Ježić kaže da nije vratio 5 milijuna eura namijenjenih Sanaderu jer nikada nije podnesen zahtjev za povratkom novca

Foto: fah

Uskokov krunski svjedok u slučaju Ina-Mol Robert Ježić, koji je u ponedjeljak ostao pri svom ranijem iskazu protiv bivšeg premijera i predsjednika HDZ-a Ive Sanadera, kazao je da će u državni proračun uplatiti pet milijuna eura, koje je Mol na račun njegove tvrtke navodno uplatio za Sanadera, čim se za to “steknu svi uvjeti”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odgovarajući na pitanja ravnateljice Uskoka Vanje Marušić o pet milijuna eura namijenjenih Sanaderu, Ježić je kazao kako su se u travnju 2011. počeli pojavljivati novinski članci da su neke ciparske tvrtke za Mol počele tajno otkupljivati Inine dionice pa se pobojao da bi se milijunska uplata na račun njegove tvrtke Ksenoplasta mogla povezati s njim kao nezakonita radnja.

“Stoga sam se posavjetovao s odvjetnikom Hanžekovićem koji mi je kazao da bi bilo najbolje to iznijeti u javnost, nego da se pričeka i vidi što će se dogoditi. Iznos od pet milijuna eura, koji je u vlasništvu Dioki holdinga, bio je namijenjen Sanaderu, a sada je, nakon svega, namijenjen povratu u državni proračun Republike Hrvatske”, izjavio je Ježić, dodavši kako će novac uplatiti u državni proračun “čim se steknu svi uvjeti”.

Na upit ravnateljice Uskoka je li taj novac ikada bio namijenjen njemu, Ježić je odgovorio kako nije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Društvo ima obvezu povratka tog novca te ćemo učiniti sve da se to doista i dogodi. Iako sam i na prvom suđenju rekao kako će novac biti vraćen, tada su postojali proceduralni koraci te nije bilo pravomoćne presude, nije proveden derivacijski postupak niti je bio podnesen zahtjev za povrat novca”, pojasnio je Ježić.

>Objava presude o Ini: 5 razloga zašto je MOL pobijedio

Zbog ranije ugovorene Ježićeve operacije te najavljenog opsežnog ispitivanja, obrana će Ježića ispitati 8. i 11. travnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ježić je na raspravi u ponedjeljak ponovio tvrdnje s ranijeg suđenja da ga je Sanader tražio da organizira primitak Molovih 10 milijuna eura. Pet milijuna eura navodno su mu uplatile dvije ciparske tvrtke, kazao je Ježić, dodavši da je shvatio o čemu se radi tek po Sanaderovom odlasku s dužnosti i nakon što su mediji počeli pisati o odnosima njegove vlade i Mola.

Sanaderu je tada navodno rekao da odbija primiti drugih pet milijuna eura, što je on “mirno primio”.

Na novom suđenju za primanje mita kako bi mađarskoj naftnoj kompaniji prepustio upravljačka prava u Ini uz Sanadera je optužen i direktor MOL-a Zsolt Hernadi iako i dalje nedostupan hrvatskom pravosuđu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je isprva govorio da će novac koji je navodno primio kao mito za premijera vratiti čak i ako Sanader ne bude osuđen Ježić je kasnije promijenio priču. Nakon što je presuda Sanaderu od 8,5 godina zatvora postala pravomoćna iz Švicarske je poručio da mu ona nije dostavljena, a kada ju je ukinuo Ustavni sud izjavio je da za povrat novca nema temelja jer nema pravomoćne presude.

Ponovljeno suđenje Sanaderu i nedostupnom Hernadiju počelo je na zagrebačkom Županijskom sudu 23. listopada. Sanader je tada odbacio sve optužbe, kao i na prvom suđenju na kojem Hernadi još nije bio optužen.

Osim za prepuštanje upravljačkih prava u Ini, za što je preko tvrtke Roberta Ježića navodno trebao primiti 10 milijuna eura, Uskok Sanadera u slučaju Ina-MOL tereti i da je s Hernadijem dogovorio izdvajanje nerentabilnog dijela plinskog poslovanja iz Ine. Optužnicom je predloženo i da Sanader, ako ga se osudi i presuda postane pravomoćnom, državi vrati 10 milijuna eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.