Dana 24. studenog 2015. godine na portalu Narod.hr objavljen je članak pod nazivom “Sindikat metalaca: S brodogradilištima napokon uspostavljen dobar socijalni dijalog”.
U članku se nakon sastanka Odbora hrvatske brodogradnje navode izjave predsjednika Sindikata metalaca Hrvatske Vedrana Dragičevića koje je navela Hina (Hrvatska izvještajna novinska agencija) u kojima se on između ostalog osvrnuo i na stanje u Brodosplitu.
U članku se navodi da je “Dragičević pozvao vlasnika da otvori socijalni dijalog jer je u suprotnom sklon vjerovati da će Brodosplit „završiti loše“, to jest da će se „ili promijeniti vlasnička struktura ili će doći do stečaja“.
Pozvao je vlasnika Brodosplita da povuče otkaz kolektivnog ugovora, da sjedne sa sindikatima i dogovori se o provedbi socijalnog dijaloga.
Iz Brodosplita je stigao demanti na njegove izjave koje potpisuje Josip Jurišić, voditelj odnosa s javnošću Brodosplita. U skladu s odredbama Zakona o medijima objavljujemo njihovo reagiranje:
“Povodom neistinitog i zlonamjernog izvješćivanja Sindikata Metalaca Hrvatske, njegova predsjednika g. Dragičevića o stanju socijalnog dijaloga u Brodosplitu, ovom prilikom ističemo da smo kao tvrtka prije godinu dana započeli inicijativu za pregovorima sa Sindikatima koji djeluju u Brodosplitu o izmjenama i dopunama postojećeg kolektivnog Ugovora (KU) koji je u primjeni u tzv. „starim“ tvrtkama grupe Brodosplit, a koja sva ukupno broje manje od 100 zaposlenika. Izmjene i dopune uključivale su gotovo identični sadrżaj u dijelu prava zaposlenika (sa samo dodanim većim pravima) u odnosu na stari KU, no isključivale su individualna prava profesionalnih sindikalnih čelnika koja nadilaze prava koja im pripadaju iz Zakona o radu.
Sindikati nisu niti nakon višemjesečnih pokušaja prihvatili inicijativu i pregovore te tako doveli Upravu Brodosplita, u situaciju da kako bi za sve svoje zaposlenike (trenutno preko 2300) osigurali jednaka prava i pristup temeljen na jedinstvenom dokumentu da otkaže stari kolektivni Ugovor sukladno odredbama istog i time omogući započinjanje procesa ponovo nakon isteka vażenja starog KU.
Gospodin Dragičević neistinito i zlonamjerno naglašava neizvjesnu poziciju Brodosplita (spominje stečaj, promjenu vlasničke strukture i sl.), naročito uspoređujući ga s Uljanikom. Korektne usporedbe radi zadnje dvije godine restrukturiranja grupe Brodosplit ne računajući prihod od doprinosa države restrukturiranju posluje s oko 100 milijuna HRK gubiti (zbog naslijeđenih negativnih brodograđevnih ugovora), dok prema javno dostupnim izvješćima (time dostupnim i g. Dragičeviću) Uljanik grupa posluje s milijardom HRK gubitaka. Ukupni dug Uljanik grupe prema istim tim izvješćima je 10 puta veći nego dug Brodosplita.
Promatrajući DIV grupu u cjelini ista posluje s dobitkom uopće ne računajući doprinos države, a kapital i rezerve su više od 20 puta veći nego Uljanik grupe. Uz naše sve najbolje želje za uspjehom Uljanik grupe, ne želeći se niti na koji način dovoditi u kontekst u koji nas stavlja g. Dragičević ističemo da Brodosplit ima osiguranu punu zaposlenost do kraja 2018. godine i stalno radi na osnaživanju novih komercijalnih projekata i to isključivo na poslovima čije su ponudbene kalkulacije pozitivne.”