Premijer Andrej Plenković danas je komentirao izjave srbijanskog predsjednika Vučića koji je je na skupu pod geslom “Oluja je pogrom” Hrvatsku usporedio s nacističkom Njemačkom, a bio je također upitan i o činjenici da je na tom skupu sudjelovao i njegov koalicijski partner, Milorad Pupovac.
“Dobro, Pupovac je dobio poziv, otišao je… Važan je stav hrvatske vlade i tu smo svi jedinstveni” -kazao je Andrej Plenković.
Zašto HINA nije prenijela Plenkovićevu izjavu po kojoj mu Pupovčev odlazak na skup nije sporan?
Zanimljivo je, ova se Plenkovićeva izjava ne navodi u HINA-inoj vijesti koju je prenijela većina medija. U HINA-inoj objavi prenosi se Plenkovićeva reakcija na riječi srbijanskog predsjednika Vučića, no ne i njegovu reakciju na prisutnost svog koalicijskog partnera.
Izjavu je moguće poslušati u prilogu televizije N1 (3.50 min).
Kako je moguće da prisustvo na takvom skupu hrvatskom premijeru nije sporno?
Otvoreno izražavanje velikorpskih težnji
Podsjetimo, Milorad Pupovac, sudjelovao je u subotu u Srbiji na “danu sjećanja na ubijene i prognane Srbe u Oluji” pod sloganom “Oluja je pogrom”.
Na ovom događaju prisustvovao je srbijanski državni vrh na čelu s predsjednikom Aleksandrom Vučićem i premijerkom Anom Brnabić, čelne osobe entiteta “Republike Srpske” i predstavnici Srba iz Crne Gore i Hrvatske.
Danu sjećanja nazočili su i ministri u Vladi Srbije, zastupnici Skupštine Srbije, predstavnici Vojske i SPC, predsjednik i premijer Republike Srpske Milorad Dodik i Željka Cvijanović, srpski član Predsjedništva BiH Mladen Ivanić te predstavnici oporbe u Republici Srpskoj, a komemorativni skup izravno je prenosila Radio-televizija Srbije.
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić u svom je govoru na ovom skupu usporedio Hrvatsku s Hitlerovom Njemačkom, na što su danas u Kninu reagirali hrvatski ministri Damir Krstičević, Tomo Medved i Lovro Kuščević, poručivši Srbiji da se mora suočiti s povijesnom činjenicom da je velikosprska politika uz pomoć jugoslavenske armije izvršila agresiju na Hrvatsku.
Milorad Dodik je pak na skupu izražavao secesionističke težnje spominjući “jaku Republiku Srpsku” i naglasio kako se nada da će Srbi naći snagu “da objedine svoje državne prostore”.
U skupu je sudjelovao i patrijarh Irinej, koji je predvodio molitvu za žrtve.
“Za vjeru su život dali. To je bio strašan dan naše istorije, jedan od najstrašnijih dana našeg postojanja na ovim prostorima.” – rekao je patrijarh Irinej, kako prenosi frontal.ba.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.