Jerusalem Postu da je Garlasco podnio ostavku u organizaciji u veljači 2010., ali je odbio komentirati istragu koju je Garlasco proveo u Izraelu po pitanju zaštite ljudskih prava.
>Human Rights Watch: Bombe sudanske vlade ubijaju djecu
Jedan o financijera je i Otvoreno društvo, kako oni gledaju državu Izrael?
Otvoreno društvo dalo je poticajnu potporu od 100 milijuna dolara tijekom 10 godina Human Rights Watchu, s ciljem da se donacija koristi za proširenje globalne prisutnosti Human Rights Watcha kako bi se poboljšala zaštita i promicanje ljudskih prava diljem svijeta, navodi George Soros.
100 milijuna dolara najveći je dar koji je Human Rights Watch dobio. Godine 2010. Zaklade otvorenog društva donirale su oko 800 milijuna dolara za potporu ljudskim pravima, pristupu pravdi i javnom zdravstvu.
”Human Rights Watch jedna je od najučinkovitijih organizacija koje podržavam”, rekao je Soros, osnivač i predsjednik Zaklade otvorenog društva. ”Ljudska prava podupiru naše najveće težnje: ona su u srcu otvorenih društava.”
Obzirom na to kako Soros gleda na državu Izrael i probleme koji se vežu za nju valja istaknuti da se Otvoreno društvo Georgea Sorosa i njegovog sina Alexandra protive Međunarodnom savezu za sjećanje na holokaust i financiraju otpor državi Izrael. U Izraelu je Soros nepoželjan i smatra ga se neprijateljem.
Financira i podupire pro-palestinske organizacije, od kojih su neke proglašene terorističkima, a koje potkopavaju temelje države Izrael.
Otvoreno društvo +972 Magazine, Adalah, Al-Haq i J Street. Ove organizacije su izdašno financirane od Sorosa, a novac koji je navodno namijenjen za ljudska prava, odnosno u humanitarne svrhe, najčešće odlazi u krive ruke (svjesno ili nesvjesno) za financiranje terorizma. Ove organizacije primaju novac i od drugih ljevičarskih udruga, poput Zaklade Heinrich Böll koja je povezana sa Zelenima, a za nju je radio i Tomislav Tomašević.
>Židov koji financira otpor Državi Izrael: Soros izaziva nered i na Bliskom istoku
Prozivanje za ratne zločine
Sve ove činjenice postaju jasnije kad se uzme u obzir da su se na početku rata između Izraela i Hamasa odmah javile upravo ove skupine i političke stranke njima bliske, poput naše Možemo, i dale podršku onoj Palestinskoj strani u ratu pod izlikom opet, zaštite ljudskih prava civila, djece itd. zbrajajući koliko je civila poginulo, koliko djece, koliko je Izrael nadmoćniji u bombardiranju izostavljajući kontekst da Hamas iznad tunela, koje su ciljano izgradili iznad bolnica i škola, drži Palestince kao štit.
Odaje se dojam da HRW od početka rata, zajedno sa svojim podupirateljima brani Izraelu pravo na samoobranu i nabrajajući žrtve izostavlja bitan kontekst. Nitko ne opravdava i ne treba opravdati ukoliko je došlo do prekomjernog bombardiranja, međutim treba uzeti u obzir i to da su Palestinci upozoreni da napuste svoje domove i da primaju humanitarnu pomoć od Europe i Amerike (druga stvar je gdje taj novac onda ide). Rusi primjerice nisu upozorili Ukrajinu da će bombardirati stambene zgrade, napraviti pokolj u Mariupolju i Buči i slično, pa se svijet nije zgražao nad tim više od tri dana, niti su se ljevičarske udruge dizale na noge.
Istovremeno kad je u pitanju rat između Rusije i Ukrajine, nije spomenuto da se u Ukrajini možda događaju kršenja ljudskih prava, a posebice prava na vjeroispovijest, a HRW se navodno i za ta prava zalaže. Ukrajinu prate brojni skandali po pitanju kršenja ljudskih prava, ali to se prešućuje. Nemoral i bešćutnost rata ne pošteđuje ni jednu stranu, ali ne odgovara svima govoriti o svemu.
>MUP demantirao tvrdnje HRW-a kojeg donira Sorosevo Otvoreno društvo o navodnom nehumanom postupanju prema migrantima
Tekst se nastavlja ispod oglasa