HUP se povlači iz Povjerenstava vezanih uz Pravilnike iz Programa ruralnog razvoja

Foto: Fah

Članice HUP-Udruge prehrambene industrije i poljoprivrede nezadovoljne su novim prijedlozima Pravilnika o provedbi mjere M04 „Ulaganja u fizičku imovinu“, jer smatraju da predstavljaju udar na domaću proizvodnju i poljoprivredne tvrtke koje zapošljavaju veći broj radnika, ali i na male proizvođače, i zato se povlače iz svih Povjerenstava vezanih uz Pravilnike iz Programa ruralnog razvoja, u kojima su sudjelovali kao socijalni partner, priopćeno je u nedjelju iz HUP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako se pojašnjava, članice HUP-a u Pravilniku o provedbi mjere M04 „Ulaganja u fizičku imovinu“ nezadovoljne su podmjerama 4.1. „Potpora za ulaganja u poljoprivredna gospodarstva“ i podmjerama 4.2. „Potpora za ulaganja u preradu, marketing i/ili razvoj poljoprivrednih proizvoda“, jer smatraju da u predloženom obliku predstavljaju ozbiljan problem ravnomjernom razvoju sektora domaće prehrambene industrije i poljoprivrede, s obzirom na postojeću strukturu proizvođača te njihove mogućnosti i potrebe.

Posebne zamjerke novim Pravilnicima su diskriminirajuće odredbe prema kojima se nepravedno tretiraju povezana društva, koja njeguju posebnu tradiciju i povijest, koja u ta dva sektora desetljećima posluju, zapošljavaju veliki broj osoba i značajna su karika u lancu opskrbe, ocjenjuje se.

Pajnić: EK ne zahtijeva od država članica primjenu ovih kriterija koji bi doveli u nepovoljan položaj veliki broj proizvođača

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komentirajući iznenadne promjene kriterija, Goran Pajnić, predsjednik HUP- Udruge prehrambene industrije i poljoprivrede istaknuo je kako „Europska komisija niti jednom uredbom ne zahtijeva od država zemalja članica primjenu ovih kriterija, koji bi doveli u nepovoljan položaj veliki broj proizvođača. Ovakve iznenadne promjene kriterija ukazuju na najveći problem hrvatskog agrara i prehrambene industrije – nedostatak vizije i strategije razvoja sektora. Zbog nedostatka kontinuiteta kriterija u raspisivanju natječaja, dovodimo se u situaciju da domaći proizvođači teško mogu donositi poslovne odluke vezane za nove investicije, koje su nužne za opstojnost domaće proizvodnje“, navodi Pajnić

Nadalje, promjena u Pravilnicima vezana za maksimalne vrijednosti potpore po projektu, pri čemu je predloženo smanjivanje ukupnog iznosa potpore sa 5 i 3 na 1 milijun eura, nije prihvatljiva jer ne uvažava specifičnosti pojedinog sektora i potrebe za višim iznosom potpore kod većih ulaganja, ističe se u priopćenju.

Dodaje se kako su članice HUP-a sudjelovale u prikupljanju podataka o planiranim investicijama kada se radio nacrt Programa ruralnog razvoja (PRR) Republike Hrvatske i kada se temeljem analize planiranih ulaganja došlo do podataka o potrebnim iznosima potpore, što je odobravajući PRR i Europska komisija uvažila kao relevantnu činjenicu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HUP za zadržavanje postojećih maksimalnih visina potpora po projektu

HUP se zalaže za zadržavanje postojećih maksimalnih visina potpora po projektu, ističe se u priopćenju.

Nesporno je da se određeni broj investicija kod manjih proizvođača može pokrenuti i s iznosom potpore od 1 milijun eura, no nužna je sinergija velikih i malih proizvođača radi cjelokupnog uspjeha hrvatskog agrara i prehrambene industrije. Zanemariti pritom potrebe velikih poduzetnika znači ograničiti mogućnosti ukupnog razvoja u ova dva sektora, dodaje se.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz HUP-Udruge prehrambene industrije i poljoprivrede ocjenjuju da prijedlozi Pravilnika u ovom obliku predstavljaju udar na domaću proizvodnju i poljoprivredne tvrtke koje zapošljavaju veći broj radnika, ali i na male proizvođače koji nisu dovoljno konkurentni. Smatraju da bi se kriteriji trebali uskladiti s potrebama i strukturom domaće proizvodnje.

Također, svaka ovakva iznenadna promjena u kriterijima stavlja domaće proizvođače u neizvjestan položaj u kojem su izloženi velikoj pravnoj nesigurnosti i u kojoj nisu sposobni dugoročno planirati potencijalna ulaganja te na adekvatan način razvijati strategiju svoje tvrtke, što posredno utječe i na razvoj samog sektora, navodi se u priopćenju.

“Protuzakoniti i diskriminirajući prijedlozi Pravilnika, koji, ponavljamo, nemaju utemeljenje niti u Direktivi, niti u nacionalnim propisima, a niti su praksa ijedne EU zemlje članice, HUP-u su potpuno neprihvatljivi i ni na koji način im ne želi dati legitimitet. Zbog svega navedenog HUP obavještava javnost da se povlači iz svih povjerenstava u kojima je kao socijalni partner do sada sudjelovalo na ovu temu”, navodi u priopćenju Ivana Zlatarić iz odnosa s javnošću HUP-a, dodajući da će “odgovornost za ovakva štetna rješenja morati preuzeti isključivo Ministarstvo poljoprivrede”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.