Inicijativa tri mora: Hrvatska u čak 27 projekata vrijednih oko 4,4 milijarde eura

Foto: fah

Katalog inicijative Tri mora obuhvatio je čak 152 projekta zemalja članica inicijative, a ukupna vrijednost uglavnom infrastrukturnih projekata penje se više od 45 milijardi eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveći dio liste odnosi se na energetiku i ulaganje u nove transportne objekte, ali je na listi i nekoliko projekata digitalizacije sustava i razvoja tehnologija.

Hrvatska sudjeluje u ukupno 27 projekata koji su vrijedni oko 4,4 milijarde eura, ali nije nositelj svih tih projekata, već u nekima sudjeluje u manjem udjelu, navodi Večernji list.

Glavni projekt Hrvatske, koji je i polučio najveći interes na nedavno održanom summitu u Varšavi je LNG Terminal na Krku. Iako se odustalo od gradnje kopnenog i skupljeg terminala za ukapljeni plin i plutajući LNG respektabilan je projekt. Riječ je o ulaganjima od 400 milijuna eura, od kojih je trećina osigurana iz sredstava europskog CEF fonda iz kojeg se financiraju energetski projekti. Na LNG se veže i infrastruktura pri čemu se predviđa oko 426 milijuna eura ulaganja u plinovode koji spajaju Krk sa srednjom Europom. I ta su ulaganja podržana novcem iz CEF-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović pokrenula je platformu Inicijative tri mora. Američki predsjednik Donald Trump u Poljsku je na summit Inicijative tri mora došao na poziv poljskog predsjednika i Predsjednice RH.

Inicijativa Tri mora zajednički je hrvatsko-poljski projekt pokrenut u ljeto 2016. na sastanku u Dubrovniku radi jačanja trgovinske, infrastrukturne, energetske i političke suradnje na prostoru između Jadranskog, Baltičkog i Crnog mora.

Inicijativa je zamišljena kao neformalna platforma za osiguranje političke potpore i djelovanja na konkretnim projektima, a okuplja 12 zemalja – Hrvatsku, Poljsku, Mađarsku, Češku, Slovačku, Rumunjsku, Bugarsku, Litvu, Latviju, Estoniju, Sloveniju i Austriju. Inicijativu snažno podržavaju Sjedinjene Države i Kina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ključni infrastrukturni projekti Hrvatske

1. Nizinska pruga Pruga od Mađarske do Rijeke

Strateška željeznica, koja bi trebala osigurati povećanje potencijala Luke Rijeke i transportnog sektora Hrvatske, projekt je o kojem se govori od 2006. godine 2000 milijuna eura procjena je investicije u katalogu projekata inicijative Tri mora

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2. LNG terminal

Strateški energetski projekt

Odustalo se od gradnje kopnenog LNG-a te krenulo u izgradnju manjeg i jednostavnijeg plutajućeg terminala koji će sufinancirati EU, a gradi se i nekoliko plinovoda 830 milijuna eura koštat će LNG i pripadajući plinovodi koji osiguravaju transport plina do EU

3. Sincogrid

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moderna električna mreža

Projekt se razvija zajedno sa Slovenijom, a uključuje gradnju pametne infrastrukture kako bi se poboljšao transfer električne energije kroz sustav 190 milijuna eura ulaže se u kapacitete, a veći je dio novca osiguran iz fondova EU

4. Luka Rijeka

Podiže se kvaliteta infrastrukture

Dva su projekta za lučke kapacitete od kojih jedan služi proširenju luke kako bi mogla primiti još Cargo prometa, a drugi projekt tiče se izgradnje novog gata 38 milijuna eura treba uložiti u Rijeku kako bi se ojačala njezina pozicija na Jadranu

5. e-škole za budućnost

Bolja nastava informatike

Projekt kojeg je nositelj Carnet, a čiji je cilj pojačati uporabu ICT tehnologija u osnovnim i srednjim školama kroz opremanje škola i edukcijskim programima 40 milijuna eura trebala bi financirati Europska komisija za škole 21. stoljeća, navodi Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.