Vlade dolaze i odlaze, a savjetnici ostaju: Što je Nacionalno vijeće za konkurentnost?

Nacionalno vijeće za konkurentnost
Foto: fah, HUP Fotomontaža: narod.hr

Mandat hrvatske vlade traje četiri godine, a u gotovo tri desetljeća samostalnosti Republike Hrvatske niti jedan premijer nije odradio puna dva mandata. Istovremeno, sve hrvatske vlade od 2002. godine o obrazovanju i gospodarstvu savjetuje Nacionalno vijeće za konkurentnost, u kojemu su pojedinci članovi i više od deset godina, pa čak i gotovo dva desetljeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nacionalno vijeće za konkurentnost (NVK) je savjetodavno tijelo Vlade Republike Hrvatske osnovano 2002. godine na inicijativu privatnog poslovnog sektora i Hrvatske udruge poslodavaca. Cilj mu je kreiranja novih razvojnih politika ususret “nezaustavljivom procesu globalizacije”, za “stvaranje otvorenog i konkurentnog gospodarstva i osiguranje dugoročno održivog rasta gospodarstva i životnog standarda”.

Osnivanje

Iako osnovano na inicijativu poslovnog sektora, u njegovom stvaranju ključna je bila strana tehnička pomoć, odnosno pomoć Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), organizacije kroz koju američki novac često završava u parapolitičkim nevladinim organizacijama. U veljači 2002., Vlada je imenovala 21 člana NVK-a među kojima su se našle interesne strane iz područja gospodarstva, sindikata, znanosti i obrazovanja te predstavnici Vlade.

S vremenom se vijeće proširilo na 24 člana, a najčešće su se mijenjali predstavnici Vlade kako su se one smjenjivale.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvi predsjednik Vijeća bio je Željko Čović predsjednik uprave Plive, a osoba zadužena za odnose s javnošću bio je Goran Radman, tadašnji generalni direktor tvrtke Microsoft Adriatics. Radman je bio član NVK-a od 2002. do 2013 te je član od 2020. do danas u području obrazovanja. On je poznat kao zadnji direktor zagrebačke televizije u komunizmu, a nakon raspada Jugoslavije predstavljao je Microsoft na području jugoistočne Europe. Bio je u upravnom odboru GONG-a 2000. te ravnatelj HRT-a od 2012. do 2016. godine.

Osim njih dvojice, iz područja gospodarstva tu su bili Šime Klarić iz Udruge vlasnika obiteljskih pansiona splitsko – dalmatinske županije, Franjo Luković iz Zagrebačke banke, Darko Marinac iz Podravke, Božo Prka iz Privredne banke Zagreb, Mladen Vedriš iz Sondera te Ivan Vidaković iz tvrtke IBM Hrvatska.

Kao predstavnici SDP-ove Vlade u NVK-u su bili pomoćnik ministra Ministarstvo poljoprivrede i šumarstva Miroslav Božić, ministar znanosti i tehnologije Gvozden Flego, ministar gospodarstva Ljubo Jurčić, potpredsjednik Vlade Slavko Linić i zamjenik ministrice turizma Zdenko Mičić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ime sindikata članovi vijeća bili su Boris Kunst, Zdenko Mučnjak, Krešimir Sever i Marinko Vrsaljko, a za područje znanosti i obrazovanja nadležnost su imali Slavko Krajcar s Fakultet elektrotehnike i računarstva, Helena Jasna Mencer sa Sveučilišta u Zagrebu, direktor Škole narodnog zdravlja Andrija Štampar Stipe Orešković i Daniel Rukavina sa Sveučilišta u Rijeci.

Soroseva aktivistica 17 godina savjetuje Vlade o obrazovanju

Godine 2004. u vrh vijeća su također ušli Nadan Vidošević u ime Hrvatske gospodarske komore i prof. Slavica Singer s Ekonomskog fakulteta u Osijeku. Potonja se priključila radu vijeća u 2002., u područje znanosti i obrazovanja promaknuta je 2004., što je čini najdugovječnijom članicom vijeća do danas.

Singer je, podsjetimo, od 2001. do danas u upravnom odboru udruge Centar za politiku razvoja malih i srednjih poduzeća i poduzetništva (CEPOR), koju su osnovali Vlada Republike Hrvatska i Institut Otvoreno društvo – Hrvatska, nakon što su potpisali Pismo o suradnji 2000. godine, kada su pokrenuli suradnju u području obrazovne politike, kulturne politike, razvoja malog i srednjeg poduzetništva i decentralizacije javne uprave. Ona je također bila predsjednica upravnog odbora Instituta Otvoreno društvo – Hrvatska te je članica Rimskog kluba u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prva velika promjena u NVK-u dogodila se 2010. godine, kada je vijeće u području gospodarstva dobilo 9 novih članova među kojima su bili Ivica Mudrinić iz T-HT-a, Emil Tedeschi iz Atlantic grupe, Ljerka Puljić iz Agrokora, Domagoj Ivan Milošević iz Pastor grupe, Filip Filipec iz Tehnike, Ivica Čačić iz Hotela Partner, Ante Mandić iz tvrtke IN2, Boris Vujčić iz HNB-a te Zvonimir Radić iz tvrtke Piramida.

Potpredsjednici vijeća tada su bili Božo Prka iz Privredne banke Zagreb i Goran Radman koji je iz područja gospodarstva prešao u područje za obrazovanje.

Vlada 2020. osnovala još jedno tijelo istog ustroja, s istim zadatkom!

Što se tajništva NVK-a tiče, u njemu je od 2004. godine prisutna Jadranka Gable, koja postaje savjetnica Vijeća od 2013. godine. Prije zaposlenja u NVK, Gable je radila u hrvatskoj podružnici američke humanitarne nevladine organizacije Mercy Corps, koja je specijalizirana za djelovanje u tranzicijskim zemljama koje prolaze kroz razdoblja gospodarske, političke ili društvene nestabilnosti. Ova organizacija je u partnerstvu s vladinim institucijama SAD-a, Velike Britanije, Francuske, Danske, Nizozemske i Švicarske.

Gable je inače 2020. godine prisustvovala osnivanju Hrvatskog odbora za produktivnost i konkurentnost, o čemu je izvijestilo Ministarstvo gospodarstva. Taj odbor bi se trebao baviti analizom produktivnosti i konkurentnosti hrvatskog gospodarstva, a sastoji se sastoji od 16 članova koje čine 4 predstavnika Vlade Republike Hrvatske, 4 predstavnika poslovnog i financijskog sektora, 4 predstavnika sindikata i 4 predstavnika akademske zajednice. Vlada Republike Hrvatske rješenjem imenuje i opoziva svoje predstavnike u Hrvatskom odboru za produktivnost, dok se ostali predstavnici predlažu Hrvatskoj udruzi poslodavaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je dakle o tijelu koje ima identični zadatak i ustroj kao i Nacionalno vijeće za konkurentnost, koje djeluje gotovo dva desetljeća, a prema predsjedniku vijeća Ivici Mudriniću, NVK će se “nadopuniti i djelomično transformirati”.

Inače, oba su tijela fokusirana na razvoj gospodarstva u okviru tzv. održivog razvoja, a NVK do sada nije bio uspješan u ostvarivanju jednog od svojih ciljeva – u uvođenju Hrvatske među 40 najkonkurentnijih zemalja svijeta.

Inače, Nacionalno vijeće za konkuretnost bilo je jedno od prvih tijela koje je zagovaralo obrazovnu reformu po modelu tzv. “otvorenog društva” koje zagovara samoprozvani filantrop, milijarder i ljevičarski aktivist George Soros.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.