Udruga “U ime obitelji” zatražila je od Vlade da u najkraćem roku osigura prekid cenzure koju u Republici Hrvatskoj provodi društvena mreža Facebook. Ističe da je u Hrvatskoj zabranjen bilo koji oblik cenzure, pa i od strane američke tvrtke Facebook.
UiO Vladi: zatražite od Facebooka da prestane cenzurirati hrvatske građane
Brisanjem objava hrvatskih građana koji se ne slažu s presudom i izražavaju vjeru u nevinost generala Praljka i ostalih članova “šestorke” Facebook krši hrvatske zakone i Ustav, koji u članku 38. zabranjuje cenzuru, a jamči slobodu mišljenja i izražavanja misli.
Novi list je udruzi U ime obitelji uputio pitanja o konkretnim prijedlozima.
U nastavku prenosimo odgovore udruge UiO:
Na koji način mislite da Vlada RH može utjecati na Facebook da promijeni svoju praksu?
U Hrvatskoj je ustavno zabranjen svaki oblik cenzure. Facebook kao privatna kompanija u Hrvatskoj treba poslovati u skladu sa zakonima RH, baš kao i u bilo kojoj drugoj državi. Objave koje su predmet cenzure ne krše interna pravila ove društvene mreže kao što su zabrana govora mržnje, nasilja, golotinje, neovlaštene prodaje, itd. Razlog cenzure leži u činjenici da se zadnjih dana preko ove društvene mreže intenzivno iznose povijesno-pravne činjenice o izrazito pozitivnoj ulozi koju su u ratu u BiH odigrali Republika Hrvatska i njezine Oružane snage, Hrvatska Republika Herceg-Bosna i Hrvatsko Vijeće Obrane, a onda i general-pukovnik Slobodan Praljak kao načelnik Glavnog Stožera HVO-a.
Evo nekih od konkretnih koraka koje Vlada može poduzeti: uputiti zahtjev Facebook-u da pojasni kriterije za brisanje objava koje su u skladu sa njihovim internim pravilima, da napravi provjeru nepristranosti i stručnosti svojih administratora te provjeru kvalitete njihovog rada. Zatim mogu zahtjevati da im se pojasni kakve mjere zaštite od lažnog prijavljivanja političkih ili drugih neistomišljenika primjenjuje Facebook i slično. Svaka cenzura predstavlja kršenje Ustava RH i treba je uzeti ozbiljno. Bilo da se radi o Novom listu, Facebooku ili bilo kome drugome.
Što bi Vlada trebala napraviti ukoliko Facebook jednostavno bude ignorirao njene zahtjeve?
Teško je vjerovati da bi tvrtka koja posluje u nekoj zemlji ignorirala jasan i argumentirani zahtjev Vlade da obrazloži svoje kriterije brisanja objava. Svaka Vlada ima ustavnu obavezu sprječavati svaki oblik cenzure, a vladinim i državnim službama u kojima rade deseci tisuća stručnjaka i službenika prepuštamo da nađu konkretan način kako će hrvatskim građanima osigurati zaštitu od cenzure iznošenja povijesnih činjenica o pozitivnoj ulozi Hrvatske i HVO-a u ratu u Bosni i Hercegovini, osiguravajući da Facebook ne tretira hrvatske građane nimalo drugačije od njihovih sugrađana u drugim zemljama EU-a.