“Meritum situacije s Povjerenstvom za neprofitne medije Ministarstva kulture jest da se novac dodijeljivao na netransparentan način. Kriteriji nisu bili objektivni, a otprilike iste udruge su, njih 9, dakle 12 posto od 142 medija koji su se prijavili u 3 godine na natječaj, povukle 88 posto sredstava što je oko 7 milijuna kuna”, rekao je Ivan Munjin član Upravnog odbora U ime obitelji gostujući s Tonijem Gabrićem, glavnim urednikom portala H-alter, u emisiji Civilno društvo Hrvatskog radija.
Naglasio je kako se Udruga U ime obitelji prvi put zainteresirala za natječaj 2013. godine kad su uvidjeli da određeni mediji i portali dobili sredstva, a bili su uključeni u antireferendumsku kampanju o braku te da neki portali u svojim komentarima imaju govore mržnje. O tome su informirali Ministarstvo kulture. Godine 2014. gotovo isti mediji dobivaju sredstva.
“Tu su se odmah mogli vidjeti sukobi interese – primjer tomu je da je Povjerenstvo za sprječavanje sukoba interesa ministrici Andrei Zlatar Violić presudilo da je ona zloupotrebljavala institut – dodjeljivala je jednom portalu, Autografu, mimo natječaja, ista sredstva kao nekim drugim medijima”, pojasnio je Munjin dodavši kako je jedan dio civilnog društva reagirao na to. Naglasio je kako je udruga U ime obitelji zatražila postavljanje objektivnih kriterija u kojima će biti vidljivo zašto određeni mediji dobivaju sredstva i kako ta sredstva doprinose općem dobru.
Toni Gabrić je istaknuo kako je upravo on istraživao cijelu priču s portalom Autograf te kako je njegov novinarski upit o tome Povjerenstvo za sukob interesa uzelo u obzir kao prijavu te postavili stvar u postupak. “To je upravo uloga neprofitnih medija”, rekao je te dodao kako su kriteriji za dodjelu sredstava formalno zadovoljili proceduru donošenja.
Munjin je istaknuo kako su kriteriji proizvoljni te se mogu interpretirati proizvoljno.
“Mi smo 2014. godine prijavili svoj portal Narod.hr. Od povjerenstva smo dobili objašnjenje za nižu, negativnu ocjenu: referendum o braku. To je diskriminatorni kriterij koji je nedopustiv za stručno povjerenstvo”, naglasio je te dodao kako se portal Narod.hr financira kroz donacije građana.
Munjin smatra da bi udruge i neprofitni mediji trebali funkcionirati kroz donacije građana.
“Ako vas građani prepoznaju, onda će ga financirati. Na tome treba inzistirati – da se svakog podupire na temelju njegova rada”, rekao je te dodao kako većina medija koja su dobila financijska sredstva Ministarstva kulture većinom šalju iste poruke kao i bivša vlast. “88 posto sredstava dobilo je 9 medija”.
Naglasio je kako protiv ministra Zlatka Hasanbegovića pišu upravo mediji kojima su bila dodijeljivana sredstva kao “nekakva politička tijela bivše vlasti”.
Gabrić je istaknuo kako tu postoji opasnost od populizma.
“Jedna od funkcija civilnog društva jest da se ideje koje su nove, više manje nepoznate, marginalne, postepeno uvode u mainstream”, ocijenio je dodavši kako educiraju građane za nešto bolje. “Ako bismo išli putem tržišnog financiranja, jasna je stvar da će u našem društvu, koje je medijski 25 godina preparirano za nacionalizam i šovinizam, prolaziti najbolje samo one orgarnizacije i udruge koje će širiti nacionalizam i šovinizam”.
Predložio je kako bi sredstva bilo bolje usmjeriti na to da se scena okrupni, a ne da se dodatno usitnjava. “Sredstva neka dobije par medija, 3 ili 4, koji bi tijekom poštenog procesa okupio sve ono što vrijedi na neprofitnoj medijskoj sceni. Time bismo dobili medije koji u svojim rubrikama imaju i kulturu, politiku, ljudska prava, ekologiju itd. – to bi bili kvalitetniji mediji, vidljivi, s više stručnih suradnika novinara”, rekao je.
Emisiju možete poslušati na HRT-u.