Ivo Lučić: Stipe Mesić aktivno je pridonio lažnim svjedočanstvima

Foto: Snimka zaslona

Jučerašnja presuda hrvatskoj šestorki, kao i tragična smrt generala Praljka, javnost su potakli na brojne rasprave i promišljanja. U HRT-ovoj emisiji Otvoreno gosti su razgovarali o mogućim posljedicama sudskog potvrđivanja tzv. udruženog zločinačkog pothvata. Je li to presuda Hrvatskoj koja je među prvima priznala neovisnu Bosnu i Hercegovinu i zbrinula oko pola milijuna izbjeglica?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Slobodan Praljak je bio onakav čovjek kako je i izgledao. Velik, izgledao je na antičkog lika iz herojskih vremena, a ne iz ovog današnjeg vremena. Pokazao je svojom žrtvom da ne pristaje na žig ratnog zločinca jer on to nije bio. Izabrao je smrt radije nego takav biljeg koji ne nosi samo on nego je namijenjen cijelom narodu, vojsci koju je vodio“, kaže povjesničar Ivo Lučić.

Ne čudi ga čin samoubojstva koji je Praljak počinio u haškoj sudnici, a komentirao je i što je Hrvatska učinila ili propustila učiniti da spriječi ovakav epilog suđenja čelnicima Hrvata uz BiH.

Ivo Lučić rekao je i kako se jedan dio ljudi u Hrvatskoj politici zalagao za istinu, a jedan dio je puno pridonio da Hrvatska danas bude opterećena ovom presudom. Izdvojio je Stipu Mesića za kojeg kaže kako je aktivno pridonio lažnim svjedočenjima, neovlašteno davao dokumente tužiteljstvu i medijima… „Bivši predsjednik RH Stjepan Mesić je lažno svjedočio u Haagu“, zaključio je Lučić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tvrtko Jakovina je rekao kako se nijednom nije spomenulo da su Srbi bili implicirani u ratu u BiH.

„Mi smo čuli da je kriv Mesić, da je kriv Beus Richenbergh, da su krivi oni koji misle kao Mesić, a to je većina Hrvata koja ga je dvaput birala i čuli smo da su Hrvati ratovali protiv Bošnjaka“, kaže Jakovina.

„Mi moramo smoći snage na samorefleksiju. Ništa nam se neće dogoditi. Neće se povijest pisati po haškim presudama. To će biti jedan od elemenata, to smo tisuću puta rekli u različitim slučajevima i drugo – mi moramo dalje nastaviti živjeti. Daytonski sporazum se neće mijenjati dok međunarodna zajednica ne kaže da će se mijenjati, dok se ne slože sva tri konstitutivna naroda.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„25 godina ne znamo što ćemo s Bosnom i Hercegovinom“, dodao je Tvrtko Jakovina. Upozorio je da Hrvatska ima, kako ju je on nazvao- politiku deklaracija.

Savjetnik predsjednice Mate Granić smatra da je predsjednik Tuđman zadnji kojega se može optužiti za udruženi zločinački pothvat.

„Hrvatska je, uz Sjedinjenje Američke Države, sasvim sigurno najzaslužnija što je Bosna i Hercegovina opstala kao cjelovita država i što su opstali Bošnjaci“, ističe Granić. Smatra se svjedokom tadašnjih događanja te je opisao kako je Alija Izetbegović u dva navrata Franji Tuđmanu nudio zapadnu Hercegovinu, što je on bez ikakvih konzultacija odbio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da pravomoćna presuda u slučaju bosanskohercegovačke šestorke nema pravnih posljedica za Republiku Hrvatsku, smatra odvjetnik Veljko Miljević.

Predsjednik Glavnog vijeća hrvatskog narodnog sabora BiH Božo Ljubić smatra da je termin udruženi zločinački pothvat korišten selektivno u odnosu na političke i vojne zapovjednike hrvatskog naroda. Naglašava da je više utemeljenja bilo da se termin koristi za vojne i političke zapovjednike druga dva naroda u sukobu.

Hrvatskoj treba nacionalni konsenzus kod ovako bitnih stvari, napominje član Predsjedništva SDP-a Ivo Jelušić. Smatra da se izborni zakon u BiH treba promijeniti.

Emisiju u cijelosti možete pogledati u nastavku:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.