Još jedan GONG-ov gaf? – DIP odbacio njihove prozivke

Foto: Fah; fotomontaža: narod.hr

Državno izborno povjerenstvo (DIP) u srijedu je, reagirajući na GONG-ove prozivke, poručilo da u odnosu na financiranje izborne promidžbe na izborima za zagrebačkog gradonačelnika 2009. nije imalo nadzornih niti revizorskih ovlasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Evo kako je GONG na N1 komentirao objavu glasačkog listića

“Prema tada važećim propisima, kandidati su bili dužni dostaviti izvješće o izvorima i visini sredstava utrošenih za promidžbu nadležnom izbornom povjerenstvu, u konkretnom slučaju, Gradskom izbornom povjerenstvu Grada Zagreba, koje je bilo dužno samo objaviti Cjelovito završno izvješće o izvorima i visini sredstava utrošenih za izbornu promidžbu”, odgovorio je DIP na GONG-ove tvrdnje da je i danas, uz bolji pravni okvir, moguće u financijske izvještaje izbornih kampanja staviti netočne podatke, jer DIP ne provjerava sustavno točnost i istinitost podataka u njima.

> ESLJP: Grabar-Kitarović imala je pravo slikati glasački listić

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Smatramo da bi GONG trebao znati da nadzor financiranja izborne promidžbe na izborima, pa samim time i na lokalnim izborima, DIP provodi od stupanja na snagu Zakona o financiranju političkih aktivnosti i izborne promidžbe 2011.”, poručuje DIP.

> GONG-ova zaposlenica Škrabalo vlasnica tvrtke na adresi SDP-a

U GONG-u su se pitali i hoće li postojati odgovarajući nadzor kampanja za izbore za Europski parlament i predsjedničke izbore 2019., aludirajući na činjenicu da SDP mora nadoknaditi trošak kampanje Milana Bandića od 4,3 milijuna kuna, a Bandić je DIP-u prijavio troškove od 2,7 milijuna i još mu je ostalo 275.000 kuna, koje je ostavio SDP-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je GONG upozorio predsjednicu na ‘kršenje propisa’

Ovo nije prvi put da GONG na svoj način tumači propise vezane uz izbore. Na izvanrednim parlamentarnim izborima u rujnu 2016. godine GONG je u priopćenju ustvrdio da je predsjednica države Kolinda Grabar-Kitarović “kršenjem propisa ozbiljno ugrozila integritet izbornog procesa i takvo ponašanje ne bi smjelo postati primjer drugima”, naveo je Marinko Jurasić za Večernji list.

“Nevjerojatno je da predsjednica ne zna koje su posljedice fotografiranja glasačkog listića. Ne vjerujemo da netko radi pritisak na predsjednicu kako bi kasnije dokazala za koga je glasala, ali takvi dokazi inače se koriste kao podloga za kupovinu glasova”, ustvrdio je Dragan Zelić za N1, te još ocijenio ”Tu se očito vidi da nedostaje znanje i iskustvo gospodina Šeksa kao njezinog bivšeg savjetnika”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, prema presudi Europskog suda za ljudska prava proizlazi da predsjednica i svi drugi koji to žele to mogu neometano raditi. Premda je i naše Državno izborno povjerenstvo apeliralo na građane da ne snimaju glasačke listiće, iako za to nema zakonske zapreke, kako se ne bi narušavao izborni proces na biračkom mjestu.

Podsjetimo također da su se za predsjednika i članove Povjerenstva za sukob interesa krajem rujna 2017. prijavili dugogodišnji djelatnici GONG-a Dragan Zelić i Duje Prkut.

Što je GONG?

Udruga GONG član je Platforme 112 i za vrijeme SDP-ove vlasti primala je sredstva iz državnog proračuna te je podupirala ideološke pothvate Vlade Zorana Milanovića poput nametanja nestručnog “zdravstvenog odgoja” djeci u svim hrvatskim školama ili predvodila kampanju protiv referenduma o braku kojoj su za tu kampanju odobrena posebnom odlukom sredstva iz državnog proračuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Zašto je HRT-ov voditelj prekinuo Peternela dok je iznosio istinu o GONG-u?

GONG bi trebala biti neprofitna i od javnih tijela neovisna organizacija, koja djeluje bez sudjelovanja vlasti. No financiraju se iz državnog proračuna i dobro žive praveći se da rade u interesu građana, dok žele cenzurirati neistomišljenike. Financiraju se također iz donacija Sorosevog Otvorenog društva.

> U čije ime govori Stanković kojeg financiraju svi hrvatski građani kroz pretplatu

Skraćenica naziva “GONG” dolazi od „Građani organizirano nadziru glasanje“. Nevladina udruga GONG u više navrata pokazala je svoju pristranost aktivno zauzevši stranu na referendumu o braku, također, bili su protiv referenduma o izbornom sustavu i nisu imali promatrače na terenu na predsjedničkim izborima. Primjerice udruga “U ime obitelji” imala je 682 promatrača.

Također, Dragan Zelić iz GONG-a, koji je prisustvovao i javnim razgovorima s kandidatima za izbor jednog suca Ustavnog suda 2011. godine, pet godina kasnije opet zauzima mjesto uz članove Odbora, o čemu smo izvijestili ovdje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.