Najveći talijanski dnevni list koji zastupa lijevi centar, La Repubblica, objavio je još jedan članak o trošenju novca namijenjenog talijanskoj manjini u Hrvatskoj.
Po prvi puta u trideset godina, Ministarstvo vanjskih poslova odlučilo je zatražiti povrat preko 700.000 eura doprinosa namijenjenih održavanju nacionalnog identiteta talijanske manjine u Sloveniji i Hrvatskoj. Ti zajmovi djelomično su bili namijenjeni projektima koji nikada nisu realizirani, piše najveći talijanski dnevni list la Repubblica.
Ta sredstva djelomično su akumulirana u bogatom rezervnom fondu Talijanske unije, organizacije, koja ih je trebala uložiti u povećanje kulturne i identitetske veze s Italijom. Međutim, unatoč odluci Ministarstva čelnici Unije prije nekoliko dana u Zagrebu su se sastali s ministrom Luigijem Di Maiom tražeći da povećaju izdvajanja za 2021., odnosno traže da se sredstva povećaju na 4 milijuna eura godišnje počevši od 2022. godine.
Pritužbe na korištenje sredstava u Italiji iznesene su još prošle godine, no talijanske zajednice koje desetljećima vode Maurizio Tremul i Furio Radin, zastupnik u Hrvatskom saboru od 1992. godine kao predstavnik talijanske manjine – odbacile su ih.
La Repubblica ističe da je Furio Radin izabran deveti put zaredom iako je od preko 17 tisuća birača talijanske manjine dobio samo 890 glasova. Radinova reakcija bila je prezirna, što je tjednima izazivalo živu raspravu u novinama i na društvenim mrežama. Talijanski dnevni list dodaje da su posebno upečatljive bile uvredljive rečenice Furia Radina koje je uputio prema bivšoj talijanskoj konzulici.
Naime, bivša talijanska konzulica Maria Cristina Antonelli je kazala u kolovozu ove godine da: “Italija uplaćuje 5 milijuna eura svake godine, a Talijani su u Hrvatskoj otuđeni od svog identiteta i kulture”.
“Predsjednik Unije također naglašava da je podtajniku Ivanu Scalfarottu podnio dugu seriju inicijativa za izgradnju ili obnovu škola talijanskog jezika u Hrvatskoj. Uredi ministarstva i Di Maio, koje je Repubblica kontaktirala, nisu davali komentare, ali je u međuvremenu Farnesina (op.a. Ministarstvo vanjskih poslova) ponovila da se sredstva moraju vratiti u Rim.
Prema riječima Silvana Zillija, stručnjaka za zaštitu povijesne dokumentacije nacionalne manjine u Istraživačkom centru Rovinj u Hrvatskoj Istri, rezultat gotovo tridesetogodišnjeg boravka Tremula i Radina u vrhu zajednice jest da “na sastancima nema rasprave o pitanjima i stvarnim problemima koji se tiču zaštite Talijana”, navodi la Repubblica.
La Repubblica otkriva da je Zilli prikupio rezolucija i ugovora s anomalijama: od preko 281 tisuću eura za nikad dodijeljene stipendije za knjige, bivšem direktoru izdavačke kuće zajednice kojeg su hrvatske vlasti osudile zbog korištenja kreditnih kartica tvrtke za osobne troškove, do kupnje i adaptacije ureda vrijednih milijune eura namijenjenih za smještaj nekoliko desetaka članova.
No, nakon ovih pritužbi, Zilli se našao jedini otpušten zbog izvanrednog stanja zbog pandemije i nedostatka sredstava. “Potrebno je preispitati metode kontrole i upravljanja doprinosima. Talijanska država je odgovorna što nije imala odgovarajući nadzor i na taj način tolerirala te možda i poticala nepravilnosti”, naglašava bivša konzulica Antonelli.
Konačno, la Repubblica otkriva da je posljednjih mjeseci hrvatsko tužiteljstvo u Puli otvorilo istragu protiv bivše predsjednice Unije Talijana u Baleu Rosanne Bernè i njezina brata. Optužena je za krivotvorenje javnih isprava, zlouporabu ovlasti i kršenje obveze vođenja knjigovodstvenih knjiga. Bale je jedna od 51 zajednice koje financira Talijanska unija, a kada ju je Unija otpustila zahvalila se na “neiscrpnom zalaganju i sjajnim postignutim rezultatima”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa