Jeleč iz GI ‘U djeci je budućnost’: Odluka o ukidanju mjere roditelj odgojitelj protuzakonita je i past će

dunja jeleč tomašević korlaet dolenec
Foto: Snimka zaslona, Fah; fotomontaža: Narod.hr

“Sve podatke koje nas traže upitnikom već samo dali kada smo predavali zahtjev za mjeru roditelj odgojitelj”, kaže Dunja Jeleč, koordinatorica GI “U djeci je budućnost”, u razgovoru za Radio Sljeme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za Tomaševićevo ukidanje mjere roditelj odgojitelj ističe: “Roditelji znaju da je ta odluka Grada protuzakonita i da će ona na sudu pasti”.

> GI ‘U djeci je budućnost’ Visokom upravnom sudu podnijela podnesak: ‘Nadamo se odluci u korist roditelja odgojitelja’

> GI ‘U djeci je budućnost’ predaje podnesak Visokom upravnom sudu: Traže zaštitu zakonom zajamčenih prava roditelja odgojitelja

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto je roditeljima bitno da upitnici koje su dobili na svoju kućnu adresu budu anonimni i zar niste Gradu te iste podatke dali kada ste odlučili uzeti status roditelja odgojitelja?

 

DUNJA JELEČ: Upitnici su trebali biti anonimni i sam je Grad u uvodu u upitnik naveo da je ispunjavanje anonimno. Možda bi bilo bolje da smo ga ispunjavali imenom i prezimenom. Na svakom se upitniku nalazi bar kod za koji su iz Grada priopćili da je to zbog stroja za kuvertiranje.

Osim toga upitnik ima dva ključna pitanja: NAZIV VAŠEG MJESNOG ODBORA I KOJEG DATUMA ĆE DIJETE ZA KOJE SE KORISTIMO MJEROM NAPUNITI 7 GODINA? Roditelji zato smatraju da upitnik nije anoniman jer svatko može usporediti datume rođenja djeteta i određenog kvarta i tako će se saznati o kome se radi. A sve podatke koje nas traže upitnikom već samo dali kada smo predavali zahtjev za mjeru roditelj odgojitelj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također su upitnici trebali biti poslani korisnicima puno ranije, na ljeto kada su preuzeli gradsku vlast, pa smo mogli zajedno dogovoriti i ovu mjeru revidirati, a ovo je zapravo ukidanje a ne revidiranje mjere.

GI „U djeci je budućnost“ i Udruga HURO je u siječnju Visokom upravnom sudu podnijela zahtjev za ocjenu zakonitosti donesene odluke. U kojoj je fazi taj zahtjev?

DUNJA JELEČ: Za sada nemamo informaciju sa Suda. Nadamo se brzoj odluci Suda i prije 30. travnja. Obitelji imaju očekivanja i moraju dalje organizirati svoje živote.

Što bi sada bilo drugačije u odgovorima kada biste ispunjavali upitnike od onog što ste rekli kada ste predavali zahtjev za mjeru roditelj odgojitelj?

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

DUNJA JELEČ: Neke obitelji imaju drugačija primanja jer se suprug zaposlio ili je pronašao drugi posao, a imamo i roditelja koji su, nažalost, preminuli. Nedavno je jedna majka preminula od karcinoma.

Mjerom se koristi i više od 15 % žena koje su napustile ili pobjegle od nasilnika i sada se nalaze u sigurnim kućama, te su samim time ostale bez primanja.

Kao korisnici mjere koji su predali svoj zahtjev Sudu morate biti spremni i na to da Sud tu njihovu odluku proglasi zakonitom. Što ćete onda: posao, vrtići?

DUNJA JELEČ: Roditelji da bi mogli aplicirati za vrtiće moraju se zaposliti. Po novoj odluci djecu možemo upisati u vrtić poslije 30. travnja. Za upise se prijavljujemo u svibnju, ali samo djeca starija od 3 godine imaju pravo na upise, djeca mlađa od 3 godine ne mogu upisati vrtić tako da roditelji ne mogu naći posao.

Grad računa da primamo porodiljnu naknadu od oko 2300 kn i od Grada imamo 1000 kn.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što znači da bi obitelj trebala moć živjeti od 3000 kn. U vrtićima nema mjesta, a nemamo ni odgojitelja na burzi rada. Iz Grada uporno govore da će otvoriti čuvaonice, no gdje će to biti i tko će čuvati našu djecu i koliko će to koštati? Grad za dijete u vrtiću subvencionira s 1900 kn te ako imamo oko 6000 djece, jasno je da tu i nema uštede. Grad korisnike mjere želi prikazati kao neradnike, ali to nije istina jer smo se sami svjesno i bez prisile odlučili posvetiti u potpunosti svojoj djeci i obitelji, a ako želimo raditi uvijek smo mogli prekinuti status i otići raditi.

Ovo je isključivo demografska mjera, a u upitnicima nas ispituju o primanjima u obitelji i o drugim pitanjima koje nemaju veze s mjerom. Za ovu mjeru je jedan od uvjeta bio troje i više djece.

Koji su dalje koraci GI i surađujte li s Udrugom HURO?

DUNJA JELEČ: GI i HURO surađuju, imamo isti put u našoj borbi, trenutačno nećemo organizirati prosvjede. Naši predmeti su na Sudu i čekamo odluku. Ako Visoki upravi sud donese štetnu odluku za roditelje idemo na Ustavni sud, pa čak ako treba idemo i na  Europski sud za ljudska prava. Roditelji znaju da je ta odluka Grada protuzakonita i da će ona na sudu pasti, zaključuje Jeleč u razgovoru za Radio Sljeme.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.