Nedjelja, 27 travnja, 2025
15 C
Zagreb
Pratite nas:

Jezikoslovci i ustavni stručnjaci: u Saboru se treba govoriti hrvatskim jezikom

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Hrvatskom saboru, predstavničkom tijelu građana i instituciji koja je nositelj zakonodavne vlasti u Republici Hrvatskoj na sjednici se sabornicima nedavno obratila manjinska zastupnica Dragana Jeckov, predstavnica Samostalne demokratske srpske stranke, koja je u Hrvatskom saboru govorila srpskim jezikom.

Dok se čeka tumačenje saborskih službi je li zastupnica Dragana Jeckov prekršila Ustav govoreći u srpskim jezikom ili mješavinom hrvatskoga i srpskog jezika, ovisno o tumačenjima, činjenica je da se to pitanje potegnulo tek nakon njezina govora, piše Večernji list.

Anglizmi, lokalizmi i narječja mogu se čuti u Saboru.

Zastupnik Miro Bulj na ikavici progovori kad se uzruja, a inače se trudi govoriti standardnim jezikom. Kad je Stevo Culej u lipnju izgovorio “tanjir”, Sabina Glasovac iz SDP-a ga je upozorila da se u Saboru treba govoriti hrvatskim jezikom i da se kaže “tanjur”. O govoru Dragane Jeckov Milorad Pupovac je za Novi list rekao da Sabor nije mjesto gdje se dominantno govori standardnim jezikom i da je Pankretić bio čisti kajkavac.

(VIDEO) Zastupnica SDSS-a u Hrvatskom saboru govorila na srpskom jeziku: Koji je službeni jezik ove institucije?

Ipak, kajkavsko narječje pripada hrvatskom jeziku, a srpski jezik ne.

“U Saboru se treba koristiti hrvatskim standardnim jezikom iako su tri hrvatska narječja koja se dijele na dijalekte i mjesne govore podsustavi hrvatskog jezika, a srpski jezik je drugi sustav, odnosno strani jezik. Bez obzira na to što se razumijemo jer imamo zajedničku osnovicu u staroslavenskom jeziku, to su dva jezika i standardizacija srpskoga i hrvatskoga tekla je paralelno i neovisno jedna o drugoj” – kaže izv. profesorica dr. sc. Tamara Gazdić-Alerić sa zagrebačkog Učiteljskog fakulteta, koja je doktorirala lingvistiku na temu govora u Saboru.

Ustavnopravni stručnjak Mato Palić smatra da se u Saboru može govoriti samo hrvatskim jezikom, inače se krši ustavna odredba prema kojoj je u Saboru službeni jezik hrvatski. Zastupnici se bez obzira na sredine iz kojih dolaze u Saboru, dodaje, trebaju držati standardnog hrvatskog jezika jer su položili prisegu da će poštivati Ustav i zakone RH.

Palić dodaje: “Kad zastupnik govori s govornice Sabora, to je službena uporaba jezika. Kako bi izgledalo kad bi Furio Radin govorio na talijanskom ili zastupnik mađarske manjine na mađarskom iznosio prijedloge u Saboru?

Evo što je odgovorio Odbor za Ustav o uporabi srpskog jezika u Hrvatskom saboru

Podsjetimo, na upit koji je Narod.hr postavio o tome je li saborska zastupnica Dragana Jeckov (SDSS) prekršila hrvatski Ustav kada je u Hrvatskome saboru govorila srpskim jezikom, iz Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav Hrvatskoga sabora odgovorili su kratkim dopisom.

“Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav Hrvatskoga sabora je 26. listopada 2017. godine zaprimio zahtjev “Platforme suverenista, za reakciju po predmetu kršenja odredbi hrvatskog Ustava, zakona i saborskog Poslovnika” – Koordinacija udruga proisteklih iz Domovinskog rata grada Vukovara, Udruga zagrebačkih branitelja Vukovara, Udruga žene Domovinskog rata – Zadar, Građanska inicijativa Ivo Pilar, Udruga 100%-tnih HRVI Domovinskog rata, Zajednica udruga hrvatskih branitelja liječenih od PTSP-a RH te 9. studenoga 2017. godine “Prijavu protiv kršenja Ustava RH” – Udruga udovica hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata RH Grada Zagreba i Zagrebačke županije.” odgovorili su iz Odbora.

Pritom nisu odgovorili na pitanja je li prekršen Ustav RH te hoće li i kako reagirati Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav ako je:
a) zastupnica Jeckov prekršila Ustav RH i
b) akademik Željko Reiner (HDZ) kao predsjedavajući Hrvatskog sabora propustio reagirati na kršenje Ustava RH i/ili Poslovnika Hrvatskog sabora?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/Večernji list

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

1 KOMENTAR

Pročitaj više

Frendica.hr

Tijekom dijete uvedite 'dan za varanje'

Upozoravaju da „varanje na dijeti” treba pomno unaprijed isplanirati kako bi ono uistinu poslužilo kao psihološko olakšanje za vri...

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci