Imigranti iz Bangladeša u Velikoj Gorici: Čekaju radnu dozvolu?

Foto: EPA/FEHIM DEMIR

Suradnik portala Mraclin.hr obišao je mraclinski “hot spot” u Ulici braće Radić. Naime, na toj su se adresi kod željezničke stanice, u kući koja je u posjedu nekoliko zagrebačkih suvlasnika, prije izvjesnoga vremena pojavili novi stanari, po svemu sudeći imigranti, što je izazvalo interes, navodno i određenu uznemirenost stanovništva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Portal Mraclin izvještava kako se radi o ljudima iz Bangladeša, njih do desetak.

“Čekaju radnu dozvolu za Hrvatsku za 2021., a vele da bi im trebala doći za deset do dvanaest dana. Uglavnom bi se bavili “bauštelskim poslovima”, zidanje, tesarija. Stigli su avionom, ali, zanimljivo, bez viza.”, navodi se.

Podsjećamo da je od 1. siječnja ove godine znatno olakšan uvoz radne snage iz tzv. trećih zemalja u Hrvatsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uvidom u stranicu MVEP o putovanju državljana Bangladeša, navedeno je kako trebaju vizu. O svemu je Mjesni odbor obavijestio policiju, odnosno zatražili su dodatne informacije o cijelom slučaju.

Još je 2019. navedeno kako je Hrvatska spremna uvesti radnike iz Bangladeša, i to liječnike, medicinske sestre, stručnjake za informatiku i komunikacije, turističke te građevinske djelatnike, no i radnike drugih profila. Objavilo je to veleposlanstvo te države u Haagu iz kojeg se pokriva Hrvatska, budući da kod nas nema diplomatskog predstavništva te južnoazijske države.

Stanovnici Bangladeša naučeni su i spremni na seljenje i popunjavanje rupa na zapadnim tržištima rada, a poznati su po po jeftinoj radnoj snazi. Nakon 2. svjetskog rata pomogli su Velikoj Britaniji, piše Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No posljednjih desetljeća glavna meka emigriranja su bogate zaljevske države – Ujedinjeni Arapski Emirati, Saudijska Arabija i Katar. Oni koji u tomu ne uspiju, pridružili su se velikim migrantskim kretanjima te preko Mediterana dolaze najčešće u Italiju. Oni koji pristanu doći u Hrvatsku nisu mogli drugdje pronaći posao i postoji opasnost da i ovdje sudjeluju u procesu koji ide nauštrb radnika, domaćih i stranih.

S druge strane MVEP također navodi da se s ciljem suzbijanja i sprječavanja širenja koronavirusa (COVID-19) privremeno, do daljnjega, obustavlja zaprimanje zahtjeva za izdavanje hrvatske kratkotrajne vize u hrvatskim veleposlanstvima/konzulatima.

Obustava zaprimanja zahtjeva ne odnosi se na sljedeće kategorije osoba:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1. članovi obitelji hrvatskih državljana;

2. članovi obitelji građana EGP-a i Švicarske Konfederacije;

MVEP-u i MUP-u Narod.hr je također poslao upit imaju li saznanja o osobama iz Bangladeša koje spominje Mraclin.hr. Do objave teksta informacije nismo dobili, ali ćemo ih objaviti čim dobijemo odgovore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.